Tuo hesarin piinaviikko juttu löytyy osoitteessa

hesari-oksensi-kunnolla

http://keskustelu.suomi24.fi/t/14834503/hesari-oksensi-piinaviikko-jutun

Täytyihän hesarin saada jotenkin julkisuutta.
Mutta tuota juttua ei saanut arvostella, mutta vapaiden suunnan seurakunnissa tulee arvioida onko sanoma oikea ja raamattu jopa kehottaakin oikeassa mielessä arvostelemaan kaikkea ja pitämään vain sen mikä on hyvää.
1Tess. 5:21 mutta koetelkaa kaikki, pitäkää se, mikä hyvää on

1

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anteeksi-vain

      Näyttää siltä että kaikki jotka eivät kuulu ev.lut- ordoks- roomkat-kirkkoon tai muslimeihin ne ovat Vapaata-riistaa ilman ehtoja. Noiden toimia ei saa arvioida ei edes kommentoida.

      Tuon hesari jutun mokaajat ovat kaikki ev.luttereita ja heidän tekemät mokat on nyt hellareiden syytä. niin, että risumiehiä tämän jälkeen näyttää tulevan vain lisää.

      Helluntalaisuus ei ole uskonto, vaan uudestisyntyneiden pyhien yhteisö: Hellareilla ei ole meedio- eli unissasaarnaajia, ainut ongelma, on jatkuva herätys sanan käyttö ja kirkollistuminen. Tuota herätys mantraa mättää myös kirkon sisällä olevat herätysliikkeet.
      Tuossa Kirkon Piinaviikko jutussa mainitujen henkilöiden joukossa on ainakin kahdeksan ev. luterilaista.
      No hesarihan onkin tuon saddukeusten lahkon pää-äänen kannattaja, Tämän nimen muuten antoi Helsingin Saalem seurakunnan saarnaaja, Kai Antturi ennen kuolemaansa.

      Kuuntelin Mauri Vikstenin "on asettanut meidät taivaallisiin.” äänitteen http://www.saarnatuoli.net/?page_id=35
      ajatuksia ja mieleeni päällimmäiseksi jäi tämä, hönen kuulijoilleen antama kehoitus olla likaamatta omaa pesäänsä. Viksten otti kodin puhtauden esikuvaksi pääskyset ne vaalivat koti pesän puhtautta niin tarkasti, ettei sitä tarvitse jokavuosi rakentaa uutta. Ja kun emolinnut hakevat poikueelle ruokaa niin aina he vievät poikueen jätökset mukanaan pois pesästään, Viisaita kun ovat. niin pesää ei tarvitse muurata jokaisena kesänä edes uudestaan. Poikanen, joka lähtee pessästä liian varhain joutuu yleensä kissojen saaliiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      139
      3095
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1686
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1374
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe