Vuoden turhakkeeksi olisi pitänyt valita Octavia HB:n takalsinpyyhin. Kaikenlaista kurakeliä ja vastaavaa on ollut viimeisen 2kk:n aikana jolloin olen octavialla ajellut, kertaakaan en ole käyttänyt takalasinpyyhintä. Sillä rahalla olisi saanut vaikka mitä mukavaa, höh!
Vuoden turhake, Octavia HB:n takalasinpyyhin
hukkaan heitetty satanen
113427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sanos muuta, vanhassa Ocu HB:ssa sitä takalasinpyyhintä ei ole enkä ole ikinä kaivannut. Never ever!
Totta se on. Unohtui putsata takalasi ennen lähtöä ja aamulla satoi sellaisia "jalkarättejä" taivaalta että huhhuh. Tuli silloin mieleen että kunpa nyt olisi se takalasin pyyhin. No, laitettiin takalasin lämmitin päälle ja hups, kohtahan se lumi sulikin pois ja näkyvyys taakse avautui kuin itsestään...
... joten se on itse tilattava, joten minulla ei sellaista ole.
sen puuttumista uudessa Octaviassa on moitittu. Telkkarin puskuri-ohjelmassa jopa teennäisen painotetusti.
turhake se joka tapauksessa on! Ei kannata ottaa lisävarusteeksi.
minulla on myös pistänyt silmään tuo joka ikisessä testissä moitittu takalasinpyyhkimen puuttuminen. Vaikuttaa juuri siltä, että väkisin on pitänyt keksiä jotain sanottavaa, sillä saahan sen pyyhkimen sinne halutessaan. Itse en ainakaan haluaisi sedanin malliseen autoon (vaikka Ocu virallisesti HB onkin) mitään takalasinpyyhintä. Vähintäänkin kornin näköinen. Ja vieläkö se pitäisi olla pakollisena varusteena kaikille?! Onneksi ei, vaan valinnanvara on jätetty asiakkaalle.
Nauru pääsi myöskin Hesarin autoliitteen testissä siitä maininnasta, että lastenrattaat eivät ihan mahtuneet kokonaisina kyytiin. Ja kuvassa on takapäksiin nostettu jotkut öbaut 30-vee vanhat, jumalattoman kokoiset kärrit. Omien havaintojeni mukaan noissa lastenvaunuissakin on tapahtunut jonkinlaista kehitystä, uudemmat livahtavat aika kevysesti ja purkamatta Octavian peräkonttiin, luulen ma.
Mahtuvat takaboxiin, ilman hattunhyllyn irroitusta.
Kyllä modenit vaunut menee ihan kivasti ns. tavallisiin 5-ovisiinkin, Octaviaan pitäsi mennä todella kevyesti.
tietyissä tilanteissa, satanut vähän lunta/vettä lähdet ajamaan, heittää katolta lumet takalasille eikä kaupunkinopeuksissa ajoviima siirrä lumia pois.Octavian näkyväisyys taakse ei ole niitä parhainpia. Itse seuraan takana tulevaa liikennettä aika paljon joten arvostan hyvää näköväisyyttä myös taakse. Onhan paljon autoilijoita jotka eivät katso tausta tai sivupeileihin ajon aikana, on vain edessäoleva liikenne eikä muuta. Arvostan takalasinpyyhintä enemmän kuin esim. automaattisesti himmenevää taustapeiliä joka on turhake jos lisävarusteista puhutaan! Olisin valmis maksaan sen noin satasen jos nyt tekisin tehdastilauksen.
Samaa mieltä olen. Oma Octavia tulossa kohtapuoleen ja siihen tulee takalasinpyyhin ja olen varma että sitä tulee käytettyä silloin tällöin. Satasen sijoitus ei sitäpaitsi kenenkään autonostajan taloutta kaada.
Nää on niitä makuasioita joista ei voi kun kiistellä :=/
Yhtä tarpeellinen tuo takalasinpyyhin kuin muissakin "porrasperäisissä", eli käytännössä hyödytön. Yhtä usein tarvitsisi vaikkapa sivulaseihin pyyhkimiä. Itseasiassa minua harmittaa autoilijat jotka eivät pyyhi katolta lumia vaan antavat niiden lentää takanatulijoiden päälle siinä satasen vauhdissa. Ajossa HB:n takalasi ei likaannu tai lumestu, edes vesisatella se ei kastu, kun auto on siis vauhdissa. Paikallaan seistessä sellaista autoa ei olekkaan jonka lasit eivät peity lumisateessa (ehkä vanha Anglia saattoi olla:-)
Jos olisi nelivetona ja pärtsäisi lumisella kelillä niin kyllä se takalasi aika nopiaan muurautuu.
Etuvedolle tosin en minäkään ottaisi - lisäksi takalasin pyyhin monissa autoissa vain rumentaa.