>>>Jopa neljäkymmentätuhatta kansalaista oli kokoontunut reitin varrelle hyvästelemään presidentin, ja osa oli saapunut varmistamaan paikkansa tunteja etukäteen.<<<
Jospa ne tulivat varmistamaan, että Kekkonen varmasti laitetaan maan poveen?
Ja siellä pysymisen varmistamiseksi haudalla laitettiin valtava kiven järkäle.
Kekkosen hautajaiset
11
272
Vastaukset
- hahahahaha
Samalla perusteella kaikki Suomen yrittäjät osallistuvat Koiviston hautajaisiin.
- lama-aho
Sitten ne varmaan aikanaan osallistuvat Ahonkin hautajaisiin samalla perusteella?
lama-aho kirjoitti:
Sitten ne varmaan aikanaan osallistuvat Ahonkin hautajaisiin samalla perusteella?
Aho on kovasti nykypäivänäkin hankkimassa lisää porukkaa kadunvarsille.
- pääsivät.helpolla
lama-aho kirjoitti:
Sitten ne varmaan aikanaan osallistuvat Ahonkin hautajaisiin samalla perusteella?
Se oi Koivisto ja Holkeri jotka laman aiheuttivat
- helsinginjyry
pääsivät.helpolla kirjoitti:
Se oi Koivisto ja Holkeri jotka laman aiheuttivat
Taitaa olla vielä toiminnassa? Kai tällä menolla sekin taas lakkautetaan ja tulee lahtarilait voimaan. Niin kävi 1930-luvullakin. Työväen urheiluseuraan kuuluneetkaan ei päässeet edes töihin ja sitten kiellettiin järjestötkin. Hannes Kolehmainenkin edusti "väärää" seuraa.
- lasiarkunäärellä
Stalinin "hautajaisissa" oli paljon enemmän. Kekkonenkin oli siellä. Ja Kekkosen pojaksi väitetty Jussi Mäkinen.
Mielenkiintoista kuulla, paljonko väkeä kokoontuu Koiviston saattuereitin varrelle. Jotenkin tuntuu, ettei hautajaissaattueen seuraaminen livenä kiinnosta edes helsinkiläisiä entiseen tapaan. Tainneet pienentyä nekin porukat, jotka vielä kokoontuvat hurraamaan valtiovierailulla käyville kuninkaallisille. Ajat muuttuu.
- hyihelvetti
Koivisto oli vaatimaton suurmies. Tuskin edes olisi halunnut mitään sirkusnumeroa hautajaisistaan.
Valtiovierailuista tuli mieleeni Kekkosen surkuhupaisat fasaaninmetsästykset.
http://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/kekkonen-ampui-120-fasaania-kertaheitolla/11761/
Irvokasta touhua. - lahtarinviehe
hyihelvetti kirjoitti:
Koivisto oli vaatimaton suurmies. Tuskin edes olisi halunnut mitään sirkusnumeroa hautajaisistaan.
Valtiovierailuista tuli mieleeni Kekkosen surkuhupaisat fasaaninmetsästykset.
http://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/kekkonen-ampui-120-fasaania-kertaheitolla/11761/
Irvokasta touhua."Metsästys- ja kalastustaidoistaan tunnettu presidentti Urho Kekkonen (1900-1986) äityi vallan hurjaksi metsämieheksi Unkarin-matkallaan."
Jopas oli äitynytkin taas ammuskelemaan..
Vaikka kalamieshän se Kekkonen enemmän oli...
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/1074331485/Neuvostosukeltajat toivat kalaa Kekkosen vieheisiin - siloitellutkannot
lahtarinviehe kirjoitti:
"Metsästys- ja kalastustaidoistaan tunnettu presidentti Urho Kekkonen (1900-1986) äityi vallan hurjaksi metsämieheksi Unkarin-matkallaan."
Jopas oli äitynytkin taas ammuskelemaan..
Vaikka kalamieshän se Kekkonen enemmän oli...
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/1074331485/Neuvostosukeltajat toivat kalaa Kekkosen vieheisiinKyllä oli metsämieskin!
Tähän ei moni pysty!
"Erään kerran Kekkonen ei ampunutkaan, mutta hirvi kaatui. "
Kyllä täytyy olla kova metsämies, että hirvikin kaatuu ampumatta.
- votelo
Miksi Kekkosen hautajaisten selostuksessa sanotaan, että Matti Kekkonen on hautajaisissa vaimonsa Ailin kanssa? Tietääkseni hän oli naimisissa vain kerran, ja puoliso oli Marja Linnala (1932-2015), ja he olivat naimisissa vuosina 1954-1973.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1114967Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493282Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle853019- 811757
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku201589Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411520450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1151396Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1151083- 161079
Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah431047