Onko kenelläkään kokemuksia Viron reissusta niin, että olisi kotieläin kissa tai koira matkassa?
Mitähän siinä tulisi ottaa huomioon viranomaisten tms kanssa?
Veneily Tallinnaan yms.
10
307
Vastaukset
- Matojako
Kyllähän sille pitäisi siellä ennen kotiinlähtöä eläinlääkärin valvonnassa se loislääke antaa.
- ölkjhg44
Koira tarvitsee oman passin, kissasta en tiedä.
https://www.evira.fi/elaimet/tuonti-ja-vienti/lemmikki-mukaan-matkalle/ - Fukkibotti
Ei se elukka tykkää heiluvasta veneestä. Eläinrääkkäystä se on.
Toisekseen, me veneilijät halutaan luonnonrauhaa jopa Piritassa, eikä ainakaan koiran kitinää.- urpåå
ja sun kitinää kuitenkin joudutaan sietämään. Pysyisit kotona uikuttamassa
Rokotukset kuntoon. Ensimmäinen Suomessa eläinlääkärillä ja toinen Virossa. Kannattaa selvittää hyvissä ajoin. Botti voi mölistä mitä vaan, mutta minun kokemukseni mukaan koira viihtyy hyvin purkkarissa, koska kokee lauman olevan yhdessä. Toki rotujen välillä voi olla paljonkin eroja ja jos koiralla on kovin voimakas tarve vahtia tai suojella, voi se kokea veneen reviirikseen ja alkaa laiturilla haukkua ohikulkijoita. Samaten voimakas metsästysvietti voi teettää yllätyksiä. Vähitellen totuttamalla ja kouluttamalla noistakin selviää.
Meillä on usein kissat mukana veneessä, myös Viroon/Ruotsiin suunnatessa. Rokotukset kuntoon Suomessa, sirutus ja ns. lemmikkipassi eläinlääkäriltä, niin ei ole mitään ongelmia. Tietysti kissojen kanssa on se, että niitä ei tarvitse ulkoiluttaa samalla tavoin, joten riski törmätä johonkin paikalliseen tautilähteeseen on vähäisempi.
- Haavi_auki
Venemestarissa oli äskettäin juttu kissoista veneessä. Siellä suositeltiin tukevavartista haavia COB- tilanteiden varalla.
Onko teillä kissa pysynyt veneessä vai oletteko joutuneet pelastustoimiin? Haavi_auki kirjoitti:
Venemestarissa oli äskettäin juttu kissoista veneessä. Siellä suositeltiin tukevavartista haavia COB- tilanteiden varalla.
Onko teillä kissa pysynyt veneessä vai oletteko joutuneet pelastustoimiin?Ovat pysyneet. Pääasiallisesti on toimittu niin, että he ovat aina flexissa kiinni kannellaollessaan ja päiväsaikaan valjaat ovat päällä muutenkin, ihan siltä varalta, että jompikumpi sattuu livahtamaan kannelle ja päätyy veteen. Mahdollinen COB-tilanne on helpompi, kun on kahva, josta nostaa :)
Itse asiassa toinen noista on kerran satamassa päätynyt veteen sillä tavalla, että flexi antoi vähän liikaa periksi ja veijari luuli yltävänsä hyppäämään laiturille. Ei yltänyt. Vaan helppo oli nostaa veneeseen.
- AlbinNova
Kuten tässä jo sanottiin, koira tarvitsee passi ja rokotukset kuntoon. Loislääke on otettava joko Virossa ennen kotiinpalua, tai jo Suomessa ennen matkaa. On voimassa 28 päivää.
Käytiin viime kesänä Kuressaaressa koiranäyttelyssä purjeveneellä, suosittelen! Ai niin, yksi juttu kissojen viihtymisestä. Olen huomannut, että he eivät oikein pidä moottorin käyntiäänestä, koneajossa painuvat keulahytin perukoille. Purjeilla kulkiessa ovat halukkaita tulemaan kannelle ja loikoilemaan sprayhoodin alla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1444847Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793522SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt282534SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402213Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä572039Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851973Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231971Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191448Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään941245