Kiitos Takuu-Säätiö

Yhteinen taival säätiön kanssa alkoi 2012 kesäkuussa kun toimitin takaushakemuksen säätiöön.
Tuolloin koko palkkani meni velkojen hoitoon, ei edes riittänyt. Ainoa asia joka harmittaa on se että
en aiemmin tajunnut tilannettani, olisin ehkä säästynyt maksuhäiriömerkinnöiltä. Niitä tuli kaikenkaikkiaan n. 20 kpl... vippejä, normi laskuja, luottoja. 2012 joulukuussa säätiöltä tuli myöntävä takauspäätös. Pankkilaina nostettiin 2013 helmikuussa omasta pankista. Tästä eteenpäin makselin 4 vuoden ajan yli 700€ kuussa yhtä lainaa.

Nyt on laina hoidettu ja kesäkuusta alkaen jokainen tili kokonaan omaan käyttöön.
Tarkoitus ei ole kerskua vaan haluan antaa esimerkin siitä miten omalla työllä saa asiat hoitumaan.
Aikaa toki kuluu mutta nyt tuntuu että nopeasti toi 4 vuotta meni... Kaikki vaiva kannatti.

8

591

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvojasaanut

      Onnea ja kirjoittelehan välillä kuulumisia! Neuvojesi ansiosta minullakin on asiat hoidossa - tosin uo:ssa ja "kalliilla" mutta kuitenkin hoituvat omalla painollaan. Kiitos avusta!

    • Paistaaseaurinkorisukasa

      Onnea!! Itselläni taival vielä alussa, viiden vuoden maksuajalla. Samaa murehdin minäkin kun olisi vaan ajoissa tajunnut. Iloinen olen kun pääsin eroon ulosotosta ja nyt jää kuukaudessa enemmän rahaa kun oli myös hoidossa olevaa velkaa, nyt kaikki yhdessä nipussa. Kiitos Takuu Säätiö tästä!

    • dchrwfj

      Takuu-Säätiötä ei enää ole. Se on näköjään vaihtanut nimensä Takuusäätiöksi.

    • RahaMeneeRahanLuokse

      Aika hyvin jos on yli 700 eur/kk pystynyt laittamaan sivuun. Nythän on loistavat mahdollisuudet alkaa säästämään ja kokoamaan sijoitussalkkua.

    • Hyvin ja hyvin... Maksoin samaan aikaan myös lähes samansuuruista vuokraa eli käteen ei ihan hirveitä jäänyt vuosien aikana mikäli kk-tulona oli pelkkä peruspalkka. Tietysti kk-menot olin laittanut ihan minimiin (vuokra, sähkö ja puhelin: aluksi prepaid/data-liittymä). Veronpalautuksista makselin mm. kotivakuutuksen. Kaiken ylimääräisen laitoin lähes alusta lähtien sivuun tiukkoja päiviä varten. Tällä hetkellä rahastosalkut (kohtuu riski)Nordeassa ja S-Pankissa ollut jo 2-3 vuotta.

    • 9885rwey

      Mulla sama tarina kuin aloittajalla.Olo on kyllä onnellinen, helpottunut ja sekava.
      Tuntuu että olisi saannut lottovoiton.Uskokaa itseenne mitä ikinä elämässä tapahtuukin.
      Kaikki on mahdollista.Aika kuluu nopeasti ja kaikki vaiva on omaan elämään panostamista.
      Vuosia ei kannata heittää hukkaan rahaongelmien vuoksi.

    • raineeeeeeeeeeeee

      onneks olkoon vippaaja hauska nähä, että kyllä se siitä vaikka aikaa menikin aika lailla. ootkin kirjotellu tänne vuosikausia noita ohjeita muille, se on hyvä, ehkä joku viisastuu kun näkee miten törttöilyt hoidetaan ja ehkä jopa onnistuu välttämään joutumasta samaan pulaan.

      sillon kauan sitten kun niitä puljuja oli varmaan 40 tuli ite pyöriteltyä korttitaloa pikkuvippien kanssa varmaan vuoden kaks, mutten koskaan sentään uo:hon joutunut. aina sain jotenkin maksettua mutta kun tilipäivä tuli niin maksoin laskut veke ja taas viikon parin sisään samat vipit tappiin. oli kanssa peliongelma joka ei auttanut asiaa ollenkaan. nykyään sekin on sentään jossain määrin kurissa eikä tule sellasta tilannetta että tili olisi absolut nollilla. en tiedä mikä muhun oikeen meni koska jossain vaiheessa vaan päätin että nyt v*ttu loppu tämä, enkä enää vipannu. joitakin kuukausia jumalatonta kärvistelyä ja kavereilta lainailin viiskymppisen sillon tällön että sain ruokaa. jossain kohtaa viimein tuli sellanen tili että piti maksaa vaan 120€ kaverille takas ja loput sai ittelleen.

      onneks sain kierteen pysäytettyä siinä kohtaa ettei velkamäärä päässy karkuun. tais mulla joku lasku mennä perinnän kautta mutta ei kyllä ollu lähelläkään että luotot palais... korkoihin meni tuhottomasti rahaa kun aina 200€ vipistä piti maksaa 250€ takas ja näitähän oli moooonta yhtäaikaa.

      nykyään maksimi estot nettikasinoille/veikkaukseen ja silti jää rahaa ruokaan ja muuhun vaikka körssiä poltankin :D

    • syksyllämesyömme

      Minulla alkaa olla myöskin loppusuoralla. Tiukkaa teki, myönnän.

      Laskin taas kerran, nyt tuolla hienolla sivuilla olevalla laskurilla, että minun maksuvarani on 767e/kk. Oli 2014 aivan sama. Silti minulle laskettiin 900e/kk maksuvaraksi ja kun ihmettelin summaa, minulle vastattiin, että se on jo nyt laitettu alimmalle tasolle, kun oikea taso olisi ollut 1200e/kk Tuo vaan ei mennyt minun jakeluun, ei sitten millään. Nyt on enää erät 721e ja 705e ja sitten olen velaton. Koronlasku ja pääoman pienentyminen on laskenut kk-erää. Sopimuksen mukaan ei saisi, mutta pankki laski. Kiitos pankki!

      Kerran meinasi lähteä työpaikka alta tämän velkajärjestelyn takia. Piti lähteä työkomennukselle ulkomaille ja kohdemaa oli mielettömän kallis paikka. Päivärahatkin maksetaan vasta jälkikäteen ja olisin tarvinnut luottokorttia kaikkiin varauksiin ja hotelliin pantiksi. Sitten kuulin, että jollain on yrityksen luottokorttin ja kysyin apuja. pomohan oli jo hiilenä, etteikö työt enää kiinnosta. Päivärahoilla vein lemmikkimme eläinlääkärille ja lapsen silmälääkäriin, kun ei vaan ollut rahaa edes lapsen silmiä hoitaa. 900e/kk oli nälkäkuoleman rajalla. Terveyttä sillä ei hoidettu. Maksuvapaata anoin kerran silmälaseihin ja lääkkeisiin. Olin liian pitkään ilman omia lääkkeitä, jonka vuoksi sitten tuli sairaalakeikka ja siitä tietysti lasku.

      Syksyksi olen suunnitellut vieväni itseni ja lapseni ravintolaan syömään hyvin. Nyt on varaa. Taitaa saada myös ensimmäistä kertaa koko kouluaikaan urheiluvälineetkin. Ei ole ollut varaa ostaa edes käytettyjä. Monta vuotta tuo on kävellyt, kun muut hiihtää, luistelee, pyöräilee jne. Lapseni ei osaa mitään näistä :( ei ole sukulaislapsia, joilta olisi meille jäänyt jotain vanhoja välineitä. Itselleni ostan lääkkeitä varastoon. Se on minun suojamuuri. PALJON lääkkeitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      74
      1216
    2. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      81
      1109
    3. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1075
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      955
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      908
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      60
      844
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      73
      714
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      672
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      652
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      632
    11. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      537
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      90
      530
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      36
      495
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      480
    16. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      109
      470
    17. 43
      467
    18. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      19
      436
    19. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      38
      425
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe