Olemme saaneet uuden termin, eli "islam-suojat".
Näitä suojia käytettiin viimeksi Tampereen Keskustorilla Tapparan voittojuhlien aikaan, eli poliisi on pysäköinyt useita suuria kuljetusautoja ainakin Hämeenkadulle, Aleksis Kiven kadulle ja Kauppakadulle esteeksi.
Turvallisuustoimista vastaavaan Markku Mäki-Ventelän mukaan poliisin täytyy ottaa huomioon eri puolilla maailmaa viime aikoina tapahtuneet terroriteot.
Israelissa, Englannissa, Ranskassa, Saksassa ja Ruotsissa on viime vuosina tapahtunut jihad-iskuja, joissa terroristi on ajanut henkilö- tai kuorma-autolla ihmisten päälle. Kaikissa tapauksissa tekijän motiivina on ollut islamilaiseen uskoon kuuluva jihad eli taistelu "vääräuskoisia" vastaan ja tekijöillä on ollut kytköksiä islamilaisiin terroristijärjestöihin. Tekijät eivät ole olleet syrjäytyneitä vaan usein hyvin toimeentulevia, osa korkeasti koulutettuja ja hyvin yhteiskuntaan integroituneita.
Islam-suojat nyt Suomessakin
12
215
Vastaukset
- dsraggdsfd
Olipa järkeä ottaa islam suomeen, siitä ei ole yhtään mitään hyötyä tai iloa kellekään suomalaiselle.
- kukinkykyjenmukaan
Sen sijaan, että puututtaisiin todelliseen ongelmaan, laitetaan yleisötapahtuman ympärille betoniporsaita.
Mitä feministit tähän sanoisi? Mitä jos raiskauksien välttämiseksi jaettaisiin siveysvöitä, sen sijaan, että puututtaisiin todelliseen ongelmaan?- tehokastako
eikö se neuvo ollut, että pitää kilistellä sitä avainnippua ja sanoa ettei saa raiskata.
PapitarToiviainen
Kirjoitit: "Israelissa, Englannissa, Ranskassa, Saksassa ja Ruotsissa on viime vuosina tapahtunut jihad-iskuja, joissa terroristi on ajanut henkilö- tai kuorma-autolla ihmisten päälle. Kaikissa tapauksissa tekijän motiivina on ollut islamilaiseen uskoon kuuluva jihad eli taistelu "vääräuskoisia" vastaan ja tekijöillä on ollut kytköksiä islamilaisiin terroristijärjestöihin. Tekijät eivät ole olleet syrjäytyneitä vaan usein hyvin toimeentulevia, osa korkeasti koulutettuja ja hyvin yhteiskuntaan integroituneita."
- Kyseessä ei varmastikkaan ole isku vääräuskoisia kohtaan, sillä Islam hyväksyy muut uskonnot, esim. Koraani hyväksyy Kristinuskon ja judaismin ja sanoo, että kristityillä ja juutalaisilla jotka uskoo viimeiseen päivään, ei ole mitään pelkäämistä, että Jumala ei heitä unohda.
Kristiyt ja juutalaiset ei siis Koraanin mukaan ole vääräuskoisia.
Kuka oli vääräuskoinen Profeetan aikana? Pakanat ja monijumaliset, kaikki Jumalaan uskovaiset, kuten esim. juutalaiset ja kristityt ja muslimit, katsottiin uskovaisiksi ihmisiksi, ei siis vääräuskoisiksi.
[2:62] (Koraaniin) uskovat ja myÖskin ne jotka ovat juutalaisia, kristittyjä, saabalaisia, jos he uskovat Jumalaan ja Viimeiseen päivään ja elävät hurskaasti, saavat totisesti palkkansa Herransa luona; ei mikään pelko valtaa heitä, eikä heidän tarvitse murehtia.
Koraani mainitsee, ”Ahl al-Kitab” eller Bokens Folk, kirjan kansat, kristityt, juutalaiset.
”De som tror [på denna Skrift] och de som bekänner den judiska tron och de kristna och sabierna – ja, [alla] som tror på Gud och den Yttersta dagen och som lever ett rättskaffens liv – skall helt visst få sin fulla lön av sin Herre och de skall inte känna fruktan och ingen sorg skall tynga dem.”(Koranen 2:62)
Koraani ei kutsu kaikkia ei-muslimeja kuffareiksi.
Kuffar, tarkoittaa, he jotka ei usko.
Koraani sanoo maailman ihmisistä.
”Människor! Vi har skapat er av en man och en kvinna, och Vi har samlat er i folk och stammar för att ni skall lära känna varandra. Inför Gud är den av er den bäste vars Gudsfruktan är djupast. Gud vet allt, är underrättad om allt.”(Koranen 49:13)
Koraani sanoo että ihmiset, kansat, on eri etnisiä ja eri uskoisia:
”Om Gud hade velat, hade Han gjort er till ett enda samfund, men Han låter den gå vilse som vill [gå vilse] och Han vägleder den som vill [vägledas]; ni kommer helt visst att få stå till svars för era handlingar.” (Koranen 16:93)
Koraani sanoo että pakkoa ei ole uskonasioissa.
”Tvång skall inte förekomma i trosfrågor. Vad som är rätt handlande är nu klart skilt från fel och synd. Den som förnekar de onda makterna och som tror på Gud, har sannerligen vunnit ett säkert fäste som aldrig ger vika. Gud hör allt, vet allt.”(Koranen 2:256)- OnneksiEiMuslimi
Euroopan sivistyksen pariin pakenevat muslimit heittävät aina kaikki kristityt pakolaiset mereen veneistään. Se on osoitus armollisen ja rakkauden uskonnon harrastajien jalosta luonteesta.
Elikkä, elukoitahan ne tänne "pakenenvat" eli loisimaan tulevat muslimimiehet ovat. Ei mulla muuta. - syökää-sikaa
Mutta muslimit tykkää sianlihasta kuten muutkin. Itse tehnyt paljon ruokaa pakolaiskeskuksiin ja sopivasti maustettu sienliha on hyvin mennyt lampaan lihana niille ja kehuneet kun hyvää ruokaa. Eli ainakin 400 muslimia on syönyt sikaa nyt jo 7 kk.
- Asdfghvv
Assalama aleikum! Jihad tarkoittaa sisäistä sotaa hyvää ja pahaa vastaan. Ei fyysisellä tasolla vääräuskoisia vaan omaa sisäistä uskonnollista ja moraalista kamppailua. Ei tartte kaikkea ottaa kirjaimellisesti vaikka jotkut tekevätkin niin ja käyttävät tekosyynä. :)
- eytwesgher
alistamista se tarkoittaa, ja sitähän se islam on, pelkkää alistamista...
- muhasenmatti
Älkää muslimit selitelkö. LUKEKAA KORAANI.
- Anonyymi
Hedelmistään puu tunnetaan. Koraani vai Uusi-Testamentti? Kumman hedelmiä sinä kasvatat? Kumman hedelmiä valitset?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1697606Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305219Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y512735- 2762356
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1282298Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5712101Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont722099Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi01400Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571136Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2931115