Tietääkö/Muistaako kukaan milloin s market Lapinlahdella uudistettiin nykyiseen muotoon? Voi sanoa vuoden tai tarkan päiväyksen jos tietää. :) Työmatkoilla ohikuljettua tulee välillä käytyä täällä mutta ei tarkempia tietoja milloin vanha purettiin ja uusi avattiin.
Uusi S Market
18
1102
Vastaukset
- tiedonhaluinenma
Haluaisin myös mielellään tietää kun ei muisti enää pelaa niin kauas
- paekallinen
Joskus 80/90 lukujen taitteessa muistelisin
- oiskohantuo
Näinpä muistelisin minnäe että 90 luvun alakupuolella
- tiedonjanoinenolen
Tietäskö joku tarkan vuosiluvun?
- mikävuosi
Eikö kukaan tiedä tai muista?
- lännentalo
Tietääkö kukaan koska Venäläisen K- kauppa lopetti? Ennenhän siinä oli iso kaksikerroksinen rakennus, joka jouduttiin ajamaan maantasalle, kun siihen ei kai saanut rakentaa enää! Torio on sen paikalla nyt!
- hskflöfäfäf
lännentalo kirjoitti:
Tietääkö kukaan koska Venäläisen K- kauppa lopetti? Ennenhän siinä oli iso kaksikerroksinen rakennus, joka jouduttiin ajamaan maantasalle, kun siihen ei kai saanut rakentaa enää! Torio on sen paikalla nyt!
Paljonkohan se siitä kuittasi, kyselee perikunta!
- laskukoneraksuttaakorkoj
hskflöfäfäf kirjoitti:
Paljonkohan se siitä kuittasi, kyselee perikunta!
kaet 14.000.000 vanahoo markkoo niin luulen...kaet nyt perkunnan luulis tietävän ?! konkurssit on kalliita aen aollu
- glckbölhhhhh
K-kauppa muistojen kauppa!
- kjffkfkflflflf
Eikös siitä ole kirjoitettu kirjakin? Kauppaispariskunta joka menestyi kohtuullisen hyvin ja teki nappikaupasta menestyvä liikeyrityksen.........yksi tytär ja yksi poika! Onko kirja Lapinahden kirjastossa, kuka tietää?
- dodgellaajeltiin
kjffkfkflflflf kirjoitti:
Eikös siitä ole kirjoitettu kirjakin? Kauppaispariskunta joka menestyi kohtuullisen hyvin ja teki nappikaupasta menestyvä liikeyrityksen.........yksi tytär ja yksi poika! Onko kirja Lapinahden kirjastossa, kuka tietää?
Ukki olo filantroppi, hän kutsui virailevi näyttelijöitä ja kuuluisuuksia aina kotiinsa ...hän halusi vähän muutakin kuin vain tehdä kauppaa ja kalastaa!
- ölmö
Muistelisin että vuonna 99 tai 00 vaihtui osula nykyiseen paikkaan.
- epäjärjestelmä
Löytyy Leksan kirjoittama kirja, Osula Lapinlahdella sata vuotta 1903-2003. Joten oiskohan tuossa se vuosi 2003 oikea
- kiinnostunuthistoriasta
Pitääpä etsiä jostain luettavaksi.
- lukenut
Kipasta löytynee
- etsivälöytääkyllä
kiinnostunuthistoriasta kirjoitti:
Pitääpä etsiä jostain luettavaksi.
Kirjastosta vois löötyä.
- history
Hyvä kirja muutenki lapinlahen historiasta
- Tiesin
15.8.2002
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2544659Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii783105- 472483
- 281873
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451777- 851497
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851295PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143975- 69958
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894