Mites käy Octavialta ristiriipunta?

"Syvästä ja kapeasta kuilusta Scout selvisi ristiriipuntaa myöten niin kuin off-road-termillä markkinoidun auton tuleekin selvitä. Sen jälkeen noustiin jyrkkää mäkeä ja laskettiin vielä jyrkempää rinnettä alamäkiavustimen tahdittamana. Hiekka pöllysi ja kivimurske rapisi pohjassa, mutta homma toimi hienosti."

Ei liene CLA-miesten tavoitettavissa tuollainen temmellys. Sääli!
http://www.is.fi/autot/art-2000005169719.html
30364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Eikä miltään muultakaan takavetoiseltakaan.

Äänestä
  • Mu Alffa roikkuu paalausnosturin kourassa jo tehtaalla. Siinä teille riiputusta.

    Äänestä

On se huvittava itälimppu. Yrittää kovasti testauttaa itseään, jos jollakin tapaa pääsisi lähemmäksi länsiautoja.
Skoda on vain hikinen skoda. Itä-auto vasemmistolaisille.
Rumakin se on. Halppis laatu ja hönöille korkeampi hinta.
Nytkin on aivan muutamalla tonnilla skodasia myynnissä.
Niitä "haluttuja" kaalikajakkeja. Sikakiikkuja.

Äänestä
  • Mielipide vastaan koeajofakta.
    Kumpi onkaan relevantimpi?

    Äänestä

  • Faktaa_pöytään kirjoitti:

    Mielipide vastaan koeajofakta.
    Kumpi onkaan relevantimpi?

    Katsoppas, kun mielipide on faktaa, eikä faktoja tarvitse perustella.

    Ja ne koeajofaktat taas ovat kaikki maksettujen kehujien höpinää.

    Ketä taas skoda-kriitikon faktat kiinnostavat, on ihan eri asia. Tämä palsta ei kiinnosta eikä häiritse kenenkään autonhankintaa.

    Äänestä

Kriitikko riippuu ristillä, kuin Jeesus muinoin.

Äänestä

Mersussa on sen verran parempi navigaattori ja fiksumpi kuski, ettei se noin pahasti edes eksy asfalttiteiltä.

Äänestä
  • Hinnanerotuksella mersuun verrattuna saat Skodaan vaikka kuinka hienon Tompan.
    Toisaalta: tuon jutun pointin vältit perusteellisesti.

    Äänestä

On nämä luotettavan testilinkin sisältävät aloitukset aivan muuta kuin kriitikkojen mutu-mutinat!

Äänestä
  • Mutku Toyota! Tulihan se sieltä. Entäs ne Toyota-palstan trollin väittämät Skodan "testivoitot"? Ensin pitäisi todistaa, että Skoda on edes olemassa.

    Äänestä

  • Ja Tojo. Missä lukee niin?
    Ottasit sitä mainostamaasi Jenkemiä vähemmän.

    Äänestä

  • Mutku_Skoda kirjoitti:

    Ja Tojo. Missä lukee niin?
    Ottasit sitä mainostamaasi Jenkemiä vähemmän.

    Kun faktoja ei ole, Helkaman trolli menee heti henkilökohtaisuuksiin. Ei liity Skodan vikoihin mitenkään.

    Äänestä

Oktaavia hukkui syvään kapeaan kuiluun vaikka olikin kapea.

Äänestä

Siinäpä vasta peli!

Äänestä

Ei länsiautot pystykään tuollaiseen. Etenkään mikään Ave.

Äänestä

Ei japanilaisia autoja kannata tuoda keskusteluun, kun puhutaan ajo-ominaisuuksista.

Äänestä
  • Mutta ne kestää! Se on hianoo ajaa museoautolla, jossa on vielä käsiryyppy.

    Äänestä

  • Täälähän pitää puhua Skodan vioista. Joko aidoista, tai keksityistä (yleensä).

    Äänestä

  • Niin, skoda ei kestä vertailua länsiautoihin. Pitää pysyä itäauto areenalla. Lada , moskowitc, volga jne.
    Samara on kai skodalle verrokkina ihan saman tasoinen.

    Äänestä

Skota on niin syvässä ja leveässä kuilussa ettei sieltä nousta.

Äänestä

Pitäis harkita tuollaisen limusiinin ostoa itsellekkin. Mökkiteillä ois tarvetta ja muuten ei tartte maasturia. Toi kävis hyvin.

Äänestä
  • Samoin! Ollapa kuuskytonnia niin menisin kaupoille.
    Mutta kun ei ole, niin täytyy jurnuttaa tällä kolmesataa tonnia ajetulla Corollalla vaan:(

    Äänestä

Sopiva peli kun tarttee alustaa tutkailla.

Äänestä

Mahtava peli. Ei olisi uskonut kolkyt vuotta sitten!

Äänestä

Ristiriipunnasta en tiedä, mutta kyllä tuollaisella täällä Pohjois-Karjalan kinttupoluilla ajelisi. Täytyy harkita, kun Kiasta (Sportage) täytyy luopua. Miten lienee bensan kulutus?

Äänestä
  • Kaikki menee minkä tankkiin laittaa.

    Äänestä

Onkohan nuo Samaraa kehuvat ajaneet kyseisellä piilillä metriäkään?
Itselläni oli tuollainen. Ruostumaan lähti jo kaksi vuotiaana. Maali oli ohutta ja osia alustasta tippui mökkitielle. Bensaletku hiuti poikki konehuoneen puolella ja oli hilkulla, ettei palanut koko kosla.
Laatikkoladat olivatkin sitten paljon kestävämpiä pelleiltään ja tekniikaltaan kohdallani.

Äänestä

Samaran puolustelijat ovat Pietarin trolleja.

Äänestä

Moksi autoa pitäisi ristiriiputtaa? Vai ovatko nuo vain ei-Helsinkiläisille?

Äänestä

Skoda kestää riiputustakin, toisin kuin ns. länsiautot.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Entinen_mersukuski kirjoitti:

"Syvästä ja kapeasta kuilusta Scout selvisi ristiriipuntaa myöten niin kuin off-road-termillä markkinoidun auton tuleekin selvitä. Sen jälkeen noustiin jyrkkää mäkeä ja laskettiin vielä jyrkempää rinnettä alamäkiavustimen tahdittamana. Hiekka pöllysi ja kivimurske rapisi pohjassa, mutta homma toimi hienosti."

Ei liene CLA-miesten tavoitettavissa tuollainen temmellys. Sääli!
http://www.is.fi/autot/art-2000005169719.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu