Verhoilulistan kiinnitys kajuutan kattoon

persopenfacelift

Täällä omatoimiremppaaja kyselee neuvoa ilman kuluttajansuojaa....

Siis vanhan Ohlsonin sisäverhoilu uusinnassa ja tarkoitus laittaa samalla pari listaa piristeeksi katon kangassaumojen päälle.

Kattohan on kerrosrakenteinen , noin15 mm täytettä, ei näytä balsalta. Miten tehdään hyvä kiinnitys ruuveilla tai ilman?

11

548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seppomartti

      Jos on koristelista niin esim. poraat pienet reiät ruuveille sandwiçhin sisäkuoreen ja kiinnität liimalla tai ilman. Liimana vesiohenteinen kontaktiliima, minkä saat myös poistetuksi myöhemmin xyleenillä. Ruuvikannan tulppaus tai jätät näkyviin.
      Kovempi kiinnitys: poraat sisäkuoren lisäksi myös väliaineeseen ison reiän. Epoksista teet puuroa esim. katkokuidulla ja täytät reiän. Kovetuttua poraat reiän epoksiin ruuville. Tai poraat epoksiin ja teet siihen kierretapilla kierteet koneruuviille. Viimeinen keino ei ole tarpeen, ellei vetolujuutta tarvita kuten katossa olevan tartuntakahvan ollessa kyseessä.

      • persopenfacelift

        Kiitos, hyvä vastaus. Kiva saa vaihteeksi taas asiaa palstalle.


      • 6sg8b

        Pelkkään sisäkuoreen ei kyllä kannata ruuveja laittaa, siitä on vaan työtä ja myöhemmin harmia, kaikki hyöty puuttuu. Pelkkä liimaus on parempi ratkaisu joka suhteessa.
        Kovempi kiinnitys kohta oli pelkkää asiaa.


    • persopenfacelift

      Kiitos Seppomartille myös alkuperäisen kysyjän puolesta! (Näköjään minulla on täysnimikaima, heh.)

      Kysymykseni ei ollut palstan täytettä vaan akuutin työn kannalta tärkeä. Vanha verhoilu on ollut poistettu jo aikaisemmin ja katto pelkällä maalilla.
      Siinä näkyy uskomattoman paljon satunnaisia pieniä ruuvinreikiä enkä osaa keksiä miksi niitä on niin paljon. No, aion kyllä kitata ne täyteen ennen uuden verhoilun liimaamista.

      Jos kangas tuntuu tarttuvan lujasti, niin taidanpa vain liimata mainitut koristelistat
      siihen päälle.

      Niin, ja sorry nyt vaan jos tällaiset näpräilykysymykset vie tilaa isoilta kiistoilta......

      • seppomartti

        Liimalla saa verhoilun kiinni kun molemmille pinnoille on levittänyt liimaa esim. telaamalla ja on sipivasti kuivunut nahkeaksi lämpötilasta ja liiman paksudesta riippuen 0.5-1 h?. Saat silloin vielä korjatuksi, jos asennus meni pieleen. Ja tuore liima irtoaa vedellä, vanha xyleenillä.Lista olisi vain sauman peitoksi kortisteena?.
        Kangas on vähän outo. Jos on liian ohut ja jää kuhmuraiseksi niin kerros solumuovia alle. Ei ole rakettitiedettä, kuten on tapana nykyään sanoa.


      • persopenfacelift

        "Kangas" tarkoittaa tässä sellaista noin 3 mm paksua verhoiluvinyyliä, jota veneverhoilijat käyttävät.


    • Mikä on muuten paras tapa saada solumuovi pysymään katossa? Millaisella liimalla pysyy?

      • kga76nl

        Toimivia vaihtoehtoja on todella paljon. Käytännössä kaikki veden kestävät on riittävän lujia. Siis osa kontaktiliimoista, kaikki epoxit, ja moni muu.
        Kuiviin sisätiloihin tarkoitetut taas ei välttämättä toimi, mutta jopa niiden joukossa saattaa olla poikkeus joka toimii, kun kuormitus on noinkin pieni.


      • seppomartti

        Nyt tuli onnettomia ohjeita. Miten sait pehmeän muovisen vehoilulevyn pysymään katossa epoksin kovettumists odotellessa?.


      • KdÖsln

        Monet muovit eivät kestä epoksia, vaan sulavat. En tiedä solumuovista. Sinänsä järjetön ajatus. Hinta ja helppokäyttöisyys määräävät. Varmaan se kontaktiliima on tohon paras


      • seppomartti
        KdÖsln kirjoitti:

        Monet muovit eivät kestä epoksia, vaan sulavat. En tiedä solumuovista. Sinänsä järjetön ajatus. Hinta ja helppokäyttöisyys määräävät. Varmaan se kontaktiliima on tohon paras

        Samoin kontaktisprayt saattaa sulattaa ja pieleen mennyttä asennusta ei saa irti. Ei hyvä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1707
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe