Onko kokemuksia?
Viha arabeja kohtaan ja vapautuminen siitä
KTS--
9343
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Viha kohdistuu väärään uskontoon, jota he levittävät ja toteuttavat. Koraani kehoittaa taistelemaan "vääräuskoisia" vastaan. Muslimimaissa myös naisten ja lasten asema on todella heikko. Miehet pakenevat länsimaihin ja jättävät perheensä kitumaan!
Koraani on hyvin suora ja rehellinen kirja, ihmiset kiemurtelevat.
Koraanissa sanotaan, Me olemme hävittäneet monia kansoja ennen teitä ja näettekö niitä missään.
Joo mut profeetta itse sanoo siellä ettei ole erehtymätön, mutta että jos hän tekisikin erehdyksen, siitä koituisi harmia vain hänelle itselleen.
Right 🙄
Ovatko arabit/muslimit ovat päässeet eroon vihasta muita arabeja/muslimeita kohtaan?
murhanhimosta...?
On se kumma kun et kertaakaan osaa kirjoittaa oikealle palstalle. Mm. rasismille on olemassa oma palstansa.
Joo..Ajattelet vain muslimeja ihmisinä, jotka yrittävät palvoa yhtä Jlaa, kuten sinäkin (jos nyt olet sellainen, joka uskoo Jlaan). Ei ole kuitenkaan väärin vihata vääryyttä, ihmisoikeuksien rikkomista, kyllä minäkin niitä vihaan, yritän vain olla kohdistamatta tätä vihaa yksilöihin.
Valkeakosken rabinaatissa opetetaan ettei muslimien tule luopua islamin uskonnosta vaan pitää olla paras mahdollinen muslimi. On kyllästyttävää olla koko ikänsä vain yhdessä uskonnossa, joten pitää kokeilla eri uskontoja, vaikkapa Harekrisnaa.
Eräs auswitzin museossa käynyt juutalainen kertoi että hän alkoi vasta sitten ymmärtää Palestiinalaisia ja viha heitä kohtaan alkoi hellittää, kun hän työntyi vyötäröä myöten krematorion uuniin ja pyöritteli päätään, vain sen verran tietysti kun nenä antoi liikkumatilaa.