ajolupatarkastus 10-20v välein

http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005199462.html

tehkää kansalaisaloite vai oletteko itse tuollaisia kuskeja liikenteessä

jos testit reputtaa niin kortti pois eli ajotarkistuskouluun säännöllisen väliajoin kAIKKI
8161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Suojatien eteen ei saa pysähtyä. Siis nokka kiinni suojatiessä. Jalankulkijalle pitää antaa tilaa reilusti etukäteen.

Jos joku on kuitenkin lain vastaisesti pysäyttänyt autonsa ihan suojatien eteen, niin sitä ei saa ohittaa pysähtymättä. Virhe on siis tapahtunut jo siinä vaiheessa, kun ensimmäinen auto on ajanut liian lähelle suojatien reunaa.

Äänestä
  • Virhe on tapahtunut jo siinä vaiheessa, kun tuo toinen on lähtenyt kotoaan!

    Äänestä

  • Liikennetilanteen takia saa pysähtyä myös kohtaan, jossa pysähtyminen olisi muutoin kielletty. Myös suojatien eteen.

    Äänestä

  • Tieliikennelaki on sanailtu tuolta osin aika fiksusti/tyhmästi:

    Jos ohitettava (1) ajoneuvo (2) tai raitiovaunu on pysähtynyt suojatien eteen tai se peittää näkyvyyden suojatielle (3), sitä ei saa ohittaa pysähtymättä.

    1 => Pykälä koskee vain ohitettavia (=nokka samaan suuntaan). Jos vastaantuleva (=sivuutettava) peittää näkyvyyden suojatielle (on siis pysähtynyt ruuhkan takia suojatien ylityksen jälkeen), ei tarvitse pysähtyä.
    (TYHMÄ)

    2. Suojatien eteen pysähtynyttä mopoa, moottoripyörää tai edes fillaria ei saa ohittaa. Ovat ajoneuvoja ja laki ei pysähtyneen tapauksessa vaadi näkyvyyden estämistä.
    (TYHMÄ)

    3. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että viereisellä kaistalla hitaasti menevää ei saa ohittaa tuntuvalla nopeuserolla. Jos ohittaa vain hiukan kovempaa niin silloinhan se ei peitä näkyvyyttä.
    (FIKSU)
    Tämä viimeinen aiheuttaa aika usein vaaratilanteita - oikean kaistan kaveri sovittaa nopeuden sellaiseksi, että jalankulkija kerkeää kaistan yli ja vasemmalta vedetään viittäkymppiä ohi. "eihän se ollut edes pysähtynyt..."

    Äänestä

  • "Suojatien eteen ei saa pysähtyä. Siis nokka kiinni suojatiessä. Jalankulkijalle pitää antaa tilaa reilusti etukäteen."
    Kertonet oikein lakipykälien kera, mitkä on ne metri tai senttimäärät suojatien reunasta, joita lähemmäksi ei saa pysähtyä, antaakseen jalankulkijalle esteettömän kulun.

    Äänestä

Eihän tuo siitä ole kiinni, kun juuri kortinsaaneetkin tekee mitä haluaa.
Eli ei ole sääntötuntemuksesta kiinni.

Äänestä

Aika moni auton ratin takana on asennevammainen. Valitettavasti näin on.

Liikenteessä pitää olla skarppina ja koko ajan olla hoksottimet mukana. Pitää ymmärtää mitä itse on tekemässä ja tajuta mitä muut tekevät.

Äänestä

Yli 50 vuotialllle 5 vuoden välein ja yli 65 vuotiaille vaikka joka vuosi tai ainakin joka toinen vuosi. Vanhemmiten ajo- huomio- ja reaktiokyvyt voivat taantua nopeastikin. Katsokaa vaikka ajaessanne millaista sakkia siellä liikenteessä on pahiten palloilemassa. Erityisen paljon niitä ajokykyrajoitteisia pappoja suhteellisesti olen nähnyt Uudessakaupungissa ja Paraisten suunnalla, mutta kyseisten pikkukaupunkien lääkärit vaan myöntää ajolupaan oikeuttavia lääkärintodistuksia kaikille puolitutuilleen, ja samoissa pikkukaupungeissa päivystävät poliisit eivät halua puuttua rattijuopon tasolle taantuneeseen ajoon, kun on vanhus kyseessä. Seuratkaa vaikka mitä poliisi tekee kun liikenteessä on vanhus jonka ajo on yhtä epävarmaa kuin rattijuopollakin, että pysäyttävätkö ja loppuuko ajo siihen. Jos nuori kuski ajaisi yhtä huonosti niin varmasti pysäyttäisivät ja pistäisi puhaltamaan. Ne jotka hallitsee nykytekniikkaa, voisi laittaa youtubeen videoita aiheeseen liittyen.

Monet vanhukset ovat vielä kuin lottovoiton saaneita jos lääkäri on myöntänyt ajolupaan oikeuttavan lääkärintodistuksen, vaikka ovat itsekin tienneet olevan jo siinä kunnossa ettei se heille enää kuuluisi. Se on vähän sama kuin jos vetäisin jotain huumetta joka ei testissä näy ja olisin iloinen että nyt saan ajaa huumepäissäni.

ps. Kukaan läheiseni ei ole jäänyt rattijuopon alle mutta dementoitunut vanhus on ajanut läheiseni hengiltä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


wrwrwq kirjoitti:

http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005199462.html

tehkää kansalaisaloite vai oletteko itse tuollaisia kuskeja liikenteessä

jos testit reputtaa niin kortti pois eli ajotarkistuskouluun säännöllisen väliajoin kAIKKI

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu