Voitonpäivä Helsinkiin: Venäläiset marssivat kuvakulkueessa Sibelius-monumentilta
Verkkouutiset - 2 tuntia 4 min sitten
Venäjällä yleistyneet kuvakulkueet tuodaan ensi kertaa Suomen pääkaupunkiin.
Suomalais-venäläisen yhdistys RUFI:n aiemmin kaavailema "kuolemattoman rykmentin" marssi järjestetään tiistaina Näkökulma: Venäjä -Facebook-ryhmän toimesta Helsingissä.
Tiistaina on Venäjällä vietettävä voitonpäivä, jolla juhlistetaan voittoa toisessa maailmansodassa.
Marssilla kannetaan kuolleiden läheisten valokuvia. Järjestäjät tulostavat valokuvia kannettaville levyille ja järjestävät kepit ja kiinnitykset.
Marssin on määrä lähteä Töölöstä Sibelius-monumentilta kello 18. Järjestäjien mukaan heidän on määrä kävellä Helsingin keskeisellä kadulla.
Järjestäjien mukaan "tämän virallisen tapahtuman provokaattoreita ja russofobeja vastaan tullaan tekemään vastatoimia, eli rikosilmoitus poliisille. Poliisia, Venäjän MID:ia (ulkomaalaisvirastoa) ja Venäjän suurlähetystöä on informoitu mahdollisesta rikosilmoituksen teosta 'etniseen taustaan perustuvasta rikoksesta', 'uhkailusta', 'loukkauksesta internetin välityksellä ja mahdollisesta oikeudenkäynnistä".
Marssin toteutumisesta uutisoitiin venäläisessä Life-julkaisussa. Sen mukaan järjestäjillä on lupa poliisille ja mahdollisista provokaatioista on varoitettu.
VLAD saapuu
PUTINITULEE
1
1608
Vastaukset
- antikirov
Kirov, tuo hommaforumin nimimerkki...saakohan vieläkin rahoitusta idästä...hmm...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11936Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46929Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849