Veneily Tallinnaan yms.

sdfsdfsdfds

Onko kenelläkään kokemuksia Viron reissusta niin, että olisi kotieläin kissa tai koira matkassa?

Mitähän siinä tulisi ottaa huomioon viranomaisten tms kanssa?

10

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matojako

      Kyllähän sille pitäisi siellä ennen kotiinlähtöä eläinlääkärin valvonnassa se loislääke antaa.

    • ölkjhg44
    • Fukkibotti

      Ei se elukka tykkää heiluvasta veneestä. Eläinrääkkäystä se on.

      Toisekseen, me veneilijät halutaan luonnonrauhaa jopa Piritassa, eikä ainakaan koiran kitinää.

      • urpåå

        ja sun kitinää kuitenkin joudutaan sietämään. Pysyisit kotona uikuttamassa


    • Rokotukset kuntoon. Ensimmäinen Suomessa eläinlääkärillä ja toinen Virossa. Kannattaa selvittää hyvissä ajoin. Botti voi mölistä mitä vaan, mutta minun kokemukseni mukaan koira viihtyy hyvin purkkarissa, koska kokee lauman olevan yhdessä. Toki rotujen välillä voi olla paljonkin eroja ja jos koiralla on kovin voimakas tarve vahtia tai suojella, voi se kokea veneen reviirikseen ja alkaa laiturilla haukkua ohikulkijoita. Samaten voimakas metsästysvietti voi teettää yllätyksiä. Vähitellen totuttamalla ja kouluttamalla noistakin selviää.

    • Meillä on usein kissat mukana veneessä, myös Viroon/Ruotsiin suunnatessa. Rokotukset kuntoon Suomessa, sirutus ja ns. lemmikkipassi eläinlääkäriltä, niin ei ole mitään ongelmia. Tietysti kissojen kanssa on se, että niitä ei tarvitse ulkoiluttaa samalla tavoin, joten riski törmätä johonkin paikalliseen tautilähteeseen on vähäisempi.

      • Haavi_auki

        Venemestarissa oli äskettäin juttu kissoista veneessä. Siellä suositeltiin tukevavartista haavia COB- tilanteiden varalla.

        Onko teillä kissa pysynyt veneessä vai oletteko joutuneet pelastustoimiin?


      • Haavi_auki kirjoitti:

        Venemestarissa oli äskettäin juttu kissoista veneessä. Siellä suositeltiin tukevavartista haavia COB- tilanteiden varalla.

        Onko teillä kissa pysynyt veneessä vai oletteko joutuneet pelastustoimiin?

        Ovat pysyneet. Pääasiallisesti on toimittu niin, että he ovat aina flexissa kiinni kannellaollessaan ja päiväsaikaan valjaat ovat päällä muutenkin, ihan siltä varalta, että jompikumpi sattuu livahtamaan kannelle ja päätyy veteen. Mahdollinen COB-tilanne on helpompi, kun on kahva, josta nostaa :)

        Itse asiassa toinen noista on kerran satamassa päätynyt veteen sillä tavalla, että flexi antoi vähän liikaa periksi ja veijari luuli yltävänsä hyppäämään laiturille. Ei yltänyt. Vaan helppo oli nostaa veneeseen.


    • AlbinNova

      Kuten tässä jo sanottiin, koira tarvitsee passi ja rokotukset kuntoon. Loislääke on otettava joko Virossa ennen kotiinpalua, tai jo Suomessa ennen matkaa. On voimassa 28 päivää.
      Käytiin viime kesänä Kuressaaressa koiranäyttelyssä purjeveneellä, suosittelen!

    • Ai niin, yksi juttu kissojen viihtymisestä. Olen huomannut, että he eivät oikein pidä moottorin käyntiäänestä, koneajossa painuvat keulahytin perukoille. Purjeilla kulkiessa ovat halukkaita tulemaan kannelle ja loikoilemaan sprayhoodin alla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      151
      6827
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5973
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4569
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4519
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      163
      4321
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1690
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1596
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1399
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      31
      1377
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1161
    Aihe