Onko kellään muulla tullut tai oletteko kuullut, että pitkästä tetrasykliinikuurista akneen voisi tulla hormonaalisia vaihdevuosityyppisiä oireita? ..Itselläni alkoi jokin aika kuurin aloitettuani tolkuton palelu, hikoilu, sydämen tykytys, levottomuus,ärtyisyys ja kuukautiset meni sekaisin.. Olin aivan ymmällä, mutta eräs myös kiinalaiseen lääketieteeseen perehtynyt henkilö kertoi, että näin voi tosiaan käydä. Olen siis 40v, että ikääkin jo riittää, mutta silti.. No, nyt lopetin kuurin ja jään odottamaan, josko tilanne korjaantuu. Niin, ja onhan totta, että tetrasykliini vie mm. e-pillereiltä ehkäisytehon, mutta millähän mekanismilla? Voisiko sekin liittyä jotenkin näihin hormonaalisiin oireisiin? vai tietääkö joku asiasta enemmän? Onko kokemuksia?
Tetrasykliinistä sivuvaikutuksia?!
40v.
9984
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
tiedostoista:
Vissa antibiotika skulle i sällsynta fall kunna minska effekten av p-piller genom att interferera med den bakteriella hydrolysen av steroidkonjugat i tarmen och därmed återabsorptionen av okonjugerad steroid. Härigenom skulle plasmanivåerna av aktiv steroid sjunka. Denna ovanliga interaktion skulle inträffa hos kvinnor med hög utsöndring av steroidkonjugat via gallan. Ett 60-tal graviditeter har inträffat hos p-pillerbehandlade engelska kvinnor som samtidigt intagit antibiotika, ffa ampicillin, amoxicillin och tetracykliner. Negativa studier föreligger med trimetoprim-sulfa, ciprofloxacin, roxitromycin och klaritromycin men det rör sig om mycket små material.
eli ei mitään kiinalaista salatietoa.
On tuo ruotsin kieli vähän ruosteessa, mutta sisällön idean ymmärsin.. Juu tuttu asia kelle tahansa lääkärille (ainakin pitäisi olla!) tuo e-pillerijuttu -asia mainitaan Pharmakassa, mutta nimenomaan tästä vaihdevuosioireilusta ei siellä puhuta..
Olen "syönyt" Apocycliiniä jo neljä vuotta sitkeään ruusufinniin. Vaihdevuosioireet alkoivat kahden vuoden käytön jälkeen (silloin 45-v).
Teini-iässä ihoni oli ihan hyvä...
Lääkärikään ei meinannut heti uskoa varhaiseen hormoniheittooni. Äidilläni ei näin aikaisin oireet alkaneet. Voisiko johtua lääkityksestäni, jota en kuitenkaan voi lopettaa, sillä kahdessa viikossa olen rupikonna, ja lääkkeen aloittamisen jälkeen pelkkä ihon tasaantuminen vie yli kaksi viikkoa.
Olen toista vuotta hormonikorvaushoidossa, mutta finni iskee edelleen, jos lopetan "Apon" :(
linimenttiä ja iho on kuin missillä.
Suosittelen käyntiä kiinalaiseen lääketieteeseen ja sen pohjalta mm. akupunktioon ym hoitoihin perehtyneen asiantuntijan vastaanotolla. Itselläni -ja monella muullakin- kokemukset ovat olleet hämmästyttäviä. Älä kuitenkaan mene kenen tahansa "akupuntiohoitajan" pakeille -tekniikoita sillä saralla on nimittäin vaikka minkälaisia ja tulokset mitättömiä, joskus jopa haitallisia. Jos tuntuu epäilyttävältä, niin lainaa kirjastosta ensin vaikka muutama kirja aiheesta. Kyllä ne kiinalaiset oikeasti jotain tietävät -tiede on tosi vanha ja tekevät jopa leikkauksia ilman muuta anestesiaa, kun akupunktioneulat.. siinä on länsimaalaisen turha mutista huuhaasta..
eräs lääkäri sanoi,kun kysäisin häneltä jo tuskastuneena et milloin nää näpyt oikein lakkaa tulemasta ni se sano että viimeistään silloin ku vaihdevuodet alkaa...olis kyllä kiva tietää onko totta?jos jollain on kokemuksia tästä ni kertokoon.olen jo melkein alkanut odottamaan niitä jos sillä konstin vain näpyt lähtee!!
Akneongelmat eivät lopu vaihdevuosien alkamiseen, mutta loppumiseen kylläkin!
Vahinko vain, että vaihdevuodet voivat kestää enimmillään parikymmentä vuotta 40 - 60 v, joten turha vain odotella?!
Sitten jäävät enää hirmuiset maksaläiskät ja luomet?
eli kunnes kuolema meidät vain erottaa...
http://www.ccafin.org/cgi-bin/yabb/YaBB.cgi