Eikö saitin tulonsiirtoelätit ole panneet merkille Terrafame Oy:n 1Q 2017 osavuosikatsausta?
Kannattaa tutustua, yhtiöhän on kovaa vauhtia nousemassa jaloilleen. Rahaakin on kassassa yli 200 miljoonaa.
Kannattaa tutustua, yhtiöhän on kovaa vauhtia nousemassa jaloilleen. Rahaakin on kassassa yli 200 miljoonaa.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Tarkoitatko tulonsiirtoeläteillä kepulaisia?
Kuten näköjään tiedätkin, eläkeläinen = tulonsiirtoelätti. Ja tämä on fakta.
Luuleeko kepuli olevansa nokkelakin. Ei kannattaisi.
PS. Mistä näitä oikein tulee.
Elämän tosiasioista ei kannata loukkaantua, kannattaa sinunkin hiukan miettiä kun seuraavan kerran haukut maanviljelijöitä. Tulonsiirtoelätit haukkuvat työtätekeviä kansalaisia eläteiksi, melko absurdia.
Sitä saa mitä tilaa. Sitäpaitsi uhriutuminen on lapsellista käytöstä.
Sinulla ei taida todellakaan olla kaikki kotona, kuten on tapana joissain piireissä sanoa?
Tulonsiirtoelätit ovat paska sakkia.
"Sitä saa mitä tilaa. Sitäpaitsi uhriutuminen on lapsellista käytöstä. "
Kyllä minusta oiksosdem tällä kertaa osui aivan naulan kantaan.
Toisin on sinun laitasi.
Eläkeläiset ovat tulonsiirtoelättejä ja maanviljelijät, joka en todellakaan ole itse, tekevät tuottavaa työtä. Mikä tässä meni väärin?
Fakta on sekin,m että einoespoosta tulee olemaan tulonsiirtoelätti yhtä varmasti kuin aurinko nousee!
Menikö herne nekkuun. Pitää pysyä poissa keittiöstä jos ei kestä kuumuutta.
Kuulehan hömelö, pahasti näyttää siltä että se herne töröttää sinun nenässäsi. Kukaan muuten moista paskaa jankuttaisi.
Tulonsiirtoelätti ei kestä olla tulonsiirtoelätti. Vittumaista.
Rauhoituppa poju vähän.
Meneekö Luxemburgiin siis Peräseinän läskipersiille hilloa.
Onko pääministerin suku alkanut myydä mainospipoja?
ps. Avaushan on veetuilua. Terrafame on /seestä.
A siantuntijana kykenet varmaankin perustelemaan kantasi?
2017
Q1 2016
Q4 2016
Q1 Vuosi
2016
Talous
Liikevaihto, milj. € 41,3 47,6 14,2 101,0
Käyttökate, milj. € -18,4 16,0 -53,1 -120,4
Liikevoitto/-tappio, milj. € -22,5 12,2 -56,1 -134,4
Investoinnit, milj. € 16,5 20,2 10,8 84,3
Mitä nuo miinusmerkit käyttökatteen ja liikevoiton edessä tarkoittavat?
Ei ne ole miinusmerkkejä. Ranskalaisia viivoja ne on.
Joko maksoi ne valtion pumppaamat miljardit takasi! Puhdisti vesistöt??
Uusi vedenpuhdistamo tosiaankin otettiin käyttöön.
Mitkä miljardit?
Ne, joista edelleen oikeuttakin käydään.
Mikäs entisessä puhdistamossa oli vikana? Paula Lehtomäki junaili kaivokseeen ympäristöluvat.
Eikö ympäristönsuojelusta huolestunut kuhmolainen karaokelaulaja ollut tehtäviensä tasalla?
Vedet on hyvä tosiaankin puhdistaa ennen vesistöihin laskemista. Pysyy punikkienkin pyllyt silkinpehmeinä järvessä lilliessä.
http://yle.fi/uutiset/3-9202189
Älä nyt suotta ala punikittelemaan. Vai eikö kepuhermo pidä?
Talvivaara tuottaa vähemmän saasteita kuin Äänekosken biotehdas. Joten?
http://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/kainuu/oikeus-aloitti-sovittelun-kymmenista-talvivaara-korvauksista/
On siinä sovittelemista.
Sinähän olet palstan suurin elätti.
Mikäs minusta tekee sen suuremman kuin sinäkään?
Kiistämätön tosiasiahan on, että eläkeläiset ovat tulonsiirtoelättejä. Jokainen joka viitsii edes hiukan perehtyä faktoihin, tajuaa tämän tosiasian.
Minusta on järkevää tarkastella asioita tosiasioiden, eikä mielikuvien perusteella.
Toisekseen Terrafamen metallien tuotanto on lisääntynyt ja se jos mikä on hyvä asia niille parille tuhannelle kainuulaiselle työntekijälle. Taas tulee rahaa tulonsiirtoeläteillekkin.
Kiistämätön tosiasiahan on. Että Terrafamen tuotantokustannukset ovat kasvaneet suuremmiksi mitä enenmän tuoteita on tuotettu. Nikkelin hinta on laskenut neljänneksen. Näin ollen tappiot on kumulatiivisesti kasvaneet kolmanneksen. Jos joku vielä uskoo tämän toiminnan olevan kannattavaa. Niin hänen täytyy syyllistyä itsepetokseen. Tai olla kyseisen toiminnan liiketaloudellisessa piirissä. Muuten ei voi kannattaa näin suuria tappioita tuottavaa toimintaa.
Tuotantotalous ei liene vahvinta osaamistasi?
Kun tuotantoa lisätään syntyy enemmän myös tuotantokustannuksia. Monestakin syystä. Ehkäpä sinunkin kannattaisi lukea Terrafamen sivuilta kuvaus yhtiön tilanteesta?
Ymmärrän toki, että turha tieto lisää tuskaa mutta silti.
Terrafamen työntekijät tuottavat verotuloja ja eläkemaksuja tulonsiirtoelättien elättämiseen. Raha taitaa kelvata sinullekkin.
Ensin pitäisi saada ne veroeurot takaisin joita valtionkassasta siihen puulaakkin annettiin!!
Tuhannen työntekijän maksut, ja palkat eivät ole peruste mätkiä satoja miljoonia veronmaksajien rahoja paskakasaan.
Sinun elämäsi taitaa olla pelkkää paskassa kierimistä?
Tulonsiirtoelätti sinäkin?
Elämäni on kaikinpuolin hyvää ja palkitsevaa, paskassa en kieri, mitä nyt tällä palstalla kaltaistesi kanssa välillä.
Riippuu mitä sinulle tarkoittaa tulonsiirtoelätti? Tuloja siirtelen kyllä, sinne tänne ja välillä olen ottamatta kokonaan. Miten sinulla, ei taida yhtä hyvin mennä, jos sinusta pasrasta on mitä voi tapahtua, verovarojen syöttäminen paskakuoppaan Talvivaarassa, ja nykyisin kai niiden varojen siirto tuolle ulkolaiselle tunnetulle ympäristöpaskojalle.
Kuvin on hiljentynyt jutut Talvivaarasta, mitä on menossa Terrafamella "kumppaninsa" kanssa.
Jokos valtiolle on tukirahat maksettu pois?
Se on veronmaksajille musta-aukko.. Pohjaton nielu!