Brexit ratkaisu

En käsitä mitä vaikeaa tuossakin asiassa on. Britit halusivat eroon EUsta, no sitten he eron savat. Täydellisenä. Ei siis mitään myönnytyksiä tai muutakaan EUn mukana tulevaa. Jos haluavat sisämarkkinoille, se maksaa sitten muutaman sata miljardia vuosi. Ja tukia tai apuja on turha haikailla. EU päästää pakolaiset esteettä britteihin, koska eivät kuulu alueeseen jolla rajoituksia on. Sitten tietty isot tuontitullit ja parin tuhannen miljardin sakko siitä että rikkoivat sopimuksensa EUn kanssa. Tällä se sitten on selvä ja saavat britit olla kuten haluavat. Se että poimisivat rusinat pullasta ei onnistu.
7145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Maiden välinen kauppa onnistuu kuten itä-naapuriinkin EU estää sen nykyisin, Suomi pois kahleista kauppa käy hyvin, niin ei tännekkään tuoda salmonella/antibiootti lihaa silloin yhtään.

Äänestä

Aloittaja täyskahjo. Mitä tuolla kostonkierteellä saavutetaan? Kyllä paras ratkaisu on se, että Briteillä menisi niin hyvin kuin mahdollista, ja kauppa kävisi kuten ennenkin. EU:n pitää itseään korjata siihen suuntaan, ettei mitään esteitä laiteta muihin maihin. Myös EU:n määräämisoikeus pitää ajaa minimiin, ja keskittyä vain talouskasvun luomiseen jäsenmaissa.

Äänestä
  • Niin, kyllä se tiedetään että persut ovat sellaisia että haluavat noukkia rusinat pullasta. Eikä kyse ole kostosta, vaan siitä että koska britit halusivat eroon EUsta, sen he saakoon. Jos se ei maistukaan luvatulta, niin voi voi.

    Äänestä

Haluavat syödä kakkua mutt pittää tallessa, nii ku kaikki muut :)

Äänestä
  • Aivan, ja sitä ei heille pidä sallia. Kun kerran oli halu erota, niin seurauksetkin pitää sitten kärsiä.

    Äänestä

Norjalle sisämarkkinoille pääsy on tullut kalliimmaksi kuin EU-jäsenyys ilman mahdollisuutta vaikuttaa EU:ssa. Eivät britit pääse sen helpommalla, hölmöähän se olisi. Oikeastaan brexitissä ei toistaiseksi ole tapahtunut muuta kuin sanahelinää. Neuvotellaan siitä, mistä ja miten pitäisi neuvotella. Alun perin jo ennekoitiin, että koko eroprosessi tulee kestämään vähintään 8 vuotta. Voi olla, että Skotlanti ja Pohjois-Irlanti eroavat Iso-Britanniasta, tai tulee uusi kansanäänestys, kun selviää, mitä brexit todella tarkoittaa. Ei siihen mitään kostomentaliteettia sisälly.

Suomessa käymässä oleva mepin avustaja vähän naureskeli, että briteistä juoksee Brysselissä eri alojen edustajia, jotka kukin hokevat toisistaan tietämättä, että kyllähän haluasimme jatka hyvää yhteistyötä kuten ennenkin juuri meidän sektorilla brexitistä huolimatta. Ei EU:ssakaan niin hölmöjä olla, etta annetaan noin vaan rusinat pullasta. Britit pyytävät itku silmässä televisiokommenteissakin, että kohdelkaa meitä nyt reilusti. Lienee reilua toimittaa sitä, mitä ovat tilanneet.

Äänestä
  • Aivan. Jos luulevat että saavat jatkaa kuten ennenkin, tulee yllätyksen olla katkera kun eivät saakaan. Enhän minäkään vingu siitä miten epistä on että joku voittaa lotossa ja halua samoja oikeuksia, vaikken edes kuponkia palauta. Jos edut haluavat pysykööt jäseninä, muuten ei tipu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hulluaho kirjoitti:

En käsitä mitä vaikeaa tuossakin asiassa on. Britit halusivat eroon EUsta, no sitten he eron savat. Täydellisenä. Ei siis mitään myönnytyksiä tai muutakaan EUn mukana tulevaa. Jos haluavat sisämarkkinoille, se maksaa sitten muutaman sata miljardia vuosi. Ja tukia tai apuja on turha haikailla. EU päästää pakolaiset esteettä britteihin, koska eivät kuulu alueeseen jolla rajoituksia on. Sitten tietty isot tuontitullit ja parin tuhannen miljardin sakko siitä että rikkoivat sopimuksensa EUn kanssa. Tällä se sitten on selvä ja saavat britit olla kuten haluavat. Se että poimisivat rusinat pullasta ei onnistu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu