Minulla on nivelrikko sormissa, ja myöskin lonkassa alkavaa nivelrikkoa. Polvet on kuvattu noin 10 vuotta sitten, ja silloin ei vielä näkynyt mitään. Olen nyt 55 vuotias ja polvet rutisevat kovasti kun kyykistyn.
Eilen hyppäsin peräkärryn päältä maahan, ja mitä ihmettä, jaloista puuttui jousto kokonaan, oli kuin olisin pudonnut kahden pölkyn päälle, eli polvet ei joustaneet ollenkaan, vaan tuntui, että polvesta luut pamahti yhteen siitä kohtaa mistä jalka taipuu, ja lopputulos oli, että kaaduin maahan.
Nyt on sitten toinen polvi todella kipeä, ja polvilumpion alla oikealla puolella mojova mustelma. Polvea en kaatuessa lyönyt, vaan lensin ihan kyljelleni.
Voiko tämmöinen johtua siitä, että polviini on 10 vuoden sisään kehittynyt nivelrikko?
Polven nivelrikko?
4
242
Vastaukset
- Lonkat_uusittu
Nivelrikko on kelju sairaus.
Itse podin lonkkia n. 4v ja päädyttiin nyt alku vuodesta tekonivelleikkaukseen.
Ongelma oli että nivelpinnat olivat suht. kunnossa vielä, vähän pehmentymiä sillä täällä.
Onneksi kohdalleni sattui ortopedian erikoislääkäri jolla kokemusta "nuorten" (itse olen 52v) lonkkaongelmista.
Hän kertoi että nivelrikko ei ole pelkästään nivelpintojen sairaus vaan koko nivelalueen sairaus, eli radiologiset löydökset eivät aina kerro totuutta.
Ennen leikkausta käytin 4v opiaatteja ja viimeksi 20 norspan sekä tulehduskipulääkkeet päälle.
Nyt olen palailemassa takaisin työelämään ja ranteet, sormet, nilkat, polvet, niska ja kyynärpäät oireilevat.
Lonkat ovat onneksi toipuneet hyvin, mitä nyt lihakset vähän kipuilevat. - valitettavasti
Kyllähän se rusto sieltä nivelpinnoilta kuluu ja ohenee nivelrikossa, eli jouston puute ja rutinat voivat hyvinkin liittyä siihen.
- Lonkat_uusittu
Nykyään ei oikeastaan puhuta nivelkulumasta, eli nivelpinnat eivät kulu.
Nivelpinnat katoavat sairauden takia jossa pintojen uudistuminen häiriintyy jolloin rappeumaa on enemmän kuin uudistumista.
Traumat voivat myös aiheuttaa vammoja nivelpintoihin.
En tiedä mikä rooli on nivelien kova rasittaminen esim. raskaassa työssä.
Onko niin että iän myötä kudoksien uusiutuminen hidastuu jolloin rappeuma saa vallan, varsinkin jos kova rasitus aiheuttaa enemmän vaurioita.
- mullakinon
Nivelrikkohan on hitaasti etenevä sairaus. Jos on todettu käsissä niin todennäköisesti sitä on nyt jo myös jaloissa. Kymmenessä vuodessa se voi edetä jo vaikka kuinka pitkälle.
Mene lääkäfiin ja otata polvista kuvat, asia varmistuu.
Omien kokemusten perusteella sanoisin että sulla on polvissa pitkälle edennyt nivelrikko. Oireet oli mulla aika pitkälti samanlaiset. Mutta lääkäri sitten kertoo onko se sitä ja miten pitkälle on edennyt ja mitä sen kanssa tehdään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422006- 611667
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331353Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10889Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696