Järkyttävän menon loppu. Huuvetaan ja mekastetaan ja manataan henkijä.
Samanlaista kun aiemmin kärähtäneellä M. Koivistolla.
Ihmettelinkin kuinka kauan kestää..
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201705042200119726_u0.shtml
Kaikissa porukoissa, myös vl:issä on näitä ääriänkyröitä. Pahinta on että monesti näitten yltiöpäitten ehoilla porukkaa johdetahan.
Saaret ja Voittoset ym.. samaa sarjaa vaikka eri tyylillä.
Samanlaista kun aiemmin kärähtäneellä M. Koivistolla.
Ihmettelinkin kuinka kauan kestää..
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201705042200119726_u0.shtml
Kaikissa porukoissa, myös vl:issä on näitä ääriänkyröitä. Pahinta on että monesti näitten yltiöpäitten ehoilla porukkaa johdetahan.
Saaret ja Voittoset ym.. samaa sarjaa vaikka eri tyylillä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vaihtoehtoja on! Ei tieten kovinkaan "liikuttavan koskettavaa" uhrin kannalta.
Näinkin saattaa käydä: Rukous ja sovitus "sovitti" tekonsa "Jumalan silmien edessä"
1.
Kempelainen (Kesitas) 18.2.2008 13:48 ... jos kokeilette yhdessä polvirukouksessa jättää kaiken välillänne Jeesukselle, Hän on luvannut kantaa kaiken ja on jo kärsinyt vaikeutenne Golgatalla, joten kunhan vain poimit, kuten kypsän marjan. Jätä se Herralle."
2.
"raiskattu ex-hellari 1.1.2014 18:08 ... Minua vuosia raiskannut helluntaimies vaipui aina aktin jälkeen polvirukoukseen sängyn viereen ja rukoili Jeesukselta ääneen "erehdystään" anteeksi. Joka kerta hän jossain vaiheessa kertoi, että nyt Jeesus vastasi, häntä ei enää syytetä taivaassa. Minulta hän ei pyytänyt anteeksi, haukkui vain huoraksi, ettei saisi "antaa" miehille, jos ei ole naimisissa. Sen sijaan helluntaimies vannotti, että jos minä Jeesukselta polvirukoiltua ja rukousyhteydssä anteeksisaatua syntiä alan muistella kenellekään, joudun tulimereen. Uskoin kaiken, pidin suuni visusti kiinni."
3.
Toisaalta Pirkko Muhonen kertoo tavanneensa runsaasti hyväksikäytöstä kertovia uhreja helluntailaispiireissä.
- törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä viiden vuoden ehdottoman vankeustuomion saanut helluntaievankelista ( saarnaajien Suomen ennätys)
- oman lapsensa seksuaalisesta hyväksikäytöstä 1,5 vuoden vankeustuomion saanut helluntaikuoronjohtaja
- poikien törkeään seksuaaliseen hyväksikäyttöön syyllistynyt helluntainuorisotyöntekijä, joka "sovitti" tekonsa "Jumalan silmien edessä" ja sai ylennyksen helluntaiseurakunnan pastoriksi
- lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä puolen vuoden vankeustuomion saanut helluntaipastori.
4. Toisaalta blogisti, ex-Kansanedustaja Hirvisaari kuvaa helluntailaisuuden pedofilista ilmapiiriä seuraavasti:"Valitettavasti myös pedofiilit hakeutuvat seurakunnissa mielellään luottamustehtäviin, kuten esimerkiksi Tikkurilassa on taannoin tapahtunut. Ihmiset ovat hämmästyttävän sokeita "lapsia rakastaville" limaisille sedille, jotka pitävät muiden seurakuntalaisten lapsista niin paljon, että jopa suutelee
(lapsia suoraan suulle)
Onko Patric Tiainen Melperin niitä sellaisia kavereita kuin mistä kärähti...siis rusina Meleprin ?
Voisiko Melperi kertoa tarkemmin mitä tuo rusinajuttu tarkoittaa ?
Taitaa exklukulliusko olla kovin lerpahtanut, mimmitki koko maailman muut poissuljettu.
Ainakin joku lerppahuuli vl saarnamies uskaltaa huudella "Tämä ei ole mikään lahko, tämä
on Jumalan valtakunta" Haapasalo.