kokemuksia beetasalpaajista?

Ystäväni on 34-vuotias nainen, ja muutama päivä sitten tutkimuksissa kävi ilmi, että hänellä on rytmihäiriöitä. Hän sanoi, että sydänfilmi oli mennyt aivan siksakkia, pulssi oli vaihdellut 40-90 välillä ja lisälyöntejäkin oli esiintynyt. Lääkäri oli sanonut myös, että hänen sydämeensä ei mene tarpeeksi verta. Jatkotutkimuksia seuraa, mutta sinne pääsyä odotellessa ystävälleni oli määrätty beetasalpaajia, yksi tabletti aamuin illoin.

No, ne ovat yleisiä sydänlääkkeitä, mutta kun pari päivää sitten soitin ystävälleni ja kyselin vointia, hän sanoi voivansa todella pahoin. Lääkkeen ottamisen jälkeen hän on jonkin aikaa todella väsynyt, sitten pirityy ja on muutaman tunnin pirteä ja olo tuntuu hyvältä. Ja sitten tulee huono olo, viluttaa, väsyttää ja oksettaa. Sitä jatkuu useita tunteja, kunnes jossain vaiheessa alkaa taas helpottaa. Ja kun olo kohenee suht normaaliksi, on jo aika ottaa seuraava pilleri.

Onko tällainen normaalia beetasalpaajien käytössä, vai onko jokin vialla? Käskin ystäväni soittaa lääkärille ja kertoa asiasta, mutta hän ei saa läääkäria kiinni ennen kuin vasta huomenna, mutta olen huolissani hänestä. Mitä kokemuksia teillä on beetasalpaajista? Mitä sivuoireita on ilmennyt ja vaihdettiinko lääkettä?
3472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Veikkaisin, et verenpaineen lasku tekee tuota.Itellä tällä hetkellä päällä jatkuvaa rytmihäiriötä ja beetta-annostus aivan täydet, mitä pystyy antamaan.Olo soutaa myös tuota rataa, paitsi pahaa oloa ei sillä tavalla ole.Voishan se olla, ettei ystävällesi käy tuo salpaaja.Tai ehkä annostus liian suuri alkuun.Kannattaa olla yhteydessä lääkäriin.

Äänestä

Mulla 2.5 mg päivisin ablaation jälkeen josta jo 1.5 vuotta.ei minkäänlaisia sivuvaikutuksia.

Äänestä

Minä olen syönyt beetasalpaajaa 15mg pv,eli puolitoista tablettia aamuin illoin.Alkuun oli niinku käsijarrru ois ollu päällä,nykyään ei tunnu enää miltään.Myös jalat oli kylmät jalkateristä,mutta sekin lieventyy ajan myötä.Hyvin auttaa rytmihäiriöihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ystävästä_huolissaan kirjoitti:

Ystäväni on 34-vuotias nainen, ja muutama päivä sitten tutkimuksissa kävi ilmi, että hänellä on rytmihäiriöitä. Hän sanoi, että sydänfilmi oli mennyt aivan siksakkia, pulssi oli vaihdellut 40-90 välillä ja lisälyöntejäkin oli esiintynyt. Lääkäri oli sanonut myös, että hänen sydämeensä ei mene tarpeeksi verta. Jatkotutkimuksia seuraa, mutta sinne pääsyä odotellessa ystävälleni oli määrätty beetasalpaajia, yksi tabletti aamuin illoin.

No, ne ovat yleisiä sydänlääkkeitä, mutta kun pari päivää sitten soitin ystävälleni ja kyselin vointia, hän sanoi voivansa todella pahoin. Lääkkeen ottamisen jälkeen hän on jonkin aikaa todella väsynyt, sitten pirityy ja on muutaman tunnin pirteä ja olo tuntuu hyvältä. Ja sitten tulee huono olo, viluttaa, väsyttää ja oksettaa. Sitä jatkuu useita tunteja, kunnes jossain vaiheessa alkaa taas helpottaa. Ja kun olo kohenee suht normaaliksi, on jo aika ottaa seuraava pilleri.

Onko tällainen normaalia beetasalpaajien käytössä, vai onko jokin vialla? Käskin ystäväni soittaa lääkärille ja kertoa asiasta, mutta hän ei saa läääkäria kiinni ennen kuin vasta huomenna, mutta olen huolissani hänestä. Mitä kokemuksia teillä on beetasalpaajista? Mitä sivuoireita on ilmennyt ja vaihdettiinko lääkettä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu