Forestin kaasupoljin häviää

Ridkeforrester

Autossani on outo vaiva, tässä vaiheessa sitä voinee kutsua jo ominaisuudeksi. Kyseessä on Subaru Forester 2 litrainen turbodiesel, vm 2011, ajettu n.118000km.

Merkkiliike ei löydä syytä oireisiin, koska ajotietokoneen muistiin ei jää mitään merkintää tapahtuneesta. En usko olevani ainoa jolla tämä ongelma on, joten pyydän apua lähinnä vinkkien muodossa. Aikomukseni on alkaa vaihtaa osia ihan raasti, todennäköisemmästä alkaen.
Suurinpiirtein 90 000 km kohdalla autoon vaihdettiin uusi turbo, oireet olivat samat, mutta merkkiliike mittasi turbon ylipainetta (2bar) ja kertoi sen laukaisseen moottorin turvajärjestelmän, jonka takia kaasu tippui tyhjäkäynnille. Sama oire tuli n.2 tuntia turbon vaihdon jälkeen.

Faktat
Oire: Kaasupoljin lopettaa toiminnan.

Tilanteet oireelle: Kierrokset 1500-4000 r/min. Kaasupoljin on painettuna ja yllättäen kaasupolkimen liike ei enää vastaa moottorin kierroslukuun, vain tyhjäkäynti jää päälle.

Voi tehdä kaikilla kaasupolkimen asennoilla..

On tehnyt kaikilla keleillä.

Oire ei ole tullut esiin asuntovaunua tai kevytperäkärryä vedettäessä.

Oire ei ole tullut esiin ylämäessä.

Oireen esiintymistiheys on 0-5000km.

Oire tulee usein monta kertaa peräkkäin.

Kytkimen painaminen kuittaa vian.

Tässä muutama tosiseikka ja toivon ihan todellakin vinkkejä ja apua tähän tilanteeseen, autoa en voi myydä niin kauan kun tämä vika on löytymättä. Tarkennusta asian suhteen voi kysellä.

2

557

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaasukato

      Ai minä jo luulin että joku varastaa kaasupolkimen useaankertaan?
      Ikävää kun ei voi kaasuttaa sanoi komissarjus jukka palmu!

    • Fore1

      Mulla yhen kerran on tehny tuon em.tilanteen ja sillo se sytytti vikavalon ja testeri sano ett kaasupolkimen asentoanturilla häikkää..silloin liikuttelin käsin poljinta ja kun poljinta nostin ylöspäin(kuljettajaa kohti)nii polkimessa tuntu kun se olis hypänny jonku pykälän yli ja sen jäläkeen ei oo vaiva toistunu..ihme homma.
      Nii,silloin kun se sen teki,oli ajettu vähä yli 100tkm.nyt mittariss 220 ja ei oo ollu tuota vaivaa kertaakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      56
      1732
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      24
      1362
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1042
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      44
      775
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      773
    6. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      28
      581
    7. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      20
      579
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      31
      513
    9. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      55
      503
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      443
    Aihe