Hei,
Olen aina ollut aika kriittinen abortin suhteen. Olen ajatellut mahdollista hätiköintiä ja abortin peruuttamattomuutta, lähtökohtaisesti kun kunnioitan elämää kuten varmaan jokainen. No tänään päädyin verkossa selailemaan tätä palstaa. Silmäni avautuivat. Hämmästyin kuinka alhaisesti abortinvastustajat puhuvatkaan täällä toisista ihmisistä, ja miten huonolla argumentaatiolla he perustelevat kantansa. Siinä missä aborttioikeuden puolustajat perustelevat näkemyksiään faktoilla ja koittavat pysyä asiassa, vastustajat tuntuvat vain haastavan riitaa ja menevän henkilökohtaisuuksiin haukkuen ihmisiä näiden tilanteesta enempiä tietämättä.
Olen aika järkyttynyt keskustelun tasosta. En kokenut fiksuna ja analyyttisenä ihmisenä enää haluavani kuulua tuohon viiteryhmään jossa toisten haukkuminen murhaajiksi ja lortoiksi on ratkaisu asipohjaisen keskustelun sijaan. Aloin miettiä kantaani esitettyjen faktojen valossa, ja nyt olen tullut siihen tulokseen että ehkä aborttioikeus nykyisellään, lääkärin kontrolloimana on oikea kompromissi. Löysentää nykylakia ei tarvitse, varsinkaan kun keskeytyksestä ei oikeasti nykyään palstalaisten kokemuksen mukaan tentata liikaa , mutten halua nykyistä löysempääkään suhtautumista. Tämä palsta ja sen keskustelut saivat minut oikeasti ajattelemaan ja muuttamaan näkemystäni. Te saitte sen aikaan.
Lopuksi haluaisin sanoa muutamille lähinnä palstan abortin vastustajille: siistikää suunne. Aivan ala-arvoista tekstiä tuntuu monilta tulevan. Asiat riitelevät, eivät ihmiset. Ja keskustelulla koitetaan luoda yhteisymmärrystä, ei lisätä riitoja, ja se tapahtuu faktoilla ei henkilökohtaisuuksilla. Muuten ajatte pois kaltaiseni maltilliset, ellei se sitten ole tarkoituksennekin.
Suhtautumiseni aborttiin muuttui palsan ansiosta
11
304
Vastaukset
- onkoläpinäkyvämpää
Suosijasakin trolli se jaksaa riehua XDDDDDDD no jatkahan sitä yksinäistä rähjäämistäs ja märkiä toiveunias... ;))))))
- Annikkii77
Puit mukavasti omat ajatukseni asiasta sanoiksi. Churchilliä mukaillen "paras argumentti aborttioikeuden puolesta on viiden minuutin keskustelu keskimääräisen abortin vastustajan kanssa".
Miksi asiallinen keskustelu tällä palstalla on niin vaikeaa?- Se.on.sitten.siinä
Asiallinen keskustelu onnistuisi, jos palstan kovimpaan ääneen huutava luuseri olisin poissa edes viikon. Hän ei kuitenkaan pysty siihen. Hänellä on mielestään oikeus sanoa mitä vain ja olen melkoisen vakuuttunut siitä, että hän ei oikeasti ole aborttia vastaan. Hän on elävä esimerkki trollista, joka pyrkii mustamaalaamaan sitä tahoa, jonka nimissä kirjoittaa.
Toinen vaihtoehto luonnollisesti on se, että tuo ressukka on vakavissaan ja se on todella surullista. Jos niin on, hänen ongelmansa ovat ilmiselvät. Ne näkee jokainen paitsi hän itse.
Se nyt on selvää, että abortin tarpeellisuuden näkevät älykkäät ja kjoulutetut ihmiset. Ei aborttia kukaan ihanteena tai tavoitteena pidä, mutta aborttioikeuteen kajoaminen tai abortin lähes täydellinen kieltäminen on aiheuttanut ja aiheuttaa ongelmia kaikkialla.
Jokainen asiallisesti argumentoiva on palstalla häiriköivän reppanan kielenkäytössä aborttiasiamies. Siihen päälle vielä teinin D:t ja XD:t ja tyyppi on tunnistettu.
- peilissäs
Paras argumentti murhahurvittelua vastaan on viiden minuutin keskustelu keskimääräisen murhan suosijan kanssa. Kyllä.
"Asiallinen keskustelu onnistuisi, jos palstan kovimpaan ääneen huutava luuseri olisin poissa edes viikon. "
Niin, mikset sitten ole?
"Hän on elävä esimerkki trollista, joka pyrkii mustamaalaamaan sitä tahoa, jonka nimissä kirjoittaa. "
Kuten kaikki jotka ei oo samaa mieltä sun kans ;)
"Jos niin on, hänen ongelmansa ovat ilmiselvät. Ne näkee jokainen paitsi hän itse. "
Kerro toki mitä surullista on lasten suojelussa sun kaltasilta? Mitä pitäs nähdä? Samoja harhoja kun sinä?
Sullahan ne jatkuvat ongelmat näyttäs olevan.
"abortin tarpeellisuuden näkevät älykkäät ja kjoulutetut ihmiset."
:DDDDDDDDD illan paras vitsi.... sussahan se "koulutettu älykkyys" tiivistyy ;)))) no onhan toisaalta psykopaatitkin usein älykkäitä.. mitä tosin tän palstan murharääkyiitoissa ei oo havaittavissa.
" on aiheuttanut ja aiheuttaa ongelmia kaikkialla. "
Joo, siellä sun todellisuudessas.
Jokainen asiallisesti argumentoiva on palstalla häiriköivän reppanan kielenkäytössä luuseritrolli.- silppuri69
M.O.T. :D
- Anonyymi
Hieno kirjoitus ja niin totta! Miksi viedä asialta
ja itseltä uskottavuus ja matto jalkojen alta. Kuka törkyyn turvautuu se törkyyn hukkuu.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1763628Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi332844Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.32742Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem572692Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️252599Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k172579Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien872026Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1721988Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91968Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31703