Katsoin peilistä ja selvästi voi huomata että kilpirauhaseni pyrkii nykäyksittäin ylöspäin.
Tämä ilmiö tapahtuu useimmiten viikonloppuisin kuten juuri nyt.Yleensä vettä juomalla kilpirauhanen asettuu takaisin paikalleen.Tavallisesti myös saman päivän aikana hosun ja olen yliaktiivinen.Seuraavana päivänä voimakasta väsymystä.
Olisiko kyseessä kilpirauhasen liika- vai vajaatoiminta?
Kilpirauhanen pykii ja pyrkii ylöspäin
2
157
Vastaukset
- 12345698
Luulotaudilta kuulostaa :)
- Pojille_lukemista
Kunhan hassuttelevat, nämä "rT3 lääkärit", jotka ovat palstalla muutenkin rT3 asioissa. Aika hauska itse asiassa, nauroin kun luin. Lääkärihuumoria.
Kun pojat varmaan jo toipuneet vapun pykimisistä, niin minulla olisi esitellä uusi rT3 tutkimus! Tutkimuksen nimi on "Inherited defects in thyroid hormone cell-membrane transport and metabolism". Nyt on mielenkiintoisesti tarjolla tietoa kilpirauhasesta, rT3 hormonista (totta kai, muistan kiinnostuksenne) ja genetiikasta, kaikki moderni kerralla.
Tutkimus käsittelee solun kilpirauhashormonien membraanitransporttereita, erityisesti MCT8 ja SBP2 transporttereihin liittyviä tunnettuja geenihäiriötä. Häiriöiden aiheuttama kuva laboratorioarvoihin on poikkeava, eri geenivirheissä omalla tyypillisellä tavallaan.
Potilailta mitattiin TSH, T4V, T3V ja rT3. Nämä kaikki tarvitaan, jotta päästäisiin diagnoosin lähteille. Suomessahan näitä potilaita ei diagnosoida, koska Suomessa ei mitata rT3:sta, eikä yleensä edes T3V:tä. Nämä potilaat jäävät Suomessa ilman diagnoosia ja ilman hoitoa, älyllisesti kehitysvammaisiksi. Tämä ei suomalaisia endokrinologeja hätkäytä, he eivät tällaiselle uhraa ajatuksiaan. Eivät kyllä nämä hassuttelevat lääkäripojatkaan uhraa.
Artikkeli on mielenkiintoinen, se on free article eli vapaasti luettavissa, ja artikkeli kuvastaa omalta osaltaan rT3 laboratorioarvon merkitystä. Jatkakaa vaan pojat opiskelua, kyllä kilpirauhashomonien salat vähitellen teillekin valkenevat! Potilaat osaavat jo, ehkä jokunen lääkärikin tulee perässä.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24629861
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854950- 432666
- 932633
- 1982370
- 1331939
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj251913- 1781560
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161471Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3571271Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51219