26.04. 2017 PPO:n osuuskuntakokous Raahessa

Voisiko joku paikalla ollut kertoa, mitä siellä Raahen kokouksessa tapahtui. Ei ollut alueen lehdissä mitään tietoa, vain Raahen Seutu oli uutisoinut. Mutta kun ei ole tilaaja ei voi uutista netissäkään lukea.
931418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 93

Vanhimmat

Aloitit sitte uuven höpötyksen,ei voi olla totta.

Äänestä
  • Ei tämä ole höpötystä. Tämä on keskustelua tärkeästä asiasta. Tämä keskustelu jatkuu vielä
    kymmeniä vuosia.

    Äänestä

  • Yksinpuheluako aiot suosia, eihä täällä muita höpöttäjiä ole. vaihtamalla nimimerkkiähä se käy.

    Äänestä

  • Etteikö totta? Ei voi olla totta, että on olemassa tämmöinen osuuskunta.

    Äänestä

Taas on kuulemma tulossa aivan ilmaista rahaa, väittäkööt naivalan viisaat mitä tahansa.

Äänestä

..ei ole varmaa se rahan tulo, rv buket ei ollut osannut sanoa milloin korko maksetaan jäsenille mutta hallinto saa hirveästi korotetut kokous ja kuukausimaksut heti ens viikolla..

sen näki kuulemma naamasta kun ÄhäsSkotti on lakannut saamasta.. oli luotettavalta taholta (pankkitoimihenkilö) kuultu ?? Pitääköhän paikkansa kun onhan heillä rva buket..

Äänestä
  • Enhän minä sanonut, kenelle sitä rahaa on tulossa...

    Äänestä

  • Joka vuosi tuo näkyy pienenevän,ens vuonna 30/osuus ja sitte loppuu kokonaan kun rahat on jaettu pers aukisille ns.yrittäjille että saavat asvalttia pihalle.

    Äänestä

On se jännä homma, kun karvoitus harmaantuu
samaan tahtiin ylä- ja alapäässä ajatteli
mursu katsellessaan naamavärkkiään ökyauton
taustapeilistä ajellessaan pohjoista kohti.
Yhdennäköisyyskin on lähes identtinen.
Vielä kun saisi tuon turvotuksen siirrettyä
alapäähän, niin kyllä kelpaisi golf-klubilla
nojailla ties minne.
Yhtäkkiä hianon-auton etupyörä tömähti routakuoppaan
ja mursu havahtui ajatuksista nykyhetkeen.
Voi peijooni, se helekutin kokkous.
Mitenhän tässä taas koottua itsensä tuohon
tilaisuuteen, joka alkaa maistua jo
kerran satakerrassa olleelta.
Kuolemattomuuteni on kovalla koetuksella,
jos en taaskaan saa parkkeerata tätä
pyhää kolminaisuuttani oven eteen.
Ennen tämä säikkäytti tojotakansan mykäksi.
Heh heh, olihan se hauskaa aikaa, kun ne
köyhät luulivat, että meikäläinen on tämän
kylän kingi. Paitsi että taas meni ajatukset
unen puolelle. Seitan, täällä ollaankin taas
Raahessa. Voihan ulkosynnytin, oliko sittenkään
viisasta lähteä sen lyhyenläntän satusedän
messiin. Satusetä tipahti Ylivieskan valtuustostakin.
Pakko tuonne on mennä, vaikka tässä ei ole
enää mitään järkeä.

Uhhuh,, olipa paska kokous ever. Homma
on viturallaan, onneksi sovittiin Otsamaan
ja Kalevan kanssa, että tästä ei sitten
hiiskuta. Mietitään rauhassa, miten saadaan
ilmaistua asiat niin, että vielä olisi toivoa.
Ulkosynnytin, kun tuli lähdettyä tähän soppaan.

Vappukin näyttää menevän pitkin ulkosynnytintä.
Prkl. Seitan, kaikki nauraa mulle klubilla.

Äänestä

Olisi pitänyt tehdä yksi taukojumppa ylös penkistä, ne jotka kannattavat kirkonrakennusraha-avustusta YLÖS!

Äänestä

Kiitti Kati, ppo-puhelinosakkeen hinta on tullut takaisin jo moninkertaisesti. Ja taas rahaa tulossa!

Äänestä
  • Joko se muuttu osakeeksi koko osuuskunta. Mistähän ne rahat on tullt muualta kuin omistajien tskuista joita nyt jaetaan. Datame siitä kyllä jo söi siitä 35000000 €, tietysti mastot ja voimistelusali ja monet muut persiilleen mennet sijoitukset. Hallinto myös syö pääomia järkyttävän paljon ja ne hiivatun konsulttilakimehet jotka asuvat aivan siellä konttorilla. Mistä siis kiitellä, tyhjän saa pyytämättäkin.

    Äänestä

  • Korkoapukkaa, nyt ei auta myötäpuolien mainokset. Aina Inkeriä on turha kiittää. Soitellaan. Laita vielä se laskukaava tänne, miten suuresti se osake on kertautunut.

    Äänestä

Nämä Ihmiset, joiden ainoa Jumala on raha tarjosivat julkisuustemppua, jolla on suora
yhteys edesmenneeseen anekauppaan.

Anekauppa sai alkunsa ajatuksesta, että hyvillä teoilla saattoi sovittaa pahoja tekoja. Myöhemmin katumustöitä alettiin korvata maksamalla tarpeeksi rahaa – aneiden esikuva oli syntynyt. Myöhäiskeskiajalla katumuksen suorittaminen rahana oli jo hyvin yleistä. 1500-luvulla aneiden myynti alkoi kuitenkin olla yhä selvemmin kirkon liiketoimintaa: vuonna 1517 paavi Leo X antoi määräyksen markkinoida aneita aktiivisesti Pietarinkirkon rakennustöiden rahoittamiseksi. Pohjoismaissa anekauppaa johti Johannes Angelus Arcimboldus, joka toimi samalla kirkkopoliittisena rauhansovittelijana. Erityisen aggressiivisena anekauppiaana tunnettiin Johann Tetzel. Martti Luther sai kampanjasta kimmokkeen kuuluisien 95 teesinsä kirjoittamiseen.

Uskonpuhdistajat John Wycliffe, Jan Hus ja Martti Luther tuomitsivat aneen julkeana Jumalan armon kaupallistamisena.

Tällaiseen anekauppaan Ylivieskan seurakunnan ei ole hyvä sekaantua.

Tämäkin aneraha olisi mennyt Osuuskunnan omistajien rahoista, eikä niiden
lompakosta, jotka ongelmat aiheutti.

Tämä on jumalattomien ihmisten yritys saada saada hyväksyntää tehdyille
virheille. Uskottavampaa olisi, jos nämä kansankynttilät tulisivat kutomaan
sukkia ja virkkaamaan patalappuja talkoilla Ylivieskan uuden kirkon hyväksi.

Jokaisella ihmisellä, olipa hän PPO:n jäsen tai ei, on oma Jumalasuhteensa, tai
ei. Jokainen saa uskoa siihen mihin haluaa.

Mutta asia, että Osuuskunta PPO ryhtyy tarjoamaan tällaista anerahaa tilanteessa,
jossa maine on jo mennyt, ei voisi olla huonompi ajoitus.

Äänestä

Kyllä ne kokouspalkkioiden nosto oli kerralla liian iso, ei semmosta voi hyväksyä. Voi aikoja, voi moraalia. Ahneutta puhtaimmillaan. Mihin perustu korotus? Sitä ei sanottu eikä kerrottu eikä perustelu näkynyt missään. Jos ei hommat kiinnosta oikeilla korvauksilla, kuka käskee tekemään?

Äänestä
  • Eikös kokouksessa oltu nimenomaan moitittu tuhlaavaisuudesta. Silti nämä "hallitusammattilaiset " vain nostelevat palkioitaan vaikka entisetkin oli liian korkeita. Eihän nuihin pääse kukaan käsiksi kun ei saa antaa valtakirjaa, että saisi edustajansa paikalle. Hallinto on kuulema kerännyt valtakirjoja vuosiksi eteenpäin joittain yrityksiltä. Työsäkäyvät ei saa antaa valtakirjaa ja kokous on aina Raahessa, ihimisten työpäivänä. Ketä tästä on kiittäminen.

    Äänestä

  • työssäkäyvä kirjoitti:

    Eikös kokouksessa oltu nimenomaan moitittu tuhlaavaisuudesta. Silti nämä "hallitusammattilaiset " vain nostelevat palkioitaan vaikka entisetkin oli liian korkeita. Eihän nuihin pääse kukaan käsiksi kun ei saa antaa valtakirjaa, että saisi edustajansa paikalle. Hallinto on kuulema kerännyt valtakirjoja vuosiksi eteenpäin joittain yrityksiltä. Työsäkäyvät ei saa antaa valtakirjaa ja kokous on aina Raahessa, ihimisten työpäivänä. Ketä tästä on kiittäminen.

    PPO-palstoilla vinkujia.

    Äänestä

  • naivalankiitos kirjoitti:

    PPO-palstoilla vinkujia.

    Askotti roikkuu ja vinkuu, siitä vielä maksetaan, kenelle kiitos kuuluu

    Äänestä

.rva buket voisi edes kerran julkituoda hallinnolle oman esityksen että lahjoittakaa heinähatut kokouspalkkionne kirkkokolehtiin. Sen voi kiltti poliisi lakikirjasta varmistaa kun ei jäsenet saa esittää mitään..voiko niin edes tehdä ja luotettava taho pankkitoimihenkilö taata..

Äänestä
  • Näin vapun aikaan vois ottaa häppää pahinpaan harmitukseen. Niin, jos on sen verran rahaa jäänyt ilmaisista koroista PLO:lta...

    Äänestä

  • korostakiskuri kirjoitti:

    Näin vapun aikaan vois ottaa häppää pahinpaan harmitukseen. Niin, jos on sen verran rahaa jäänyt ilmaisista koroista PLO:lta...

    Vappuajelulle vain askottikin mutta muista selvin päin. Punaisissa polvihousuissa ei kantsi lähteä voi pian pallit paleltua. Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen, miten tämä sopii askottiin.

    Äänestä

Taisi alueen lehdiltä unohtua tämä:"Hyvä lehtimiestavan mukaan lehti on vastuussa lukijoillensa tai kuulijoillensa, joiden katsotaan olevan oikeutettuja tietämään mitä yhteiskunnassa tapahtuu."

Mielellään lukisi tilaamastaan lehdestä toimittajan näkemyksen kokouksesta. Monia meistä vielä kiinnostaa miten rahojamme sijoitellaan.

Ainostaan Raahen seutu julkaisi heti jutun kokouksen kulusta. Kalevasta ja Keskipohjanmaasta ei löytänyt asiasta mitään.
Tosin Keskipohjanmaa-lehti julkaisi pienen uutisen kovasti jälkijunassa perjantain 28.4.2017. Nekin tiedot näyttivät perustuvan PPO:n omilla sivuilla samana päivänä julkastuun tiedotteeseen.

Äänestä
  • Tälläkään palstalla ei ole tietoakaan hyvistä tavoista. Ei edes lehtimiestavoista. Vittuillaan henkilöistä siten, että heidät voidaan helposti tunnistaa. Omaa nimeä ei kuitenkaan uskalleta panna esille. Minä en sitä tee, koska en ole ketään herjannuskaan. Voi olla, ettei tasearvon mukaiset osuusarvot riittäisi edes ehden henkilön vahingonkorvauksiin käräjillä. No, PPO:ssa on näköjään niin fiksuja ihmisiä hallinnossa, että katsovat, etteivät pikkuiset rakkikoirat voi heidän kunniaansa edes loukata.

    Äänestä

  • Arkkimeetes kirjoitti:

    Tälläkään palstalla ei ole tietoakaan hyvistä tavoista. Ei edes lehtimiestavoista. Vittuillaan henkilöistä siten, että heidät voidaan helposti tunnistaa. Omaa nimeä ei kuitenkaan uskalleta panna esille. Minä en sitä tee, koska en ole ketään herjannuskaan. Voi olla, ettei tasearvon mukaiset osuusarvot riittäisi edes ehden henkilön vahingonkorvauksiin käräjillä. No, PPO:ssa on näköjään niin fiksuja ihmisiä hallinnossa, että katsovat, etteivät pikkuiset rakkikoirat voi heidän kunniaansa edes loukata.

    Miten sellaista voi loukata jota ei ole olemassakaan.

    Äänestä

  • Arkkimeetes, tuo V:llä alkava sana on alatyyliä. En kyllä ymmärrä vuodatusta "helposti" tunnistettavista henkilöistä. Minä en kyllä tunnista ketään. Voit kyllä kertoa keitä nämä "helposti" tunnistettavat henkilöt ovat. Paljonko on tasearvon mukaiset osuusarvot?
    Mitä tarkoittaa kunnia?

    Äänestä

Oikeassa olet, Arkkimeetes, mutta siksi nimenomaan olisi odottanut lehdistöltä uutisointia kokouksesta, ettei tarvitsisi täällä kysellä asiaa.

Tämän keskustelun aloitus oli vipitön pyyntö saada tietoa kokouksen kulusta.

Toivoisin, että keskustelu pysyisi asiallisena, en ymmärrä miksi pitää laskeentua tuolle herjauslinjalle puolin ja toisin.

Äänestä

..jo Mauno Kuusisto lauloi.. "se hänelle nyt kertokaa".
Kuka tai ketä on tällä palstalla herjattu..kenet voit tunnistaa pienistä kommenteista ?
Kertokaa se minulle niin otan heti yhteyttä heihin ja pyydän anteeksi. Yhtään henkilöä en tunnistanut mutta laajassa mittakaavassa olen ns. menettelytapoihin ottanut voimakkaastikkin kantaa ja saanut jopa syytöksiä siitä, oletettavasti niiltä jotka ovat väärin tehneet. mm. jäsenien tekemiä aloitteita ei ole otettu kokouksien käsittelyyn vaikka laki niin antaa velvoittaa, kuka tai ketkä sen estää ?... Nyt on jatkossa niin isot pelurit kehissä ettei mene enää jyräys läpi kuten on tapahtunut v. 2013 kokouksien vääryyksien jälkeen..lesket-perikunnat ja muut vanhukset on olleet suurimpia häviäjiä..ja akitaatiot jatkuu että luopuisivat omaisuudestaan "halvalla".

Ihan turha on minusta hallinnon tai sen sidosryhmien tulla tänne moraalista puhumaan... kun itse on osallisena koinauksiin. Se selviää kun katsoo faktoja..tuottoja jen mistä ne on tulleet..
ei palkollisten-hallinnon toimenpiteistä..vaan ammattilaisten ja aikaisempien päätösten pohjalta..esim partnera=oulun puhelin.. siellä on taas arvolla yli 5 M€ kassassa.. kirkkoonko se olisi sijoitettava ?

Lehtijutuissa taas vastuu on julkaisijalla ja nekään tahot ei julkituo oikeastaan mitään oikeaa tietoa esim. osuuskunnan kokouksista tai muista asiaan liittyvistä taustoista. Päinvastoin tuttujen juttuja.. 100 M€ henkilö..kenestä oli se juttu tehty ja kuka teki ?

Äänestä

Tämä on syy, miksi paikallisissa lehdissä ei kerrota asioista.

Ei edes 90-vuotis juhlapainatuksessa.

Paikallisen lehtimogulin poika (sattumoisin Nivalan kasvatti) pääsi maailmalle
satavuotisen yrityksen avulla.

Pohjanmaan Puhelimesta tulee Oulun Kärppien pääyhteistyökumppani. Sopimus on kolmivuotinen. Kärpät käyttää jatkossa viestinnässään PPO:n tietoliikenne- ja tietotekniikkaratkaisuja.

Ylivieskalainen PPO toimii verkko- ja palveluoperaattorina Pohjanmaalla ja Lapissa sekä tuottaa operaattoripalveluja myös Keski-Suomessa. Yhtiö tarjoaa tietoliikennepalveluja, kiinteän verkon palveluja sekä mobiili- ja tietoverkkopalveluja. PPO-konsernin ict-liikevaihto on yli 60 M€. Konsernin liikevaihto vuonna 2009 oli noin 100 M€.

-Meille on erityisen tärkeä arvo, että pääsponsori on omalta alueelta Pohjois-Suomesta ja Pohjanmaalta, sanoo Oulun Kärppien toimitusjohtaja Juha Junno.

Otsamaa on edelleen lojaali veljilleen, eikä anna kirjoittaa mitään negatiivista, edes
Osuuskunta PPO:n kokouksista.

Silloin kun PPO myytiin elisalle, oli heti aamulla kaikissa lehdissä uutinen, missä kerrottiin miten osuuskuntakokous "siunasi" elisakaupan.

Äänestä
  • Näin se meni. Onneksi Suomessa on vapaa Internetti. Sieltä löytyy asioita
    jotka saattaisi unohtua. Hakukoneet ovat hieno keksintö

    Äänestä

Näinhän se on, että omistaja jäsen ei saa antaa valtakirjaa, eikä yhtäkään jäsenaloitetta ole otettu maailman aikoihin kokouksen käsitellä. Hallinnosta o potkittu ulos joka ikinen jolla on ollut omia mielipiteitä PPO.n toimesta. Olihan ollut välimiesoikeudenkin päätöksessä kuulema mainittu, että jäsen ei saa haastaa hallintoa oikeuteen.
PPO myytiin ilman jäsenten valtuutusta, jälkeenpäin kun paska oli jo housuissa niin saatiin kummastella kokouksessa tehtyä typeryyttä ja vielä suurempaa kuprua kun Datamessa hävitettiin 35miljoona omistajien rahaa. Korpi-Tassi vakuutti, että teletoiminta ei kannata ja kuitenkin puohasi Datamea ja hävitti omistajien rahoja kenenkään siihen puuttumatta. Kokouksessa vielä kehuskeli asioiden olevan kunnossa ja muutaman kuukauden jälkeen kuppi nurin. Muu hallinto nyökytteli ja puolusti kauppaa, vaikkei tosiasiassa tiennyt koko asiasta mitään.
Kertooko filosofi nyt sitten miten omistajat voivat vaikuttaa omaisuuden hoitoon.
Kokoukset on säännönmukaisesti Raahessa, valtakirjoja et voi antaa vanhat ihmiset eivät pääse kokouksiin ja työssäkäyvät eivät ota rokulipäivää. Hallinto selittelee omia jorinoitaan ja nämä hallinnon perikuntalaiset jotka eivät ole omistajia ovat päättämässä ja jokunen oikea jäsen. Ole siinä sitten tyytyväinen. Kokouspalkkiotkin on käsittämättömän suuret niin kuin koko hallinto.

Äänestä
  • Ja mummuakin ottaa pannuun? Et rikkaa oo pannu ristiin ja korkoja tulee tilille. Mikään ei piisaa? Ja paskat housuissa?

    Äänestä

  • kielenkäyttelijä kirjoitti:

    Ja mummuakin ottaa pannuun? Et rikkaa oo pannu ristiin ja korkoja tulee tilille. Mikään ei piisaa? Ja paskat housuissa?

    Kielenkäyttelijä:
    Kumpi on suurempi vääryys tehdä vääryyttä tai kärsiä vääryydestä.
    Housut on yhtä puhtaat kuin omatuntokin, miten lie näillä jotka salaavat- ja estävät omistajien vaikutusmahdollisuuden. Eikös joku muu ollut ripuloinut, vai onko joku jo vanhentunut syntisäkkinsä kanssa. Näyttäisi siltä, että sijoittajatkin jo hermostuvat moiseen touhuun. Samma på svenska.

    Äänestä

  • mökin-mummu kirjoitti:

    Kielenkäyttelijä:
    Kumpi on suurempi vääryys tehdä vääryyttä tai kärsiä vääryydestä.
    Housut on yhtä puhtaat kuin omatuntokin, miten lie näillä jotka salaavat- ja estävät omistajien vaikutusmahdollisuuden. Eikös joku muu ollut ripuloinut, vai onko joku jo vanhentunut syntisäkkinsä kanssa. Näyttäisi siltä, että sijoittajatkin jo hermostuvat moiseen touhuun. Samma på svenska.

    Jak truur at det tar fron pannan...sama suomeksi.

    Äänestä

  • pörjefaari kirjoitti:

    Jak truur at det tar fron pannan...sama suomeksi.

    Kumpi on suurempi vääryys tehdä vääryyttä tai kärsiä vääryydestä.

    Äänestä

  • mökin-mummu kirjoitti:

    Kumpi on suurempi vääryys tehdä vääryyttä tai kärsiä vääryydestä.

    tet antra

    Äänestä

  • pörjefaari kirjoitti:

    Jak truur at det tar fron pannan...sama suomeksi.

    Ei taida oikein hallinnolta kieli luistaa, muuta kuin ruskealla puolella.

    Äänestä

  • Kirjallinen koe. Askotti on paha sinänsä jossa ei ole mitään hyvää vaan pelkkää pahaa.
    Kysymys 1. Minkä merkkisellä autolla konnat yleensä ajelevat.
    Kysymys 2. Onko askotti rikas kun sillä on kyprokkikuutiot ja vappuna käy alelemassa siivellään.
    Terve. Mainoo askotti ja kääntää sen laajan naamansa laajakulmaan ja mainoo lisää olevansa veloissa.
    Kuka on askotti, paha sinänsä jossa ei ole mitään hyvää.

    Äänestä

köyhiä jne.

Äänestä
  • Ei koijaamaalla ansaittua, eikä velkaisia askotteja

    Äänestä

Minä olen toisinajattelija ja ylpeä siitä. Lisäksi tiedän olevani oikeassa siinä,
että arvostelen sijoitusosuuskunta PPO:ta.

Kaikissa totalitäärisissä järjestelmissä on havaittu toisinajattelijoiden olevan
älykkäämpiä, kuin valtaapitäjät. Valtaa sitten pidetään voimalla ja väellä miten
milloinkin. Tämä junttaus on ainoa mahdollisuus pysyä vallassa.

Jo nimikkeenä sijoitusosuuskunta on ristiriitainen osuuskunnan arvoille.
Siinä rahabisnes ja yhteiskunnan rakentaminen yhteisvoimin hakkaa pahasti
ristiin.

Rahaa on niin helppo liikuttaa paikasta- tai maasta toiseen, eikä rahalla ole edes kotimaata.

Osuuskunnilla on aina ollut merkitystä kulloisenkin toiminnan kehittämiselle.
Paikalliset ihmiset ovat sijoittaneet roponsa, että heidän tarvitsemiaan palveluita
tai muita toimintoja on saatu aikaiseksi. Suomessa on saatu sodan jälkeen hyvää
jälkeä Osuustoiminnalla.

Mutta kaikki totalitääriset järjestelmät kaatuvat aikanaan omaan mahdottomuuteensa.

Ikävä asia on tässä se, että kansa kärsii ja maksaa hullujen huvit.

Äänestä

Saiko kirkko avustuksen?

Äänestä
  • Jos Arvo Invest Nordic OY lahjoittaa yhdelle niin käsi ojossa olijoita riittää..

    Äänestä

  • lahjoittamaton kirjoitti:

    Jos Arvo Invest Nordic OY lahjoittaa yhdelle niin käsi ojossa olijoita riittää..

    PPO lahjoittaa jatkossakin ilmaista rahaa, mutta kun mikään ei näy riittävän. Joku ilmoittaa olevansa ylpeä siitä, että ajattelee. Toisinaan.

    Äänestä

  • Osinkojen jako on eri asia, kuin lahjoitukset.

    Äänestä

Keskiajalla aneita myytiin rahaa vastaan helpotuksiksi katumusharjoituksiin ja lyhentämään kiirastulessa vietettävää aikaa. Aneita oli mahdollista ostaa myös kuolleiden omaisten puolesta. Anekauppa sai alkunsa ajatuksesta, että hyvillä teoilla saattoi sovittaa pahoja tekoja.

PPO:n Ylivieskan kirkkorahat edustavat aneita puhtaimmillaan: hyvillä teoilla (lahjoitus) voi sovittaa pahoja tekoja (PPO:n myynti kysymättä omistajita, 100 työpaikan menetys, aluetalouden menetykset). Kiirastuliaika lyhenee.

Martti Luther kyseenalaisti katolisen kirkon käytännön 1500-luvulla. Kuka on tämän päivän ja PPO:n Martti Luther?

Äänestä

En tiedä Lutherista, mutta kuulemma Peltomaa kertoi kokouksessa, että PPO Sijoitus Oy tekee päätöksen avustuksesta heti osuuskuntakokouksen jälkeen tai viimeistään seuraavana päivänä.
Mikä kiikastaa? Onko syyllinen/syylliset hukassa?

Äänestä
  • Olisko pallo hukassa?

    Äänestä

Jo on papparaisella hyvä mielikuvitus ku jatkuvasti keksii uutta,ja uusia nimimerkkejä.

Äänestä
  • Kiitos sinulle kannatuksesta. Tästä tulee hyvä kausi.

    Äänestä

viive johtunee siitä, että lahjoitusasiasta tuli osuuskuntakokouksessa epäselvä ja tarvitaan uusi päätös. Päätöksen tekee uusi hallitus, joka kokoontuu ja järjestäytyy tänään. Mukana on myös mysteerimies Kokkolasta. Ottaako mysteerimies raastupariskin ja hyväksyy avustuksen. Päätös oli siis tehty ennakkoon ja sen piti olla kokouksen jälkeen ilmoitusasia.

Äänestä

Siellä tuli niin kovaa tekstiä jäsenien puolelta ja ihan oikeusoppineen toimesta että jopa kokouksen ylin herra vetäjä kirjoittaa pöytäkirjankin itse, ei luota sihteerikköön kun tietää nämä pankkitoimihenkilöt jotka ei osaa lukea saatikka kirjoittaa ylös mitä omistajat julkituo.
Lisäksi kävi ilmi ettei osuuskunnalla ole hallitusta..ja senkin yksi jäsen on "salaperäinen " fantomi varmaan, voi sillä olla valkoinen hevonen..who nows ? ..

Jatkossa on kuitenkin pandoran lippaan avauuttava kun nyt on sellaiset vastavoimat ettei tähän asti jo yli neljä vuotta jatkunut "erinomaisen huono hallintotapa" enää onnistu. Aina on laki vastassa ja syyttäjä kehissä.

Äänestä

Väärin tehty ja kiireellä rakennettu kulissi sijoitusosuuskunta alkaa homehtua luonnostaan. Ilma on niin sapekas, että astmapiiput on jo hankittu jo koko hallinnon köörille. Ilma vinkuu ja yskityttää, mutta naama sinisenä samaa levyä pyöritetään, "tämä on nastaa". Kohta koittaa arki, kun tuomari lyö nuijalla todeten: "käyttökieltoon tämä homepesä".

Äänestä

Joo,+kyllä+nyt+on+ehkä+laillisuus+tulossa+kuvioihin+PPO:n+hallinnossa+(vihdoinkin!).+AA+Penttilä+oli+lukenut+jopa+lakiin+liittyvät+hallituksen+esityksen+tekstit+ja+oli+hyvin+varovainen+kokouksessa+kaikessa,+mikä+liittyi+kirkkolahjoitukseen+ja+mahdolliseen+lain+kiertämiseen+100%+tytäryhtiön+avulla.Toimitusjohtaja+ei+ottanut+mitään+kantaa+näihin+asioihin.+Miksi?+Hallituksella+ei+ollut+puheenjohtajaa+ja+kokouksessa+oltiin+kuin+ei+olisi+ollut+hallitusta+olemassakaan.+AA+Penttilä+oli+äänessä+hallituksen+puolesta.+Tj+oli+hiljaa.Hallitus+ei+ole+vielä+tänäänkään+järjestäytynyt+-+tai+sitten+toimitusjohtaja+on+täysin+epäpätevä+tiedottamisessa+-+ja+Kokkolan+mies+lienee+nyt+haettavana+uudelleen.+Entinen+lienee+kieltäytynyt.Jos+ehdokkaalle+annetaan+luettavaksi+oikeuden+päätökset+perusteluineen+koskien+osuuskunnan+tarkoitusta+ja+Elisa-kaupan+laillisuutta,+ei+halukkaita+taida+olla+jonossa.Nykyinen+PPO+on+rakennettu+hyllyvälle+perustalle.

Äänestä

Mistä lähtien uskonnollisten yhteisöjen taloudellinen tukeminen kuuluu sijoitusosuuskunnan toimintaan? Kyllä uskonnottomana tai eriuskoisena jäsenenä tympisi tällainen.

Äänestä
  • Sillä lahjoituksellahan varmistetaan taivasosuudet. Mitä väliä, mihin ne rahat laittaa, loppuuhan ne kohta muillakin "sijoituksilla."

    Äänestä

  • Onkohan Nivalassa mainoslehtien jakaminen saatu puitua loppuun? Jako maksettiin lopulta kahteen kertaan. Se on sitä bisnestä.

    Äänestä

Onko Askotilta jäänyt joku lehti saamatta tai taittelematta. Eikö posti kuljekkaan askotin laatikkoon. Soitteleppa sinne kontuurille josko saisit lehtesi kun noin kaipailet.

Äänestä
  • ..on vissiin kun kaipaa nivalasta köyhien lehdyköitä laatikkoonsa ?

    Äänestä

Kun+väistämättä+edessä+on+PPO.n+alasajo+niin+säännöissä+on+siihen+liittyvä+lausuma:20.+Varojen+jakaminen+Osuuskunta+PPO:n+purkautuessaKun+Osuuskunta+PPO+puretaan,+palautetaan+ensin+lisäosuuksista+Osuuskunta+PPO:lle+suoritetut+maksut+ja+sitten+varsinaisista+ja+vapaaehtoisista+osuuksista+suoritetut+maksut+tasapuolisesti.+Tämän+jälkeen+jaetaan+omaisuuden+säästö+jäsenten+kesken+varsinaisten+osuuksien+ja+vapaaehtoisten+osuuksien+lukumäärän+perusteella.Eli+summasummarum,+kuten+tj+oli+osuuskuntakokouksessa+lausunut+niin+jokainen+osuus+saa+tämän+hetken+laskennallisen+arvon+mukaisesti+1.170+€+eli+pääosa+3+kertaa+sen+=+3.510€,+harmittavaa+on+se+että+vuodessa+siitä+oli+taas+sulanut+70+e+eli+210+€/osuus..+(konsulttien+laskelma+v+2016+kokoukseen)+Ei+ole+ollut+hyvää+sijoitustoimintaa+kun+Arvo+laskee..+sen+luvattiin+kaksinkertaistuvan+lyhyessä+ajassä+ja+nyt+on+kulunut+jo+5+vuotta+ja+Arvo+on+laskenut+koko+tuon+ajan+sen+ollessa+parhaimmillaan+jäsentä+kohti+6.600+€+eli+pienentynyt+lähes+50+%..+Mitä+kannattais+tehdä+ennenkuin+se+on+0+?

Äänestä

Arvolla rahat loppuneet aamuyöllä?

Äänestä

Askotin palava halu mediaan .
Askotti on työntänyt sitä naamaansa julkisuuteen alituiseen. Sanomaaa ei ole ollut muuta kuin se pillupolliisin virka. Niin kuin piimäleili on ollut naama levällään ympäri pitäjiä ja väenkokouksissa antamassa virkaneuvojaan. Väki vain ei tunnu kaipaavan tätä puldokkimaista puudelia. Kuka semmoisesta välittää jos hampaiden välistä kihisee ja vatkaa samoja sukupuolielimiä alituiseen. Mitään todellisia saavutuksia ei ole esittää, eikä muutakaan meriittiä ole. Rikkaaksi mainoo itseään ja airueet edessä raakkuu samaa mantraa vuositolkulla.

Äänestä

vastaukset mm seuraaviin kysymyksiin:
- hallituksen jäsenet?
- hallituksen puheenjohtaja?
- päätös kirkkoavustuksesta (n. 3 € / jäsen)?

Äänestä

..ei sitä kaikkiin kyselyihin tarvi vastata..siihen menis liikaa aikaa ja voivat kysellä ihan mitä sattuu..
Näin lausui hallituksessa oleva lakimies, miten sellainen voi olla edustamassa ja edistämässä jäsenien etua.?

Äänestä

Ei ollut vieläkään PPO:n hallituksen jäsenet tiedossa osuuskunnan sivuilla. Lakimies ja viiksekäs tj
olivat rohkeasti ihan omalla naamakuvallaan. Kolmen jäsenen nimet, ilman kuvaa. Ja sitten joku mysteerijäsen, ei mitään tietoja.
Jännityksellä odotamme kuvien kera, ketä sinne vielä ilmestyy.

Äänestä

..nyt oli pj valittu oulusta ja salaperäinen uusi jäsen kokkolasta ?..onkohan nuo ppo:n pääalueita jäsenkunnan kannalta ?
Alueelta olleet hallintoihmiset lentää kehistä ja tilalle tulee ihan outoja "naamoja".. no on siellä toki ne vanhat naamat näytillä.. voi voi tätä kykytemokratiaa, rahalla on ihmeelline taipumus imeä iilimatoja iholle..
Joku on mennyt pieleen pyhännänkin sijoitusfirman osalta kun ely-keskus ei hyväksy sen anomuksia ? Miksi sille tuli pako raahesta ?
Kirkon suunnitelmat edistyy Ylivieskassa, vakuutusyhtiökin on taipunut vakuutsusopimuksensa mukaisesti korvauksiin.

Äänestä

Kun kelpaa olla PPO hallituksessa ja hallintoneuvostossa, niin nassunkuvat sinne internetsivulle kaikilta !

Äänestä

Hallinto äänesti itselleen tili ja vastuuvapauden, olivat siis siinä pomppimassa ylös ja alas. Muutenhan siellä ei saanut omistajat päättää mistään , aivan niin kun ennenkin.Miksi sitten tällaisia kokouksia järjestetään jotka ovat pelkkää teatteria. Samanlainen hallintotapa kuin itäisessä naapurissamme tai P. Koreassa.

Äänestä
  • Ja köyhiä.....

    Äänestä

  • FörSkotti kirjoitti:

    Ja köyhiä.....

    Eikö Askotilla lenssa. Koitappa kiihdyttää tahtia ja muista peukalojarrutus.

    Äänestä

  • pupuliinit kirjoitti:

    Eikö Askotilla lenssa. Koitappa kiihdyttää tahtia ja muista peukalojarrutus.

    Köyhiä näyttää vituttavan.

    Äänestä

Askotilla ei seiso vaikka kuinka kuvittelee olevansa pillupolliisi. Nahkaa olis vaikka kolomeen mutta kun ei ole yjintä. Puhuu siitä mistä on puute ja kuitenkin vain kruttaa

Äänestä

PPO hallituksesta Reijo Tauriainen,Eija Sorjamaa, Mika Kiljala ja Marko Järvinen sekä hallintoneuvostosta hannu Haapakoski , Johanna Takanen ja Urpo Korkiekoski sekä Kalle Arvio.
Ei ole kuvia PPO internettisivuilla. Kuinka Teidät tunnistaa kun kadulla kävelette vastaan?

Äänestä

..ei se ole tarkoituskaan että jäsenet erehtyis niille mitään puhumaan. Kati siellä luimistelee kun ei osaa päättää mitään asiaa jos ei ole Paulalta saanut ohjeita..muut tstolla on kusi sukassa mitä nyt tapahtuu tai seuraa... totuutta ei saa irti edes hallintoihmiset..niin he kommentoivat monesta asiasta..mutta kun ei ole munaa eikä kanaa nostaa asioita pöydälle niin otetaan vastaan iso kokospalkkio ja rähmäpula-kinkkuleipä tarjoilu ja ollaan hiljaa..ei tuo hallintoneuvoston liehutukkakaan saa muuta kuin entistä enemmän militariteettiä..valta keskittyy.. no onneksi puun takaa tulee vielä tiukkaa palautetta kaikille "tarkastajille"

Äänestä
  • Joo, puskistahan köyhät on tähänkin asti huudelleet.

    Äänestä

Uuden hallituksen puheenjohtajan tietoja:
Reijo Tauriainen, FM, syntynyt 1956, Advisor. Hän on toiminut Technopolis-konsernissa vuodesta 2004 alkaen, viimeksi talousjohtajana 30.4.2017 saakka. Aiemmin hän toimi mm. Flextronics ODM Finland Oy:n talousjohtajana. Hän on Nordic Option Oy:n, Osuuskunta PPO:n ja Arvo Invest Nordic Oy:n hallituksen puheenjohtaja sekä Suomen Hoivatilat Oy:n, Temotek Oy:n, Temotek Palvelut Oy:n ja Uros Oy:n hallituksen jäsen.

Hallintoon on siis otettu johtavalle paikalle ainakin päällepäin nuhteeton henkilö. Mielenkiintoista on seurata, pääseekö osuuskunnassa jatkossa laillisuuden noudattaminen ja hyvä hallintotapa voitolle.

Äänestä
  • Tarkoitat kai, että sulle jaettais entistäkin enämmän ilmaista rahaa...

    Äänestä

  • HöpSkotti kirjoitti:

    Tarkoitat kai, että sulle jaettais entistäkin enämmän ilmaista rahaa...

    Askotti on tottunut niin pitkän aikaa ilmaiseen rahaan, että luulee sitä tulevan kaikille muillekin. Askotti ei ole koskaan tiedostanut sitä asiaa, että paljonko hän on kartuttanut sitä PPO:n kassaa. On aina vain ilmaisen rahan peerässä. No, tietysti puudelina olokin on jotain mutta ei sillä kartutea yhteistä hyvää. Sellainen o paha sinänsä.

    Äänestä

  • perttalta-teviisiä kirjoitti:

    Askotti on tottunut niin pitkän aikaa ilmaiseen rahaan, että luulee sitä tulevan kaikille muillekin. Askotti ei ole koskaan tiedostanut sitä asiaa, että paljonko hän on kartuttanut sitä PPO:n kassaa. On aina vain ilmaisen rahan peerässä. No, tietysti puudelina olokin on jotain mutta ei sillä kartutea yhteistä hyvää. Sellainen o paha sinänsä.

    Onko ahistus vallan mielesi?

    Äänestä

HöpSkotti-nimimerkille: Laillisuuden noudattamisesta ja hyvästä hallintovatavasta on esimerkki jäsenten kokoukseen ennakkoon lähettämien esitysten kohtelu osuuskunnan kokouksen valmistelussa. Niitä ei siis tuotu kokouksen esityslistalle.

Asiaan kiinnitti viime kokouksessa huomiota mm. paikalla ollut PPO:n neljänneksi suurin omistaja. Hän aikoi esittää tilintarkastajien vaihtamista, koska tilintarkastajien tehtävä on valvoa lakien ja hyvän hallinnon noudattamista.

Äänestä
  • Kuka on PPO:n neljänneksi suurin omistaja?

    Äänestä

  • paikallaollut kirjoitti:

    Kuka on PPO:n neljänneksi suurin omistaja?

    Olit paikalla etkä silti tuon vertaa tiedä?

    Äänestä

  • Sekin olisi hyvää hallintoa, että PPO:n sivuilla olisi lista suurimmista omistajista. Kaikkialla muualla sellainen lista löytyy.

    Äänestä

  • paikallaollut kirjoitti:

    Kuka on PPO:n neljänneksi suurin omistaja?

    Minä ainakaan en ole se. Yritän kyllä mennä asiassa eteenpäin.

    Äänestä

  • minäolinwex kirjoitti:

    Olit paikalla etkä silti tuon vertaa tiedä?

    Ei paikalla ollut listaa ja kukaan kantanut kylttiä "Olen 4. suurin omistaja" Nih

    Äänestä

..suurin yksittäinen jäsenosuuksien omistaja on "ETELÄN KURJUUDESTA" ja kova halu saada isoja (ei pikkuruisia) osuuskorkoja ja mahdollisia väärin ylläpidettyjen taseosuuksien palautuksia.. ymmärtääköhän hallitus tällaista tarvetta ?

Äänestä
  • Joo, ahneuvella ei oo mittään määrää!

    Äänestä

  • ..siis et ymmärrä.. no miksi siellä hillut kun on samansuuntaiset haaveet.. mutta haaveeksi sinulla jää kun aika koittaa ja peli alkaa todella.. ja niillä on muutama ässä hihassa jota ei maisteritkaan ole älynneet..

    Äänestä

  • Isotpojatpelaa kirjoitti:

    ..siis et ymmärrä.. no miksi siellä hillut kun on samansuuntaiset haaveet.. mutta haaveeksi sinulla jää kun aika koittaa ja peli alkaa todella.. ja niillä on muutama ässä hihassa jota ei maisteritkaan ole älynneet..

    Ei etes maisterit, no johan on vallan perkele. Onhan se kieltämättä köyhille vaikijaa. Pienituloiset ja eläkeläisetkö täällä meteliä pitää ja rahasta kitisee?

    Äänestä

  • ..jäsenet saa edes täällä äänensä kuuluviin ja oikeaa tietoa jota itse osuuskunnasta ei saa edes välimiesoikeuden eikä avien avulla. On ne maisterit niin sutkeja ja hallinto korrossoitunut.. vai mitä se olikaan .. on jäsenissä itseään rikkaina pitäviäkin.. vai onkokaan..

    Äänestä

  • HaiSkotti kirjoitti:

    Ei etes maisterit, no johan on vallan perkele. Onhan se kieltämättä köyhille vaikijaa. Pienituloiset ja eläkeläisetkö täällä meteliä pitää ja rahasta kitisee?

    "Pienituloiset ja eläkeläisetkö täällä meteliä pitää ja rahasta kitisee?".
    Tämä askotti (paha sinänsä) on mitä ilmeisimmin köyhä ja työkyvyttömyyseläkkeellä. Ei osaa tehdä niitä töitä "kotonakaa" vaan kylän miehet käy homissa ja aivanpa vielä törsöökeisä. Pistooli on ruosteessa ylhäältä ja alapäästä. Ei oo kuin hommannoloppu hokanpäässä kuin pahasella kakaralla.

    Äänestä

  • tiiti-tuuta kirjoitti:

    "Pienituloiset ja eläkeläisetkö täällä meteliä pitää ja rahasta kitisee?".
    Tämä askotti (paha sinänsä) on mitä ilmeisimmin köyhä ja työkyvyttömyyseläkkeellä. Ei osaa tehdä niitä töitä "kotonakaa" vaan kylän miehet käy homissa ja aivanpa vielä törsöökeisä. Pistooli on ruosteessa ylhäältä ja alapäästä. Ei oo kuin hommannoloppu hokanpäässä kuin pahasella kakaralla.

    Eikö sillä ole kuitenkin se ruumentukko nenän alla jonkinmoisena räkäjarruna ja silti valuu kuin olis tullu sukupuolitauti sinne ruumenkasaan.

    Äänestä

Ppon hallinnolla on konteksi realiseen elämään hukassa..ollut jo kohta 5 vuotta.. Nyt yritetään joka kanavalla ja keskustelussa johdattaa ihmisiä ja jäseniä harhaan. Kaiken pahan alku ja juuri on 2012 joulukuussa istunut pöljien porukka jolla ei ollut mielessä kuin isot kokouspalkkiot ja omat lehmät ojassa..rähmäpullat ja lohipaketit huulilla niin että kuola valui.. tässä sitä sitten ollaan.. oisitte ajatelleet ensin ja vasta sitten syöneet..hölmöjä on helppo jujuttaa kuten tapahtui.. nyt kykypuolue ylivieskassa aivan sekamelskassa..menee potkupalloporukat konkursiin..datamet meni jo nurin..mihin ne kompetenssipoijjaat vielä siellä ehtii ?..80 M e on vielä hukattavaksi..kyllä meillä kykypojilla on sitten orpo olo ja kuulemme vain sipinää..voi kun taittuukin huonosti..vaikka on niin kiinnostavaa kutinaa turpajouhien ja siloposkien puitteissa..

Äänestä

..joko niitä suuria osuuskorkoja kohta jaetaan. Kerran tuli oimein "persujytky" 500 € mutta siihenpä se sitten loppui. Mitä on tapahtunut, onko toimi ta organisaatio ajan tasalla ? Tietääkö hallintoihmiset mitä tehdään ja millaisin valtuuksin, onko luvuista joilla jäsenien rahaa käytetään selviä domumentteja. Saako ja "uskaltaako" tarkastukseen valitut edes kysyä oikeita kysymyksiä vai tyytyvätkö kaikki vastuulliset vain tstolta annettavaan tietoon.. joka on konsulttien ja sekä sisäpiirin akitaattorien ja ulkopuolisten ohjaamaa vääristeltyä totuutta jolla yritetään harhauttaa omaisuuden omistamia jäseniä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei-päässyt-kokoukseen kirjoitti:

Voisiko joku paikalla ollut kertoa, mitä siellä Raahen kokouksessa tapahtui. Ei ollut alueen lehdissä mitään tietoa, vain Raahen Seutu oli uutisoinut. Mutta kun ei ole tilaaja ei voi uutista netissäkään lukea.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu