Venäläiset marssivat kuvakulkueessa

VLADARRIVAL

Voitonpäivä Helsinkiin: Venäläiset marssivat kuvakulkueessa Sibelius-monumentilta
Verkkouutiset - 2 tuntia 4 min sitten

Venäjällä yleistyneet kuvakulkueet tuodaan ensi kertaa Suomen pääkaupunkiin.

Suomalais-venäläisen yhdistys RUFI:n aiemmin kaavailema "kuolemattoman rykmentin" marssi järjestetään tiistaina Näkökulma: Venäjä -Facebook-ryhmän toimesta Helsingissä.

Tiistaina on Venäjällä vietettävä voitonpäivä, jolla juhlistetaan voittoa toisessa maailmansodassa.

Marssilla kannetaan kuolleiden läheisten valokuvia. Järjestäjät tulostavat valokuvia kannettaville levyille ja järjestävät kepit ja kiinnitykset.

Marssin on määrä lähteä Töölöstä Sibelius-monumentilta kello 18. Järjestäjien mukaan heidän on määrä kävellä Helsingin keskeisellä kadulla.

Järjestäjien mukaan "tämän virallisen tapahtuman provokaattoreita ja russofobeja vastaan tullaan tekemään vastatoimia, eli rikosilmoitus poliisille. Poliisia, Venäjän MID:ia (ulkomaalaisvirastoa) ja Venäjän suurlähetystöä on informoitu mahdollisesta rikosilmoituksen teosta 'etniseen taustaan perustuvasta rikoksesta', 'uhkailusta', 'loukkauksesta internetin välityksellä ja mahdollisesta oikeudenkäynnistä".

Marssin toteutumisesta uutisoitiin venäläisessä Life-julkaisussa. Sen mukaan järjestäjillä on lupa poliisille ja mahdollisista provokaatioista on varoitettu.

2

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OlaMäkinen

      Jos poliisi kerran on luvannut, sano...

    • Ryssjävlar

      Fy Fan för Finland :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4401
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2390
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1941
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      16
      1570
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      77
      1525
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      159
      1493
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      10
      931
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      87
      835
    9. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      798
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      777
    Aihe