Rauhoittavaa ennen verikoetta?

Pelekäänittenihengilt

Mulla on pian aika labraan jossa otetaa muutama purkillinen verta. Se itse neula ei niinkään pelota mut mä saan paniikkikohtauksii jo ihan lääkäreissä jopa kaupoissa joten mua pelottaa todella sinne meneminen ja sielse aulassa oottaminen omaa vuoroani. Mulla on se 10tunnin paasto eli en saa syyä mitään sen aikana enkä polttaa tupakkaa (en tosin poltakkaa) yms. Mut mietin saisko ottaa ees 2mg diapamin sen pahimman jännityksen lievittämiseksi? Vaikuttaako se niiden testien ottamiseen? Siel oletaa kilpirauhasiin, kolesteroihon, maksaan yms niitä kokeita.

3

2658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olehuoletta

      Ellei ole erikseen kielletty, yleensä lääkkeet saa ottaa paaston aikana (aamulla vesilasillisen kanssa tai aamuyöllä vaikka sun tapauksessa, sen diapamin)
      Olen itse ottanut, mutta kysy omaa asiaasi lääkäriltä/hoitajalta terveyskeskuksesta tai suoraan laboratoriosta.
      Olen laboratoriossa näytteen ottajalle maininnut, mitä lääkkeitä olen ottanut ja olen myös "tunnustanut", että olen polttanut vaikka kaksi tupakkaa.
      Näyteen ottaja voi laittaa maininnan näytteitten yhteyteen, jos tarpellista että se huomioidaan.
      Kilpirauhaskokeisiin pitäisi olla polttamatta mieluiten jo edellinen päiväkin, että koetulos olisi mahdollisimman oikea. Näytteenottaja sanoi: "Se on suositus".
      No , sinä et polta, ei ole ongelma sinulle.
      Ymmärrän jännityksesi, varmista, että saat ottaa diapamin. Uskon, että saat.
      Sen turvin pärjäilet, eikä tarvitse jo etukäteen jännittää.

      • Pelekäänittenihengilt

        Kiitos tosi paljon vastauksesta! Täytynee jotenkin selvitä siitä parista minuutista mitä mulle luvattiin sen kestävän jos nyt en sitä lääkettä ota, kun mulla verenpaineetki mitataan niin mietin et jos se rauhoittava sekoittaa sitä jotenkin :/ pakko kai näistä lääkäripeloista päästä yli, ajatellen vaan että en kuole siihen ja saan vihdoin selvyyttä oireisiin.


    • qwrtkl

      Voit huoletta ottaa rauhoittavasi. Jos lääkäri ei ole erikseen sanonut, että ota lääkkeet vasta labrakokeitten jälkeen, otan aamuisin kotona 3 (kolme !) lääkettäni ennen labraan menoa paastottuani yön yli. Niistä yksi on rauhoittava, joka ehkä hitusen laskee sykettä, muttei juuri vaikuta verenpaineeseen. Verenpaine nousee muutenkin aina lääkärillä mitatessa ja lääkärit sen tietää, se on ns. "valkotakkijännitys", joka sitä nostaa :)
      Vaikeaahan sulla on ilman diapamia, jos kerran paniikkihäiriö saattaa iskeä.
      Jos yöllä on jano, voi suussa kurlata vähän vettä ja sylkeä sen pois.
      Aamun puolella saa juoda pikkulasin vettä, jos pillereitä pitää ottaa.
      Tai jos on huono olo paastosta, tilkka vettä voi auttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe