Voitonpäivä Helsinkiin: Venäläiset marssivat kuvakulkueessa Sibelius-monumentilta
Verkkouutiset - 2 tuntia 4 min sitten
Venäjällä yleistyneet kuvakulkueet tuodaan ensi kertaa Suomen pääkaupunkiin.
Suomalais-venäläisen yhdistys RUFI:n aiemmin kaavailema "kuolemattoman rykmentin" marssi järjestetään tiistaina Näkökulma: Venäjä -Facebook-ryhmän toimesta Helsingissä.
Tiistaina on Venäjällä vietettävä voitonpäivä, jolla juhlistetaan voittoa toisessa maailmansodassa.
Marssilla kannetaan kuolleiden läheisten valokuvia. Järjestäjät tulostavat valokuvia kannettaville levyille ja järjestävät kepit ja kiinnitykset.
Marssin on määrä lähteä Töölöstä Sibelius-monumentilta kello 18. Järjestäjien mukaan heidän on määrä kävellä Helsingin keskeisellä kadulla.
Järjestäjien mukaan "tämän virallisen tapahtuman provokaattoreita ja russofobeja vastaan tullaan tekemään vastatoimia, eli rikosilmoitus poliisille. Poliisia, Venäjän MID:ia (ulkomaalaisvirastoa) ja Venäjän suurlähetystöä on informoitu mahdollisesta rikosilmoituksen teosta 'etniseen taustaan perustuvasta rikoksesta', 'uhkailusta', 'loukkauksesta internetin välityksellä ja mahdollisesta oikeudenkäynnistä".
Marssin toteutumisesta uutisoitiin venäläisessä Life-julkaisussa. Sen mukaan järjestäjillä on lupa poliisille ja mahdollisista provokaatioista on varoitettu.
Voitonpäivä Helsinkiin: Venäläiset marssivat
2
650
Vastaukset
- p.paarma
Kaikkien rehtien suomalaisten tulee mennä suomalais-venäläisen väestön yhdistävän RUFI järjestön voitonpäivän juhlintaan. Se heijastaa faisismista saatua voittoa. Eurooppa vapautui natseista ja sen vasalleista. Suomi siirtyi liittoutuneitten puolelle syyskuussa 1944 ja soti yhdessä fasismin kukistamiseksi. Suomelle häpeätahra on sitä edeltävä liittoutuminen natsien kanssa.
Voiton Päivä 9.5 on Euroopan vapautumisen päivä fasismin ihmisvastraisesta rutosta. Liittoutuneet tuomitsivat fasismin Nyrnbergin oikeudenkäynnissä rikoksista ihmiskuntaa vastaan. valitettavasti suomalainen porvaristo osallistui natsien hirmutöiden tukemiseen.
Voitto fasismista on maailmalle onnen päivä. Kun vaan ei enää toistettaisi samoja virheitä. Tänäänkin maamme on vieraiden sotajoukkojen linnaleiri. Leikitään vaarallista leikkiä liittoutumalla entisten siirtomaaisäntien perustaman sotaisan naton kanssa. Eikö riitä jo arabimaiden tuhoaminen. Tuleeko antaa vielä isänmaamme tuhoutua sotahullujen vuoksi. EI.
Ryhdytään joukolla juhlimaan Voiton Päivää tulevaisuudessakin. Fasismin vaara on edelleen olemassa. - Anonyymi
En juhli putinistien kulkueita. Ne kun ei poikkea fasisteista mitenkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006374
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303813törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283190Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46969Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42869