Verottaminen ja nordnet

Kokematonsijoittaja

Miten verotuksen kanssa kuuluu menetellä? Käytän nordnettia, niin tarviiko siitä rahasta selvittää mitään mikä liikkuu osakkeiden ja nordnetin välillä? Eli siis jos lyödään 1000€ likoon ja myydään osakkeet vaikkapa nyt 1200€ niin joutuuko jo tässä vaiheessa maksamaan verot vai siinä vaiheessa kun siirtää rahat nordnetista omalle tilille?

2

272

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pölhölänuutiset

      Soita verottajalle ja kysy.

    • RahaOnAinaRahaa

      Osakkeiden myynti ne luovutusvoittoverot aiheuttaa. Kyllä ne rahat Nordnetin salkussakin on ihan oikeaa rahaa ja nehän on suojattu talletussuojalla kuten muissakin pankeissa.

      Se, että siirrät rahoja Nordnetistä omaan pankkiin, vaikuttaa verotukseen yhtä paljon kuin että sinulla olisi käyttötilit S-Pankissa ja POP Pankissa ja siirtäisit rahaa S-Pankin tililtäsi POP Pankin tilille. Eli ei merkitystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      81
      4522
    2. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      71
      4247
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      124
      4189
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      183
      3456
    5. 193
      2789
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      66
      2706
    7. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      36
      2601
    8. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2597
    9. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      69
      2495
    10. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      43
      2142
    Aihe