Ostin neljä panelia 250W ja nejä akkua 60ah ja neljä vanhaa akkua, ostin myös säätimen tristar pmw 45ja invertterin 180w ja350w victron!
Haluaisin tällä kokoon panolla lämmittää kylmää tupaa ?
Haluaisin tällä kokoon panolla lämmittää kylmää tupaa ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
En ymmärrä tristaarin ohjetta kuinka saan dumpattua ylimenevän virran toiseen akustoon ja sitä kautta invertterillä lämmöksi ?
Kuinka iso akku täytyy olla että toimii ?
Tuo ylimenevä virta hoituu ihan normaalisti kunhan vie kaapelit akun yläpuolella toiselle eikä kierrä alakautta.Sitten se isompi invertteri myyntiin ja tilalle kolme 180w victronia,näin jokaisella paneelilla on oma invertteri niin toimii parhaiten!
Pitääkö piirtää kuva??
Ompa hauska juttu taas ja ihanko tosissaan.
Jos asiat tolla virran kiertämisellä paranee niin pari akkua lisää ja virtaa kiertoon
Hienosti lämpiää tupa 5 paneelilla, no mitä nyt ilpo auttaa vähän, nyt alkaa olla zenerit kohdallaan ei naksu ja hellepäiviä odotellessa meneeko kolmas kuorma päälle.
Noin saatkin aika hyvän hyötysuhteen ,mutta jos kierrättää akusta toiselle ja invertterille niin häviöitä on. Jo pelkästään paneeleilta pwm säätimellä akkuun putoaa hyötysuhde sen mitä suorakytkennässä tai jopa enempi.
Hei
Tämä on Antti Anteron Provo. Älä vain jatka tinkaamista 2000a. Anna trollien olla.
Hahahaa, Antti-Anteron ei tarvitse provoilla, kuten kohta tulevasta aloituksestanikin näkee!