Rauhoittavaa ennen verikoetta?

Pelekäänittenihengilt

Mulla on pian aika labraan jossa otetaa muutama purkillinen verta. Se itse neula ei niinkään pelota mut mä saan paniikkikohtauksii jo ihan lääkäreissä jopa kaupoissa joten mua pelottaa todella sinne meneminen ja sielse aulassa oottaminen omaa vuoroani. Mulla on se 10tunnin paasto eli en saa syyä mitään sen aikana enkä polttaa tupakkaa (en tosin poltakkaa) yms. Mut mietin saisko ottaa ees 2mg diapamin sen pahimman jännityksen lievittämiseksi? Vaikuttaako se niiden testien ottamiseen? Siel oletaa kilpirauhasiin, kolesteroihon, maksaan yms niitä kokeita.

3

2794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olehuoletta

      Ellei ole erikseen kielletty, yleensä lääkkeet saa ottaa paaston aikana (aamulla vesilasillisen kanssa tai aamuyöllä vaikka sun tapauksessa, sen diapamin)
      Olen itse ottanut, mutta kysy omaa asiaasi lääkäriltä/hoitajalta terveyskeskuksesta tai suoraan laboratoriosta.
      Olen laboratoriossa näytteen ottajalle maininnut, mitä lääkkeitä olen ottanut ja olen myös "tunnustanut", että olen polttanut vaikka kaksi tupakkaa.
      Näyteen ottaja voi laittaa maininnan näytteitten yhteyteen, jos tarpellista että se huomioidaan.
      Kilpirauhaskokeisiin pitäisi olla polttamatta mieluiten jo edellinen päiväkin, että koetulos olisi mahdollisimman oikea. Näytteenottaja sanoi: "Se on suositus".
      No , sinä et polta, ei ole ongelma sinulle.
      Ymmärrän jännityksesi, varmista, että saat ottaa diapamin. Uskon, että saat.
      Sen turvin pärjäilet, eikä tarvitse jo etukäteen jännittää.

      • Pelekäänittenihengilt

        Kiitos tosi paljon vastauksesta! Täytynee jotenkin selvitä siitä parista minuutista mitä mulle luvattiin sen kestävän jos nyt en sitä lääkettä ota, kun mulla verenpaineetki mitataan niin mietin et jos se rauhoittava sekoittaa sitä jotenkin :/ pakko kai näistä lääkäripeloista päästä yli, ajatellen vaan että en kuole siihen ja saan vihdoin selvyyttä oireisiin.


    • qwrtkl

      Voit huoletta ottaa rauhoittavasi. Jos lääkäri ei ole erikseen sanonut, että ota lääkkeet vasta labrakokeitten jälkeen, otan aamuisin kotona 3 (kolme !) lääkettäni ennen labraan menoa paastottuani yön yli. Niistä yksi on rauhoittava, joka ehkä hitusen laskee sykettä, muttei juuri vaikuta verenpaineeseen. Verenpaine nousee muutenkin aina lääkärillä mitatessa ja lääkärit sen tietää, se on ns. "valkotakkijännitys", joka sitä nostaa :)
      Vaikeaahan sulla on ilman diapamia, jos kerran paniikkihäiriö saattaa iskeä.
      Jos yöllä on jano, voi suussa kurlata vähän vettä ja sylkeä sen pois.
      Aamun puolella saa juoda pikkulasin vettä, jos pillereitä pitää ottaa.
      Tai jos on huono olo paastosta, tilkka vettä voi auttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      82
      3943
    2. 51
      3248
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2989
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      59
      2913
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2446
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      4
      2269
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1964
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1951
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      161
      1902
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      91
      1301
    Aihe