Tällainen haastava tilanne, siis meille haastava.
Olemme pitkäaikaisia toimeentulotuensaajia ja mieheni oli jonkin aikaa karenssilla työmarkkinatuesta. No, sitten hän taas alkoi sitä saamaan kun meni työkokeiluun, mutta säilyimme nipin napin toimeentulotuella.
Nyt asumistuen vuositarkastuksessa selvisi, että olemme saaneet liikaa asumistukea. EN OLLUT MUISTANUT ILMOITTAA tulonmuutoksesta, kun tulot muuttuivat yli 400e. No, nyt perivät takaisin sitten yli 300e.
Laskeskelin sitten nämä pari kuukautta takaisin päin ja huomasin ettemme ole saaneet YHTÄÄN ENEMPÄÄ RAHAA kuin jos olisimme saaneet vähemmän asumistukea, koska toimeentulotuki olisi noussut yhtä paljon. Onko oikein periä? Tai jos on, niin onko valituksella mahdollisuuksia mennä läpi?
takaisinperinnästä
7
1417
Vastaukset
- Hhmmmmmmmm
Ensinnäkin kannattaa aina muistaa ilmoittaa tulojen muutoksesta Kelaan niin ei tule noita liikamaksuja, ainakaan noin isoja.
Jos liikamaksua on syntynyt ja olet ollut sen aikana toimeentulotuen saajana, niin ilmoita se Kelaan liikamaksun takaisinperinnän kuulemisen yhteydessä, niin Kela luopuu liikamaksun takaisinperinnästä kokonaan tai ainakin sen osalta jolloin olet saanut myös toimeentulotukea.- 167-176
"Kela luopuu liikamaksun takaisinperinnästä kokonaan"
Ellei luovu niin valita päätöksestä millä perusteella tahansa niin saat ainakin maksuaikaa jopa vuosia. Takaisinperintää ei saa aloittaan ennen kun siitä on lainvoimainen päätös, korkoa ei tuon päätöksen hakuajalta mene eikä muutenkaan. Minulla meni aikoinaan muutoksenhakulautakunnan- ja vakuutusoikieuskäsittelyssä noin 3 vuotta ja takaisin perittävä määrä puolittui vaikka moka oli täysin Kelan, sen jälkeen maksoin osissa vaikka olisihan siitä voinut hakea vielä erikseen takaisinperinnästä luopumista, kai joku vuosi olisi siinäkin mennyt.
Älä vaan tee mitään euroa/kk sopimusta Kelan kanssa sillä silloin eivät voi ottaa jatkossa tulona huomioon toimeentulotuessa muuta kun asumistuki-perintä määrän jolloin Kela maksaa tavallaan itselleen tuon takaisinperinnän. - HuijareitaLöytyy
167-176 kirjoitti:
"Kela luopuu liikamaksun takaisinperinnästä kokonaan"
Ellei luovu niin valita päätöksestä millä perusteella tahansa niin saat ainakin maksuaikaa jopa vuosia. Takaisinperintää ei saa aloittaan ennen kun siitä on lainvoimainen päätös, korkoa ei tuon päätöksen hakuajalta mene eikä muutenkaan. Minulla meni aikoinaan muutoksenhakulautakunnan- ja vakuutusoikieuskäsittelyssä noin 3 vuotta ja takaisin perittävä määrä puolittui vaikka moka oli täysin Kelan, sen jälkeen maksoin osissa vaikka olisihan siitä voinut hakea vielä erikseen takaisinperinnästä luopumista, kai joku vuosi olisi siinäkin mennyt.
Älä vaan tee mitään euroa/kk sopimusta Kelan kanssa sillä silloin eivät voi ottaa jatkossa tulona huomioon toimeentulotuessa muuta kun asumistuki-perintä määrän jolloin Kela maksaa tavallaan itselleen tuon takaisinperinnän.Näin sitä kupataan veronmaksajien rahoja.
Melkoinen huijari tuo nimimerkki "167-176".
Aiemminkin on tällä palstalla tullut esiin tuon nimimerkin huijariluonne. - 167-176
HuijareitaLöytyy kirjoitti:
Näin sitä kupataan veronmaksajien rahoja.
Melkoinen huijari tuo nimimerkki "167-176".
Aiemminkin on tällä palstalla tullut esiin tuon nimimerkin huijariluonne.Menettelyni ja kirjoitukseni perustuu lakiin mutta viranomaisen toiminta perustuu liian usein mielivaltaan.
Kelan etuuskäsittelijöiden ja oikaisuvaatimuskeskuksen minua kohtaan käyttämä mielivalta on tuoreessa muistissa.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14660184/vesimaksun-quotkohtuullistaminenquot-laitonta!!
Nyt on kansalaistottelevaisuus paikallaan jota olen yrittänyt takoa virkanilkkien päähän jo "valovuosia" mutta ei tuo lain noudattaminen maistu kun satunnaisesti, viimeksi se alkoi maistua Kelan oikaisuvaatimuskeskuksellekin maaliskuussa heti sen jälkeen kun se oli saanut lausuntopyynnön Itä-Suomen hallinto-oikeudesta.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14843895/kansalaistottelevaisuus
- kannattaako-vai
Siinä valittaa kun käsittelyt hallintooikeudessa kestää tällä hetkellä vuodesta kahteen eikä armoa maksuissa ole sinä aikana.Jos sitten saakin takautuvasti niin kaikki otetaan huomioon kun rahat tulee eli jää ilman sossurahoja ja asumistukia.
- 167-176
Asumistuen takaisinperintä menee ensin Kelalle itselleen, jos Kela ei hyväksy valitusta KAIKILTA osin se menee muutoksenhakulautakuntaan ja sitten voi valittaa vakuutusoikeuteen.
Takaisinpeintää EI SAA ALOITTAA ennen kun asiasta on lain voimainen päätös eli jos valitustie käydään kokonaan läpi niin vasta vakuutusoikeuden päätöksen jälkeen voi takaisinperintä alkaa eli ehkä jo 3 vuoden kuluttua.
- Näinkävi
Olin työttömänä sasin asumistukea. Kuun alussa se maksetaan ennakkoon. Pääsin eläkkeelle kuun puolivälissä, jolloin ko. kuun eläke maksettin kokonaan.
Kela laittoi minulle ilmoituksen. Olemme maksaneet perusteettomasti teille asunistukea XXX€. Tämä summa tullaan mahdollisesti perimään takaisin. Eivät ole vielä perineet. Kaksi vuotta olisi ollut aikaa periä.
Enpähän minä mitään väärin tehnyt, tai harhauttanut tuenmaksajaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282711- 1372516
- 1352114
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162113Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.121834Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161561357Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu291182Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo921148Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891142Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381098