Kilpirauhanen pykii ja pyrkii ylöspäin

Katsoin peilistä ja selvästi voi huomata että kilpirauhaseni pyrkii nykäyksittäin ylöspäin.
Tämä ilmiö tapahtuu useimmiten viikonloppuisin kuten juuri nyt.Yleensä vettä juomalla kilpirauhanen asettuu takaisin paikalleen.Tavallisesti myös saman päivän aikana hosun ja olen yliaktiivinen.Seuraavana päivänä voimakasta väsymystä.
Olisiko kyseessä kilpirauhasen liika- vai vajaatoiminta?
2212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Luulotaudilta kuulostaa :)

Äänestä

Kunhan hassuttelevat, nämä "rT3 lääkärit", jotka ovat palstalla muutenkin rT3 asioissa. Aika hauska itse asiassa, nauroin kun luin. Lääkärihuumoria.

Kun pojat varmaan jo toipuneet vapun pykimisistä, niin minulla olisi esitellä uusi rT3 tutkimus! Tutkimuksen nimi on "Inherited defects in thyroid hormone cell-membrane transport and metabolism". Nyt on mielenkiintoisesti tarjolla tietoa kilpirauhasesta, rT3 hormonista (totta kai, muistan kiinnostuksenne) ja genetiikasta, kaikki moderni kerralla.

Tutkimus käsittelee solun kilpirauhashormonien membraanitransporttereita, erityisesti MCT8 ja SBP2 transporttereihin liittyviä tunnettuja geenihäiriötä. Häiriöiden aiheuttama kuva laboratorioarvoihin on poikkeava, eri geenivirheissä omalla tyypillisellä tavallaan.

Potilailta mitattiin TSH, T4V, T3V ja rT3. Nämä kaikki tarvitaan, jotta päästäisiin diagnoosin lähteille. Suomessahan näitä potilaita ei diagnosoida, koska Suomessa ei mitata rT3:sta, eikä yleensä edes T3V:tä. Nämä potilaat jäävät Suomessa ilman diagnoosia ja ilman hoitoa, älyllisesti kehitysvammaisiksi. Tämä ei suomalaisia endokrinologeja hätkäytä, he eivät tällaiselle uhraa ajatuksiaan. Eivät kyllä nämä hassuttelevat lääkäripojatkaan uhraa.

Artikkeli on mielenkiintoinen, se on free article eli vapaasti luettavissa, ja artikkeli kuvastaa omalta osaltaan rT3 laboratorioarvon merkitystä. Jatkakaa vaan pojat opiskelua, kyllä kilpirauhashomonien salat vähitellen teillekin valkenevat! Potilaat osaavat jo, ehkä jokunen lääkärikin tulee perässä.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24629861

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ValdemarAA kirjoitti:

Katsoin peilistä ja selvästi voi huomata että kilpirauhaseni pyrkii nykäyksittäin ylöspäin.
Tämä ilmiö tapahtuu useimmiten viikonloppuisin kuten juuri nyt.Yleensä vettä juomalla kilpirauhanen asettuu takaisin paikalleen.Tavallisesti myös saman päivän aikana hosun ja olen yliaktiivinen.Seuraavana päivänä voimakasta väsymystä.
Olisiko kyseessä kilpirauhasen liika- vai vajaatoiminta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu