Mitä kasveja ruusupenkkiin

Mitkä kasvit sopisivat ruusupenkkiin vaaleanpunaisen jaloruusun kaveriksi?

Jaloruusu Pink Peace, korkeus noin metri.
71417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kukkakaali, pelargonit, porkkana ja ulsterinkääpä voisi sopia.

Äänestä
  • Raparperi on ihan ehdoton ruusun seuralainen. Hyviä lajikkeita olisi vicktoria ja goliath.

    Äänestä

Mun ruusujen kans on hopeahärkkiä. Se peittää maan ja paljolti rikkaruohotkin.

Äänestä

Kylvän keväisin jaloruusujen alle valkoisen morsiusharson siemenet. Kukkii syksyyn asti, peittää rikkaruohot. Hopeahärkki on myös nätti.

Äänestä

Mites valkoiset liljat sekaan? Onko kenelläkään muilla tällaista kokemusta?

Äänestä

Ei ole

Äänestä

Kirjoissa ainakin suositellaan sinisiä kukķia kontrastiksi ruusujen erilaisille punasävyille. Kevään pikkusipuleita voi tietysti istuttaa koristamaan alkunaudesta týhjää ruusuistutusta ja sen ympäristöä, samoin lemmikkejä. Monivuotiset kellokukat ovat helppohoitoisia kerran asetetuttuaan. Vuohenkello leviää pensaiden alustoissa, korkeammat kellot voivat kilpaillakin elintilasta ruusujen kanssa noustessaan kukkimaan ruusujen rinnalla.
Omassa pihassa aikanaan siemenestä kasvatettu komea ukonkello on ryhtynyt paikoin valloitusretkeläiseksi. Kiva ruusun vieressä, mutta ei samassa multatilassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ruusupenkkiä kirjoitti:

Mitkä kasvit sopisivat ruusupenkkiin vaaleanpunaisen jaloruusun kaveriksi?

Jaloruusu Pink Peace, korkeus noin metri.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu