Puolustusministeri tietää olevansa väärässä

kolmen-linjan-kaliberi

Jokin aika sitten persu niinistö haukkui reservistä eroavia rintamakarkureiksi.
Hän ilmeisesti tarkoituksella esittää tyhmää siksi, että ei tarvitse myöntää, että hänen oma puolueensa on mukana luovuttamassa maata miehitysjoukoille. Tähän reservit ovat reagoineet ainoalla mahdollisella tavalla, josta päättäjät eivät edes voi esittää olevansa tietämättömiä, kun sotilaspassia ropisee esikunnan kirjelaatikkoon. Oletan, että näissä eroavissa on suuri osa isänmaallisia ihmisiä, mutta jollakin tavalla turhautuneisuutensa pitää voida osoittaa.
Tilastollisestikin voidaan päätellä, että eroavat ovat isänmaallisia, koska anarkomarkot, punaiset ja muut kevennetyn palveluksen jonnet eivät alunperinkään ole saaneet sotilaspassia.
En ole eronnut reservistä. Olen vahvasti isänmaallinen. Olen tarkkailemassa tilannetta. Nyt asiallista keskustelua kaverit. Mihin ollaan menossa?

1

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SpolRessu

      Onko kenellkään tietoa eromääristä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      38
      3068
    2. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      191
      1868
    3. Pidätkö kaivattuasi

      Haluttavana? Miksi erityisesti?
      Ikävä
      70
      1263
    4. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      45
      1232
    5. Mitä antaisit nainen ensimmäiseksi?

      Kaipaamallesi miehelle.
      Ikävä
      83
      1178
    6. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      103
      1135
    7. Koirahyökkäys filpuntiellä.

      Poliisi määräsi koiran lopetettavaksi välittömästi. Kerrankin selkärankaista toimintaa poliisilta. Toivottavasti hoituu
      Pori
      114
      1073
    8. Tiedätkö mikä mulle

      On vaikeaa?
      Ikävä
      44
      1020
    9. Helpottaisi paljon

      jos saisin tietää miten sulla menee.
      Ikävä
      54
      971
    10. Paavi on kuollut

      Suuri humanisti ja kirkollinen johtaja, Paavi Fransiscus on kuollut 88 vuoden iässä. Katolinen maailma (suurin kristill
      70 plus
      145
      966
    Aihe