Mielenkiintoinen tilanne Euroopassa

totuus-on-tässä

Euroopan painopiste muuttuu hyvää vauhtia. Entinen kruununjalokivi Länsi-Eurooppa on pian erilaisten kansojen ja uskontojen sisällissotaa käyvää temmellyskenttää ja ehkä peräti jopa hajoavan EU:n jälkeensä jättämä, haahuileva, raunio. Itäinen Eurooppa sen sijaan nousee eikä päästä väestöjä ja uskontoja sekoittumaan vaan elää jatkossakin omaa elämäänsä. Länsi-Eurooppa on vallan käärmeissään kun itään ei sallita muslimien massamuuttoa, en vaan käsitä miksi.

Kun eletään aikaa 50-100 v tästä eteenpäin on Itä-Eurooppa Euroopan johtava osa ja on ratkaissut kiistansa Venäjän kanssa ja Venäjäkin on tullut järkiinsä. Länteen hirttäytyneet maat kuten Baltian maat ja Suomi ovat enää kaukainen muisto jostain. Maailman johtavia elementtejä ovat silloin USA, Kiina ja Eurooppa Saksasta itään aina Tyynelle merelle asti, käytännössä Uralille. Länsi-Eurooppa on katkerien kansallisten ja uskonnollisten riitojen ja verenvuodatuksen heikentämä muinaismuisto ja historian reliikki.

10

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aikapahtilannejo

      Muslimimilitantithan julistavat moskeijoissaan, että sota lännessä on jo alkanut.

    • yksiössäkö

      Ihanko lieksan paskahökkelissäs päädyit tuohon typerään anatlyysiin.

    • Viimeinen kouristus on pyrkimys luoda EUsta jonkunlainen liittovaltion kuvatus, huoh. Mitähän siitäkin tulisi kun saksalaiset ja ranskalaiset tappelisivat johtopaikoista ja muut osavaltiot keskittyisivät Kreikan velkojen maksuun eli siis Saksan ja Ranskan suurpankkien tukemiseen

    • Lykkäät-pötyä

      Liittovaltio on hyvä idea ja tarpeen Euroopan yhtenäisyydelle.
      Siksi sitä EU-vihaajat ja yleensä länsimaiden vastustajat vääristelevät ja mustamaalaavat.

      Toteutuuko liitovaltio joskus jossain muodossa, on sitten toinen asia.

      • vihasi-on-syvää

        Liittovaltio on hyvä idea ja tarpeen Euroopan yhtenäisyydelle
        Juuh, teitä Suomen itsenäisyyden vihaajia näkyy olevan aina vain.


      • Itsenäisyys-vain

        vahvistuu läntisten yhteisöjen jäsenyydessä.
        Yksin on pienen aina hankalaa.

        Euroopan Yhdysvallat saattaa joskus syntyä, tai sitten ei.

        Suomi pysyy silti länsimaana ja sen mukaisissa yhteisöissä. Edellyttäen tietenkin kansan enemmistön niin tahtovan.


      • kuulikonää
        Itsenäisyys-vain kirjoitti:

        vahvistuu läntisten yhteisöjen jäsenyydessä.
        Yksin on pienen aina hankalaa.

        Euroopan Yhdysvallat saattaa joskus syntyä, tai sitten ei.

        Suomi pysyy silti länsimaana ja sen mukaisissa yhteisöissä. Edellyttäen tietenkin kansan enemmistön niin tahtovan.

        Suomessa vangeista ulkomaalaisia on neljännes ja tästä neljänneksestä nrljännes on virolaisia. Sinä voit tunkea sen vapaan liikkuvuuden ja liittovaltion persesilmääsi.


      • pökkäile-lytyäsi

        "Liittovaltio on hyvä idea"

        Aivan kuten kommunismikin, se on liian hyvä idea toteutettavaksi käytännössä.

        Minä en kyllä ymmärrä, miksi Ranska ja Saksa, tai lähinnä siis vain Saksa (koko Napeoleonin jälkeisen ajan Ranska on vain puolustautunut).

        Kirjoittajalle MeAgain tiedoksi: Napoleon se oli Napoleon III:skin.


      • huolimaton-copy-paste
        pökkäile-lytyäsi kirjoitti:

        "Liittovaltio on hyvä idea"

        Aivan kuten kommunismikin, se on liian hyvä idea toteutettavaksi käytännössä.

        Minä en kyllä ymmärrä, miksi Ranska ja Saksa, tai lähinnä siis vain Saksa (koko Napeoleonin jälkeisen ajan Ranska on vain puolustautunut).

        Kirjoittajalle MeAgain tiedoksi: Napoleon se oli Napoleon III:skin.

        Minä en kyllä ymmärrä, miksi Ranska ja Saksa, tai lähinnä siis vain Saksa (koko Napeoleonin jälkeisen ajan Ranska on vain puolustautunut) tarvitsevat hirttää itsensä EU:n kaltaiseen lahoon puuhun ollakseen tappelematta keskenään.

        Voi kai sitä vaan yksinkertaisesti olla hyökkäämättä naapurimaahansa siinäkin tapauksessa, ettei kuulu mihinkään liittoon.


      • vihasi-on-syvää kirjoitti:

        Liittovaltio on hyvä idea ja tarpeen Euroopan yhtenäisyydelle
        Juuh, teitä Suomen itsenäisyyden vihaajia näkyy olevan aina vain.

        ......Suomen itsenäisyyden vihaajia näkyy olevan aina vain. ....

        Jostain niitä näkyy aina vain nousevan. Kehtaavat väittää sitäkin, että Suomi oli itsenäinen 4.-12.1918 vaikka olikin Saksan miehittämä ja kaikki valta sekä kansallisomaisuus oli luovutettu Saksan käyttöön.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      3018
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      2097
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      66
      1958
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1823
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1553
    6. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1282
    7. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1265
    8. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      36
      1265
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1055
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1036
    Aihe