JOUDUNKO MYYMÄÄN OSAKKEENI?

järkeäjärjestelmään

Nyt tuo KELA kehtaa vaatia minua myymään yritystuilla hankkimani osakkeet ennen kuin suostuu antamaan minulle käteistä opiskelujani varten. Minä kapitalismin kannattaja olen tottunut saamaan kaikki yhteiskunnan tuet verovapaana tulona , ja nyt pitäisi osakkeetkin myydä , järkyttävää. Kyllä työttömän verotusta on kiristettävä että minun ei tarvitse myydä osakkeitani. Perheemme maatalousyhtymä ei ole tottunut maksamaan veroja , joten hallituksen on heti hoidettava tämä asia kuntoon.

4

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä-huolehdi

      Tuskin sinua koskaan saadaan kuntoon. Eipähän sillä väliä.

    • Sinun todella kannattaa mennä ladattavaksi sillä nyt esität todellista soopaa.

    • loistojuttu

      Hyvä että joku käsittää että Suomessa yritystuilla rikastuu miljoona ihmistä tekemättä mitään järkevää työtä.Onhan siinä pitkä jono joka luulee olevansa tärkeä ja pitää sipilää esikuvanaan. Nyt Kiinalle lahjoitetaan kaikki mitä maassa kasva tai makaa. Kiinan viedään jo maitoakin puhumattakaan kaivosten metalleista.Ihmetyttää että joku on niin tyhmä että pitää tärkeänä kiinan ylläpitoa ja maailmankaupan tukemista opiskelijoita myöden.

      • hetkinen_hetkinen

        eikös se ole hyvä jos jo miljoona suomalaista rikastuu? tätä kun vielä hiukan kehitetään ja saadaan kuusi miljoonaa suomalaista rikastumaan niin mitä vielä! Se oli siinä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      100
      3437
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3117
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2614
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2413
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      84
      2366
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2076
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      40
      2066
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1690
    9. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1676
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      41
      1637
    Aihe