Maamme historian suurin katastrofi!!

JackKeinänen

1-5 murskatappio jääkiekon irvikuvalle ranskalle lienee maatamme kohdannut suurin katastrofi sitten sota vuosien.
Suru,häpeä ja tuska on valtava. Päävalmentaja Marjamäki kirjoitti nimensä historiankirjoihin mihin hän varmasti ei olisi halunnut.
Nyt hän sielä kuitenkin on ja pysyy. Menestyminen valmentajana kotimaisessa liigassa ei tarkoita menestymistä valmentajana kansainvälisissä maajoukkuepeleissä. Ei edes sitä että olisi hyvä valmentaja.
Marjamäen kautena leijonat ovat olleet historian heikoin leijona joukkue.
Jo Worl Cup turnauksen jälkeen miehen takalistoissa olisi pitänyt komeilla iso kengän kuva. Hänestä ei ole leijonia valmentamaan on kylmä fakta, joka tuli todistetuksi viimeistään eilen maamme historian synkimpänä päivänä.
Marjamäelle potkut, uusi valmentaja tilalle ja jälleenrakentamisen aika voi alkaa!!

9

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuuuupsis

      niin pitkä juttu sul etten jaksanu lukea kun otsikon. marjamäki on paska ja kaikki on sen syytä. ihme pelle. meloonileuka puljuki penkil vaa.

    • Mummokulmassa

      puljulla on periteinen savolainen lättänenä......... se on komea poika.

      • melonipuljuleuka

        kyllä on komee ja suu niin helvetin iso et sinne menis vaikka koripallo


    • juppiko

      Älkää nyt leikistä suuttuko. Suomen pelaajista on suuri osa nuoria poikia. Eivät poikaset omaa kestävyyskuntoa, vaikka ovat näppäriä ja vikkeliä jonkin aikaa.

      • kenkääpellelle

        olkoo vauvoja, nuoria tai vanhoja silti ranskalle ei hävitä! etkö tajua sitä. marjamäelle vitun iso potku pitkällä virityksellä perseelle niin että pakarat irtoo ja lentää taivaan tuulii.


    • niinpä_niin

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Jääkiekon_maailmanmestaruuskilpailut_2010#D-lohko

      Jääkiekon MM-kisat 2010. Alkusarjan ottelu Tanska-Suomi. Lopputulos 4-1. Ei, Suomi ei voittanut. Voittaja tuossa ottelussa oli Tanska.

      Sinänsä toki Suomi on tukalassa tilanteessa, jos edes pudotuspeleihin vuoden 2017 MM-lätkässä aikoo päästä. Tosin vuoden 2014 vastaavassa turnauksessa Suomi oli tukalassa tilanteessa, ja vasta Sveitsi päästi Suomen pudotuspeleihin voittamalla Latvian. Mutta katsokaamme, kuinka tässä turnauksessa tulee käymään.

    • PotkutMarjamaki-Jörö

      Jahah........ jäljet johtavat Jörön sylttytehtaalle!
      Hmmm , Tuo Jörö taitaa olla turha ukko, ainakin väärä ukko väärässä paikassa!

      ....." Leijonien GM Jere Lehtinen vastaa itseään ja Suomen valmennusta kohtaan esitettyyn kovaan arvosteluun.

      http://www.iltalehti.fi/mmjaakiekko-2017/201705092200127776_jq.shtml
      • Jere Lehtinen puolustaa itseään ja Lauri Marjamäkeä.
      • Hän sanoo, ettei Marjamäen apuvalmentajissa ole ongelmia.

      Erityisen ongelmalliseksi on koettu valmennuksen yliläheiset välit. Marjamäen apulaiset Mikko Manner ja Ari Hilli ovat päävalmentajan oululaiskumppaneita. Kalle Kaskinen ja Waltteri Immonen kuuluvat pelitapa-ajattelussa "Marjamäen talliin". Keskinäinen ideointi ja vuoropuhelu on liian sisäsiittoista.

      Jere Lehtinen on vastuussa valmennustiimin kokoonpanosta.

      On vihjailtu, että Lehtisen välit NHL-seuroihin ovat puutteellisemmat kuin tämän edeltäjällä Jari Kurrilla, ja sen vuoksi muutama Suomen NHL-tähti ei lähtenyt kisoihin.
      - Jokaisella on oikeus mielipiteeseensä. Kävin kaikkien niiden seurojen kanssa keskusteluja, joista halusimme pelaajia MM-kisoihin, Jere Lehtinen puolustelee.

    • Toivottavasti_putoaa

      Mitään muuta en odota, kuin sitä että Suomi putoaa b-sarjaan. Siinä saa ahne maikkari niiiiiin silmilleen.

      • hjlk

        taas täällä kommentoimassa joku helvetin jalkapallo tai baletti homo fani. toivottavasti vajoot maan alle masenuksee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      1968
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1380
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1153
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1047
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      120
      1038
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      893
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      811
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      792
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      761
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      713
    Aihe