Linux Mint 18.1 Serena

Tällänenongelma

Aloittelijan kysymys: Kuinka vapautan levytilaa? En saa asennettua erästä peliä steamiin,tulee ilmoitus levytilaa liian vähän.Muistaakseni Windowsissa oli apuohjelmissa erikseen ohjelma jolla levytilaa sai vapautettua.

7

293

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dww

      Mikä on nykyinen levynkäyttö ja pelin vaatima tila? Mitä kertoo komento
      inxi -p

      • Meillä-on-osaajia

        Tässä on sitä oikeaa meininkiä. Tästä voi päätellä että Linux tulee ja valloittaa ihmisten mielet. Tulevaisuus näyttää hyvältä. Hyvä sinä tuntematon.

        Linux Mint 18 Sarah
        Xfce 64-bit


    • Tällanenongelma

      Ongelma ratkaistu omin avuin,kiitos vastauksesta.(asialliset huomion) levytilaa sain vapautettua peliä varten levynkäytön analysoinnista ja poistamalla ohjelman jota en käytä.

    • erkkivaan

      Tuossa muutamia vinkkejä, joilla voi saada levytilaa.
      https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/4
      Ainakin nämä kannattaa huomioida:
      Clear the updates cache
      Clear the thumbnail cache
      Remove old kernels
      Ne ainakin vievät levytilaa turhaan. Kannattaa ehkä olla tarkkana noiden vanhojen kernelien poiston kanssa ja niitähän ei ole, jos et ole päivittänyt niitä ja käytät alkuperäistä.

    • Levytilaa saa lisää kaupasta.... En tiedä minne steam pelit asentuu, mutta tekemällä linkin toiselle levylle missä on tilaa auttaa. Toki poistamalla joku isokokoinen peli tulee lisää uudelle.

    • PuoletPoisHeti

      Kannattaa katsoa päätasolta alkaen kaikkien hakemistojen koot ja niiden isoimpien alihakemistot. Kukaan ulkopuolinen ei voi edes arvata mitä kaikkea roskaa jotkut jättävät kovalevyille satoja gigoja. Ei niitä kaikkia videoita ja niiden .rar, .zip yms tarvitse säilyttää. Helppo ladata netistä uudestaan.

      • mintlinux-mään

        Onhan se jotenkin huvittavaa, kun kansalle ei tunnu mikään levytila riittävän. Minulla on tässä 80 GB levy ja siitä on tällä hetkellä käytettynä vajaa 16% :D
        No jaa, onhan minulla tietysti hyllyssä 4 levyä ja suurin niistä750 GB ja lisäksi pari tällä hetkellä kiinni ulkoisessa asemassa, johon voi heittää tuosta vain minkä tahansa levyn, tai itse asiassa kaksi kerralla. Eivät ne kaikki ole käytössä, mutta onpahan mihin tallentaa. Kahta vuorottelen varmuuskopioina siten, että aina on vähintään yksi varalta ja täysin irti, jos jotakin menee totaalisesti persiilleen;-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      8
      1000
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      946
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      929
    4. 53
      872
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      802
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      756
    7. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      701
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      150
      687
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      55
      625
    10. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      566
    11. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      551
    12. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      514
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      511
    14. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      487
    15. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      466
    16. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      32
      450
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      50
      448
    18. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      24
      430
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      423
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    Aihe