Toppiriki rikaus

Apuja kaivataan, uusivanha itselle eli 70 luvun puolitonnarin toppiriki pitäisi saada trimmiin. Kokemusta on vain osatakiloista joissa saalingit on olleet taakse. Mikä kiristysjärjestys ja noin kireys ylä- ja alavanteille toppirikissä? 1 saalinkipari suoraan sivuille, alavantit hieman takana, ja babystaagi, masto seisoo kannella, etustaagissa ei ole säädettävää vanttia, ainoastaa 2 eri kiinnityskohtaa, vene on Jon 30. Trimmataanko hekki kireällä vai miten?
Kiitos ja kumarrus!
7694
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Maston+täytyy+pysy+tietysti+suorana+säätöjen+jälkeen+eli+tuijota+aina+uraa+kun+olet+kiristänyt+jotain.+Pieni+rake+,+n.+2%,+taakse.+Alkuarvaus+kiristystä+keulastaagiin,+sinulla+oli+kaksi+asentoa.+Kuluneepi+reikä+on+tod.näk.+oikea.+Aloita+ylävanteista,+ja+edelleen+seuraavat+vantit+.+Kiristä+kohtuulliseen+tiukkuuteen.+Vaijeri+ei+saa+lutrata,+vaan+oltava+tömäkkä+aikamiehen+otteessa.+Älä+riko+kantta+sivuvantteja+liikaa+kiristämällä.++Kun+on+eka+n.+8-10+m/s+tuuli+niin+testiin.+Jos+leen+puoli+pysyy+suht.+kireänä+sivumyötäisessä,+niin+sokat+kiinni+vanttiruuveihin+varmistuksilla.Jotta+nousee+mahdollisimman+hyvin,+sinun+täytyy+saada+etuvantti+kireälle,+yleensä+hekillä+kiristäen+välityksistä+tai+teknisestä+kirirstysratkaisusta+riippuen.+Perussäätö+silti+suht+tiukkaan+ilman+hekin+vaikutusta.+Sellainen+30%+murtolujuudesta+(4000-5000+kg)+on+tiukkaan.Lenssillä+ja+avotuulilla+hekki+löysäksi.+Noilla+pääsee+alkuun.

Äänestä

Tässä parempi ja oikea vastaus:
Kysy veneen valmistajalta/myyjältä oikeat ohjeet maston ja rikin pystyttämiseen sekä kaikkien
vaijerien tiukkudeksi eikä mitään "Vaijeri ei saa lutrata, vaan oltava tömäkkä aikamiehen otteessa"
käsivaraisesti arvioituja kireyksiä, ellet mittaa mittarilla tiukkuuksia niin ne tulee taatusti väärin.

Tärkeimpiä asioita on myös saalingin ulomman pään ja vantin välinen kulma joka pitää olla saman suuruinen saalingin ylä- ja alapuolella, tästä ei monikaan veneilijä ole perillä tai ei tiedä.

Ellei nämä kulmat ole oikein elikä samat saalingin ylä- ja alapuolella saattaa riittävässä rasituksessa kovalla tuulella saaliingin pää tipahtaa alas ja sitten on vantti löysällä ja masto kaatuu saman tien sen jälkeen voit arvioida että tulee lisää ongelmia.

Äänestä

No niin, kai ne saalingit täytyy myös suorana pysyä suora seisovan maston linjan lisäksi.

Se on rikin suunnittelija joka ne kulmat on päättänyt, ei loppukäytttäjä. Tulee kuin manulle illallinen, jos on saalinkien kohdat oikeilla paikoin rikausta aloitettaessa.

Äänestä

Pikku-Jonissa on muuten babystaagin alla paikka vaijerille/tangolle, jolla varmistetaan ettei kansi vaurioidu, jos staagiin tulee liian kova veto. En ole itsekään käyttänyt, mutta ajattelin varmuuden vuoksi teettää siihen vantin.

Äänestä

Hankin itselleni vaijerin jännitemittarin Loos PT 2. Hae Googlesta nimellä niin saat myös ohjeita jännitteen mittauksesta. Sitten kun olet saanut oikeat kireydet vantteihin, ota vanttiruuvien välistä mitta digimauserilla ja laitta muistiin, kun mastoa seuraavan kerran nostetaan , niin ei tarvitse kuin tarkistaa mauserilla valimitta. Veneeni on toppirikinen ja maston molemmilla puolilla on kolme vanttia. eli neljä vanttia tulee samaan kohtaan mastossa. Neljää vanttia on mielestäni melko mahdoton saada oikeaan kireyteen käsituntumalla. sitä paitsi mittari rauhoittaa mieltä kun tietää että kireydet on oikein.
Gullervo17

Äänestä

Kiitos neuvoista, kaikille. Säädin maston hekin löysänä ja toimivin järjestys oli keulastaagi sivuvantit kohtuu kireällä, babystaagi ja sitten alavanteilla masto suoraan keskeltä. Tuo hekin pitäminen löysänä, babystaagi ja suoraan sivulle olevat saalingit toi yllättävän paljon muuttujaa osatakilaan verrattuna. Koe purjehduksessa ei kyllä tuullut 8ms, mutta noin 5ms tuulessa näytti oikein hyvältä. Yllätyin muutenkin positiivisesti Jon 30 kulkemisesta noin kevyessä kelissä, meni yllättävän mukavasti, oli nimittäin ensimmäinen seili kyseessä olevalla veneellä. Lähes ajamattomat purjeet ja E mitan kasvatus 55cm tekee varmaan tehtävänsä.

Äänestä
  • Kuulostaa hyvältä. Sama operaatio edessä omalla Jon 30:lla kohtapuolin. Mun kokemukset myös hyviä, tosin kevyet avotuulet tuppaavat välillä olemaan myrkkyä. Itsellä ei taas juurikaan kokemusta osatakilasta, vaan on sattunut lähes pelkästään vanhoja toppirikejä kohdalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rikkaari kirjoitti:

Apuja kaivataan, uusivanha itselle eli 70 luvun puolitonnarin toppiriki pitäisi saada trimmiin. Kokemusta on vain osatakiloista joissa saalingit on olleet taakse. Mikä kiristysjärjestys ja noin kireys ylä- ja alavanteille toppirikissä? 1 saalinkipari suoraan sivuille, alavantit hieman takana, ja babystaagi, masto seisoo kannella, etustaagissa ei ole säädettävää vanttia, ainoastaa 2 eri kiinnityskohtaa, vene on Jon 30. Trimmataanko hekki kireällä vai miten?
Kiitos ja kumarrus!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu