Voitonpäivä Helsinkiin: Venäläiset marssivat kuvakulkueessa Sibelius-monumentilta
Verkkouutiset - 2 tuntia 4 min sitten
Venäjällä yleistyneet kuvakulkueet tuodaan ensi kertaa Suomen pääkaupunkiin.
Suomalais-venäläisen yhdistys RUFI:n aiemmin kaavailema "kuolemattoman rykmentin" marssi järjestetään tiistaina Näkökulma: Venäjä -Facebook-ryhmän toimesta Helsingissä.
Tiistaina on Venäjällä vietettävä voitonpäivä, jolla juhlistetaan voittoa toisessa maailmansodassa.
Marssilla kannetaan kuolleiden läheisten valokuvia. Järjestäjät tulostavat valokuvia kannettaville levyille ja järjestävät kepit ja kiinnitykset.
Marssin on määrä lähteä Töölöstä Sibelius-monumentilta kello 18. Järjestäjien mukaan heidän on määrä kävellä Helsingin keskeisellä kadulla.
Järjestäjien mukaan "tämän virallisen tapahtuman provokaattoreita ja russofobeja vastaan tullaan tekemään vastatoimia, eli rikosilmoitus poliisille. Poliisia, Venäjän MID:ia (ulkomaalaisvirastoa) ja Venäjän suurlähetystöä on informoitu mahdollisesta rikosilmoituksen teosta 'etniseen taustaan perustuvasta rikoksesta', 'uhkailusta', 'loukkauksesta internetin välityksellä ja mahdollisesta oikeudenkäynnistä".
Marssin toteutumisesta uutisoitiin venäläisessä Life-julkaisussa. Sen mukaan järjestäjillä on lupa poliisille ja mahdollisista provokaatioista on varoitettu.
VLAD saapuu
PUTINITULEE
1
2122
Vastaukset
- antikirov
Kirov, tuo hommaforumin nimimerkki...saakohan vieläkin rahoitusta idästä...hmm...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2104871Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html224013Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2273773Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1313058Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1583024Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis632942Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat162611Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos642532Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien852325En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132145