Kohdun limakalvon liikakasvu ja myomat

vertajasuolenpätkiä

Ehkä 5 v sitten kävin UÄ:ssä koska kuukautiset olivat olleet jo pidempään runsaat ja niiden mukana tuli isompia "kappaleita". Lääkäri selitti että keltarauhashormonin määrä kehossani näin nelikymppisenä on uuvahtanut, jolloinka kohdun limakalvo paksuuntuu liikaa kierron mittaan, koska se ei enää "kypsy". Lisäksi havaittiin pari myomaa, muistaakseni 3,5 mm ja 1,7 mm kokoiset.

Sain Terolut-hormonilääkkeen, mutta kun sitä söin, tuli toiseen häpyhuuleen peräperää neljä kipeää paisetta. Myös kasvoissa oli näppylöitä. Nyt on niin että vuosia sitten sairastuin vulvodyniaan ja olen sen takia saanut ihan tarpeeksi kärsiä hävyn alueen kivuista ja säryistä, joten mitään paiseläjää en sitten viitsinyt kärsiä jokaikinen kuukausi uudestaan ja uudestaan, joten jätin lääkkeen.

Viimeiset pari vuotta kuukautiset eivät ole olleet niin hirviömäiset ja olen olettanut että joskohan estrogeenikin olisi vähenemään päin, olenhan nyt jo 48 v. Mutta nyt tuli kyllä kaikkien aikojen mössöläjä kuukautisten mukana. Käytän kuukuppia suojana, ja 4 t sisällä tuli kahteen kertaan sellainen kasa kuin "raa'an maksan palasia" että hyvä kun edes vessaan ehti etteivät tulvineet kupista ulos. Näiden menssujen aikana olen myös tuntenut kuvotusta. Saattaa tosin johtua tasapainoaistin häiriöstäni, joka netistä lukemani mukaan naisilla tapaa pahentua menssujen edellä (ja aikana?)

Onko olemassa mitään muuta hormonivalmistetta kuin Terolut joka saattaisi korjata tilannetta? En halua paiseita. Niitäkin oli ihan tolkuttomasti silloinkin kun vulvodynia puhkesi, pahasti kroonistuneen hiivatulehduksen yhteydessä.

Lääkäri puhui tuolloin aikoinaan myös kaavinnasta. Olen naisilta kuullut juttua että siitä tulee ihan helvetin kipeäksi. Eikä siitä ilmeisesti ole oikein mitään hyötyäkään. Poistaako se myomat?

2

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Termoablaatio

      Termoablaatio saattaisi olla yksi hyvä vaihtoehto. Itselleni tehty ja vuotoja ei sen koommin ole näkynyt, todella tyytyväinen.

      • vertajasuolenpätkiä

        Paremmalta sekin kuulostaa kuin

        "3. Kelta­rau­has­hor­mo­ni­tab­le­tilla on useita haitta­vai­ku­tuksia

        Pidem­pi­syk­li­sellä tai jatku­valla pro­ges­tii­ni­hoi­dolla vuo­dot niukke­nevat ja saat­tavat jo­pa lop­pua, mut­ta ky­seiseen hoi­toon liit­tyy pal­jon haitta­vai­ku­tuksia, ku­ten turvo­tusta ja pahoin­vointia se­kä pitkäai­kais­käy­tössä osteo­po­roosia."

        "3. Kohdun­poisto on lopul­linen rat­kaisu

        Kohdun­poisto on iso leik­kaus, jo­hon liit­tyy noin 3 pro­sentin va­kavien kompli­kaa­tioiden ris­ki. Noin 30 pro­sen­tille tu­lee jo­kin lie­vempi kompli­kaatio. Li­säksi se ai­heuttaa pit­kän työky­vyt­tö­myyden ja sairaus­loman. On myös viit­teitä sii­tä, et­tä kohdun­poisto li­sää pitkäai­kais­seu­ran­nassa ilmaan­tuvan virtsain­kon­ti­nenssin ja lantion­pohjan toimin­ta­häi­riöiden ris­kiä."

        http://www.potilaanlaakarilehti.fi/artikkelit/runsaiden-kuukautisten-hoito/

        Olen muuten varsin turvoksissa aina ennen kuukautisia, ja pahoinvointiakin riittää (mahdollisesti tasapainoaistin häiriön vuoksi). Että ei kyllä yhtään kiinnosta sitä keltarauhashormonia syödä. Jos valmisteita olisikin useampia, niin sama lopputulos niillä kai lienee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2013
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1717
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1557
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1200
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      76
      1182
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1150
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      24
      1052
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1007
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      946
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      937
    Aihe