Pienen hirsimökkimme sisäkatto on siinä mallissa että eristeet, tuulensuojapaperi ja koolausrimat ovat paikoillaan. Sisäkatopn ajattelin rakennuksen tyyliin sopien tehdä tuppilaudasta.
Aiempaa kokemusta asiasta ei ole eikä netistäkään oikein ohjeita tahtonut löytyä. Kattopinta-alaa ei ole paljoa, yht. noin 10 m2, 2 lapetta, keskellä kurkihirsi. Seinäpinnat tulevat 6 tuuman hirsipaneelista.
Miten tuppilautapanelointi käytännössä tehdään? Laudat näyttävät olevan kuvissa kahdessa kerroksessa, miten työ etenee ja mitä pitää ottaa huomioon (niksejä, vinkkejä ym.) ?
Sisäkatto tuppilaudasta
PohjolanPoika55
2
296
Vastaukset
- Osa-aikaeläkeläinen
Tuossa näkyy olevan naulattu toisiinsa, eli kuivaa tavaraa ainkin tuo on.
https://www.suomela.fi/kylpyhuone-wc/Sauna/Erahenkea-kaupunkisaunassa--51317 - vanhatimpuri
alimmainen lauta voi olla normi esim, 5" lauta, ja vaikka vuoroon 5 ja 6 tuumaisia..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1792996
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.642576- 2032220
- 731849
- 1021783
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91651- 1041479
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2171161- 811120
- 951079