Langaton peruutuskamera

Peruutuskamera

Tuos ebay kautta tilasin aika yleisesti tunnetun peruutuskameran, jossa 2 kameraa langattomana.
Asetin toisen asuntovaunuun ja pakuun sitten aikanaan toisen.

Singnaali ei mielestäni ole kovinkaan hyvä ja mietin voiko radiosta otettu virta antaa
häiriötä, joka heikentää singnaalia näyttöön autossa?
Radiossa oli vapaa liitin mistä sai helposti virtaa otettua ja siellä takana oli ruuvi mihin
sai maadoituksen ..ei ole siis runkoon suoraan..liekö vaikutusta..

Singnaalin pitäisi olla hyvä, jos esim 22m rekkaankin tuollaisia laitellaan ja nyt oma
yhdistelmä vajaa 7m. Nyt ei mielestäni ole kovinkaan hyvä .

http://www.ebay.com/itm/2x-Wireless-IR-Rear-View-Back-up-Camera-System-7-Monitor-F-Truck-RV-Car-12-24V-/252775016773?hash=item3ada90a945:g:F2kAAOSwax5YpvRF&vxp=mtr

8

3014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • e43w56ytjh7555555

      Kyllähän siihen signaalin laatuu voi vaikuttaa kaikki se mitä siinä välillä on esteenä laitteen ja kameran välissä. Vaikuttahaan kotioloissakin wifi laatuun seinät ja kaikki. Jos niitä antenneja voi vähän käännettä eri asentoon niin kannattaa kokeilla, voi olla pienestäkin kiinni ja sama kokeilla sitä kameraa eri kohtaan siellä vaunun takana. Mullakin on kotona adsl laite niin vähän kun kientää antennia eri asenteen niin vaikuttaa se yhteyden laatuun.

      Kyllähän asuntovaunuunkin voisi johdolla vetää sen kuvayhteyden, liitoskohta vaan sinne jonnekkin aisaan.. rca johtoahan se on että periaatteessa ihan simppeli juttu, paitsi ne miten haluaa toteuttaa sen johdon läpiviennnit.

      • MausaKKLL

        Todennäköisesti tuo on toimivin tapa saada kunnon yhteys kameran ja vastaanottimen välille.
        Vaunussahan johdon voisi vetää ihan vaunun altakin, laittaa vaikka jonkun letkun sisään sen piuhan (letku on halpaa). Huonoja neuvoja toki kun sulla on jo tuo laite, eikä tämä enää siihen auta sori :) jos ja kun laitteeseen ei voi lisätä johdollista yhteyttä?


    • antennit-ulos

      Kamera käyttää lupavapaata 2,4 GHz taajuutta, eli samaa taajuusaluetta kuin mikroaaltouuni, mutta tehoa on vain miljoonasosa. Jokainen mikroa käyttänyt tietää, että mikroaallot eivät mene metallista läpi. Eli kameran lähettimen ja vastaanottimen välissä ei saa olla metallia tai muuten kuva kärsii. Lasia saa olla välissä, kunhan se ei ole lämpölasia tai pinnotettu metallikalvolla. Paras yhteys saadaan, kun lähettimen ja vastaanottimen välissä on suora näköyhteys ilman mitään esteitä.

      • näyttöö-vai-ei

        "Kamera käyttää lupavapaata 2,4 GHz taajuutta, eli samaa taajuusaluetta kuin mikroaaltouuni"

        Totta puhuvat edelliset, ainakin enimmäkseen. Mikroaaltouunia tien päällä harvemmalla on käytössä mutta ko. taajuutta käyttää mm. kännyköissäkin oleva bluetooth. Eihän toi 2,4 GHz taajuus tarkoita että se olisi vain toi tarkka 2,4 GHz taajuus vaan se on n. 2,4 GHz taajuus. Eli se käsittää useampia kanavia mutta jossain vaihessa ne vapaat 2,4 GHz taajuuden kanavatkin loppuvat. :(

        Antennit ovat tosiaankin tärkeitä kaikenlaisissa radiolaitteissa. Mitä parempi antenni sitä pienempää tehoa voidaan käyttää. Ja myös radioliikennettä haittavat asiat kuten metalli ja sen sijainti yhteyden välillä. Tavallinen ULA-radiokin käyttää autoissa auton korin ulkopuolelle vedettyä antennia.
        Joten tässä peruutuskameran tapauksessa - onko ne laitteiden antennit kiinteitä vai kaapelin päähän vedettäviä? Toi kannattaa selvittää ensimmäiseksi, voi olla esim. molemmat? Jos ne on kaapelin päässä niin antenni olisi hyvä saada metallirungon ulkopuolelle. Sekä kamerassa että näyttölaitteessa. Yllä sanottu pitää paikkansa: "Paras yhteys saadaan, kun lähettimen ja vastaanottimen välissä on suora näköyhteys ilman mitään esteitä." Mutta kyllä mm. muovi, puuvillakangas ja puu läpäisee radioaaltoja. Varsinkin jos ne ei ole märkiä ja maantiesuolan peitossa.


    • Peruutuskamera
      • Peruutuskamera

        linkki oli väärä.. eli ei tuo antenni....


    • uytre

      Oli muuten tuollainen aloittajan kamera jossa on sulkeutuva kansi. Ei kestäyt harjallista pesua yhtään kertaa. Hajos täysin

      Eikä myös harjatontakaan jos ei laittanut paria muovipussia päälle. muuten meni vesi sisään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      350
      10200
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      11
      2922
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      285
      2296
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      122
      2076
    5. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      38
      1869
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      100
      1659
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      141
      1633
    8. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      146
      1541
    9. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      70
      1375
    10. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1046
    Aihe