Paljonko tienaa Uberilla?

Uber kuljettaja kertoi et oli viime vuonna tienannut vähän yli 70 000€ käteen cäshiä. Hyvä bisnes, eikä mitään maksuja, veroja etc. Kiitteli että Suomi on hyvä maa. Rupes itseäni vähän pännii kun maksan 37 prossaa sivukuluineen veroja palkastani. Sitten se totesi että kuka hölmö ajaa enää virallista taksia ja maksaa tyhmiä maksuja. Nyt kannattaisi itsekin lopettaa toimistohommat ja ajella omaa rahaa. Näytti olevan kallis kellokin ranteessa.
51051
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Uberilla et tienaa mitään. Kaikki viedään. Rikollinen toiminta kun ei vaan kannata. Katso linkin ohjelma niin silmäsi aukeavat.
YLE SPOTLIGHT
Uberin ajaminen on Suomessa lainvastaista. Siitä seuraa sakkoja ja tulojen menetys valtiolle. Itse Uber-yhtiö tienaa hyvin ja ottaa 20 prosentttia jokaisesta kyydistä välityspalkkiona. Toimittaja: Pekka Palmgren.

http://areena.yle.fi/1-3797242
Helsingin poliisi on saanut valmiiksi jättimäisen Uber-tutkinnan. Laittomasta taksiliikenteestä lasketaan kertyneen rikoshyötyä jopa 2 miljoonaa euroa.

Helsingin poliisi on saanut valmiiksi Taksiliiton tekemän rikosilmoituksen tutkinnan.
Epäiltynä vyyhdissä on kaikkiaan lähemmäs 200 laitonta kuljettajaa. Rikoshyöty on jopa 2 miljoonaa euroa.
Enimmillään kuski on tienannut pimeänä yli 50 000 euroa alle vuodessa.

Taksiliitto oli antanut syksyllä poliisille listan 95 kuljettajasta, joiden epäiltiin harjoittavan laitonta taksiliikennettä. Listan oli liitolle kerännyt vartiointiliike, joka oli tilannut ajot varta vasten Uber-palvelun kautta.

Poliisilla oli jo meneillään tutkinta useista kymmenistä vastaavista tapauksista. Osa Taksiliiton listalla olleista kuljettajista oli ennestään poliisin tiedossa.

Tutkinnassa selvisi, että kyse on ollut taloudellisesti huomattavan suuresta toiminnasta. Epäiltyjen pankkitilejä tutkittaessa paljastui osalla kuskeista huikeita ansioita.

- Enimmillään ne olivat 50 000 euroa vuodessa nettona, pimeästi. Yksi oli ansainnut jopa yli tuon alle vuoden sisällä, kertoo tutkintaa johtanut rikoskomisario Pekka Seppälä.

Taksiliiton listassa olleet kuskit olivat tienanneet yhteensä 1,4 miljoonaa euroa. Kun mukaan lasketaan jo aiemmin tutkinnassa olleet kuskit, rikoshyöty nousee kahteen miljoonaan euroon.

Luvattomasta taksiliikenteestä epäillyt ovat pääosin ulkomaalaisia, joskin joukossa on myös suomalaisia kuljettajia.

- Kymmenkunta epäiltyä on vielä tavoittamatta, Seppälä sanoo.

Luvattoman taksiliikenteen harjoittamisesta voidaan tuomita enimmillään puoli vuotta vankeutta. Toistaiseksi kuljettajat ovat selvinneet sakoilla ja tulojen menettämisenä valtiolle.

Helsingin syyttäjänvirastossa on jo ennestään useita kymmeniä Uber-tapauksia odottamassa oikeuskäsittelyä

Johtokin tuomitaan
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201704242200108673_uu.shtml

Äänestä

Uber Pop loppuu Suomesta. Ihan kuten loppui Tanskasta ja Ruotsista. Varma vahvistettu tieto.

Äänestä

Kiinnostaa. Sipilä on siunannut Bernerin touhut ja itseäkin harmittaa korkeat kulut mm. valtiolle.

Vinkki; kipu välillä takaluukkuun ja softa auki, rahaa tulee ilman turhia välistä vetäjiä. Poliisia eikä ketään muutakaan kiinnosta.

Äänestä
  • Älä valehtele. Viimeksi viime yönä poliisi nappasi uber kuskin.

    Äänestä

  • ÄläValehtele kirjoitti:

    Älä valehtele. Viimeksi viime yönä poliisi nappasi uber kuskin.

    Totta. Nimenomaan simppeliä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hölmötyöläinen kirjoitti:

Uber kuljettaja kertoi et oli viime vuonna tienannut vähän yli 70 000€ käteen cäshiä. Hyvä bisnes, eikä mitään maksuja, veroja etc. Kiitteli että Suomi on hyvä maa. Rupes itseäni vähän pännii kun maksan 37 prossaa sivukuluineen veroja palkastani. Sitten se totesi että kuka hölmö ajaa enää virallista taksia ja maksaa tyhmiä maksuja. Nyt kannattaisi itsekin lopettaa toimistohommat ja ajella omaa rahaa. Näytti olevan kallis kellokin ranteessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu