Miten ihmeessä voi ketään hyödyntää se että ihmisiä jotka kituuttavat
minimitoimeentulon varassa laitetaan pakko/orjatöihin?
Esimerkiksi Joensuun kaupungin työttömyysaste on 17 prosenttia työikäisistä.Kaikille kaupungilta harjat ja niiden varteen nojailemaan?
Saadaanhan sillä loputkin vielä jotenkuten toimeentulevat kunnat velkakierteeseen jos ei ihan konkurssiin.
Entä syrjäseutujen pitkäaikaistyöttömät?On paljon niitäkin jotka eivät voi
ottaa osaa tavalliseen työhön kun liikenneyhteydet on vähennetty minimiin.
Kuinkahan moni hallituksesta/eduskunnasta on tietoinen paljon
Työmarkkinatuen ja perustoimeentulon määrä oikeasti kuukaudessa on?Epäilen jäävän yhden käden sormiin.Tässä omakohtaista faktatietoa niin ei tarvitse arvailla.
Kuulostaahan se hyvältä kun isolla lukee sen olevan yli 22 euroa per
päivä.Olisikin.Työmarkkinatuki maksetaan ainoastaan arkipäiviltä.Kuukautta
kohti Työmarkkinatukea käytännössä maksetaan 20 päivältä.Siitä vähennetään
automaattisesti 20 prosenttia veroja ennakonpidätyksenä.Loppusumma on
n.370 euroa.
Perustoimeentulon tasoa ei ole juuri Kekkosen ajan jälkeen kuin laskettu.
Kaikkien tukien jälkeen vuokranmaksun jälkeen kuukaudeksi käteenjäävä osuus on omalla kohdallani n.320 euroa eli noin 10 euroa päivässä.
Kuulostaako paljolta?Tosin sekin on huomattavasti enemmän kuin se millä opiskelijoiden ja osan eläkeläisistä on tultava toimeen.Mutta e on asia erikseen.
Jos Työmarkkinatuki olisikin se n.22 euroa/päivä josta eri medioissa puhutaan ja vuokran jälkeen olisi toimeentulon määräminimi vaikka n.500 euroa kuussa,kuten eräs poliitikko aikoinaan kovasti parjattua ns."Kansalaispalkka"mallia esitti,niin ymmärtäisi ehkä sen vastikkeellisuudenkin.Nykyisellään ei.
Ja jos jonkun tulisi työllistää niin sen
kuuluisi olla Valtion,ei kuntien.
Kun yhdeksänkymmentäluvun alussa lakkautettiin
toimiva Valtion työllistämisjärjestelmä rahanpuutteen(Valtionvelan
menojen vuoksi)niin miksi sitä ei voitaisi nyt palauttaa?
Jo monituhatvuotisissa Valtio-opin perusteissa Valtiolla on vastuu kansalaisistaan kuten myös kansalaisilla on vastuunsa Valtiota kohtaan,ei kunnilla.Aikooko Vanhasen johtama hallitus kirjoittaa nämä globaalit perusperiaatteet uusiksi sysäämällä oman vastuunsa kunnille?
Ehkä Hallituksen tulisikin erota oman epäpätevyytensä vuoksi.
Itse edellisissä eduskuntavaaleissa monien muiden tavoin äänestin Keskustapuoluetta siinä toivossa että saataisiin ihmisläheisempää ja vastuullisempaa yhteiskuntapolitiikkaa.Olin väärässä.
Vanha sanonta:"Kepu pettää
aina"pitää näköjään edelleenkin paikkansa.
Maalaisjärkeä ja empatiaa politiikkaan toivoen
Työmarkkinatuen rajauksesta!
6
516
Vastaukset 6
- erilaisia
ei se 17 prossaan ole totta vaan varmaan on sielläkin enempi, kunnasta riippuen luvut on puolitettu tai 1/3 todellisista. tilastomatikkaa kun harrastavat, työtön ei ole työtön jos tekee tunninkin kuussa töitä, ei ole mennyt pakkotöihin, on pakkotöissä tekemättä mitään, on pakkokoulutuksessa josta ei ole mitään hyötyä jne.
- Työtön, kuten muutkin
Niitä ei vaan kiinnosta, ala-luokkaa pitää lyödä ja panna persuksiin, eihän sitä voi sanoa että työttömyys johtuisi siitä ettei työpaikkoja ole, vaan siitähän se johtuu että työttömät on laiskoja sekä tyhmiä
- työtön
Hallitus haluaa lisätä orjatyövoimaa, eli palkkojen alennusta. Ay-liikket eivät tee mitään sen estämiseksi. Filatoffit ja Sailakset vain naureskelee kun työmiestä alistetaan.
- Ei ole vaalivuosi
Vuonna 2004 työttömiä oli 300 894 ja
vapait työpaikkoja 17515
työttömyysprosentti 11.9 %
Yli 50v työttömiä 103 603
Alle 25 v - " - 34 815
Alle 20 v - " - 8235
Tästähän syntyy ruuhkaa työmaalle kun kaikille jaetaan työmaa. 17 pääsee paikkaan.
Mutta eihän se siten mene, koska vapaat työt
teetetään työmarkkinatuella olevilla yli 50v, joita ohjataan työntekoon. Vaikka työkokemusta monellakin on yli 30 vuotta. Pääsevät nauttimaan 8 € korotettua tukea eli yhteensä 31.34 €/ pv. Tosin ohjaus kestää kohteessa 1kk. ja sitten jälleen vaihdetaan ohjattavat. Näin siirretään tämä ns. vastiikkeeton hyöty firmalle ja onhan se parempi tapa jakaa vastiikkeeton hyöty. Se menee omistajille osinkojen muodossa. - JKa
Hallitus tietää myös sen, että viimeisen 10 vuoden aikana merkitsevin työttömyystekijä on ollut työmarkkinoille tulevat tai sieltä poistuvat henkilöt:
kun työtilaisuuksien määrä on lisääntynyt, työmarkkinoille on tullut uusia työnhakijoita, joten työttömyys ei olekaan alentunut uusia työpaikkoja vastaavasti. Vastaavasti työtilaisuuksien vähentyessä työmarkkinoilta on poistunut väkeä.
Nyt tuota joustoa aletaan hyödyntää niin, että työhakijoina olevia painostetaan mahdollisimman paljon pois työttömyyskortistosta. Työttömyystilasto näyttää kyllä hyvälle, mutta se ei vaikuta hallitusohjelmassa luvattuun työllistyneitten määrään.
Loppujen lopuksi ainoat hyötyjät ovat noita "suppilokursseja" järjestävät konsultti-, toimenpide- ja luentopalkkioina sekä tilavuokrina. Laskutuksen asiallisuudestakin on jo esimerkkejä.
Aina kun joku hyötyy, jonkun toisen täytyy hävitä. Tässä tapauksessa häviäjiä ovat lähinnä pitkäaikaistyöttömät mutta kollektiivisesti myös kaikki veronmaksajat.
- MattiLehtonen
ansiosidonnaiseen työttömyysturvaan, sehän tässä maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 43935
- 95893
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19775- 116721
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80658- 43621
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔34594Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45590- 19586
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke20535- 33523
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.66499- 25492
- 35483
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44476Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok105458Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka132450- 44444
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi6421