Pargas är från perse, sanoo koulukuraattori, kauppatieteiden maisteri Kaisu Karlsson mitä hyvänsä. Kun kuului aikoinaan 1970-luvun ns. nappulaliigaan, ei muuta tarvitse, kuin olla Partekin insinöörin kaunis muija, niin virka tulee Paraisten kaupungilta. Ja sen päällä voi levittää persettään lähes sata vuotiaaksi saakka.
Pargas är från perse
14
2325
Vastaukset
- Rauhallista_loppuelämää
Näin on, nämä paraisten ruotsinkieliset saavat olla ylpeitä että ovat saavuttamassa sen että pian täällä ei ole kuin muutama eläkeikäinen ruotsinkielinen pappa ja mamma ja tosi rauhallista seutua.
Ei ole ketään häiritsemässä enää... - Vihoviimeinenasukas
Entä sitten kun pappa ja mamma heittävät kirveensä kaivoon mitenkäs sitten se suu pannaan...
viimeinen sammuttaa valon.... - surullinenminä
surullista katsella kun hieno miljöö on menettänyt statuksensa ja riutuu olemattomaksi vain ihmisten typeryyden ja rasististen asenteiden vuoksi
- kielirasismi_rulettaa
Sitä EI rasistista statusta pitäisi kaupungin talon virkamiesten toteuttaa mutta se taitaa olla utopiaa kun ei tähänkään saakka ole toiminut..
- kynttilänvalossa_talossa
Ruotsinkielisille on tärkeintä se ruotsinkieli ja millään muulla ei oo niin välii, ei ole kaukana se kun viimeinen sammutta sen valon jos se vielä sattumalta on jäljellä....
- PainukootHiiteen
Parainen on perseestä teema jatkuu. Eikö epäonnistunutta johtoa voi irtisanoa tai siirtää muihin tehtäviin. Ei ole kuntalaisten etu pitää kiusaajia töissä.
- olikosetässä
periaatteessa kyllä ,mutta se olisi liian yksinkertaista se ei käy
- Kanskepargasbå
Kenen muija tämä Karlsson on ? Kuka häntä suojelee?
- Suntilta_kajahtaa
Nyt pitää katsoa ylemmäs kuin Karlssoniin: Sieltä löytyy ensimmäisenä sosiaali- ja terveysjohtaja Sundqvist. Hänen yläpuolellaan kaupunginjohtaja Nygren. Nämä ihmiset ovat sallineet hullunmyllyn ja laittomuudet.
- Tintti101
Juurikin näin! Ongelma einole Kaisussa joka on yrittänyt nostaa epäkohtia esiin. Sosiaalijohtaja ja kaupunginjohtaja eivät ole ottaneet palautetta vastaan vaan syyllistäneet alaisiaan,jopa sos.johtaja puhutellut!
- QvidjanKummitus
Tintti101 kirjoitti:
Juurikin näin! Ongelma einole Kaisussa joka on yrittänyt nostaa epäkohtia esiin. Sosiaalijohtaja ja kaupunginjohtaja eivät ole ottaneet palautetta vastaan vaan syyllistäneet alaisiaan,jopa sos.johtaja puhutellut!
Varmaan näinkin, mutta kymmenien vuosien virkasuhteen tuomalla selkänojalla ja ikälisillä voisi osoittaa suurempaa kansalaisrohkeutta: esimerkiksi tuomalla epäkohdat julkisuuteen irtisanomisen uhallakin. Hän ei siinäkään tapauksessa joutuisi itse sossuasiakkaaksi. Ehkä vain se viimeisten työvuosien korotettu eläke jäisi saamatta.
- vaan_pian_putoaa_hänkin
Ei pidä unohtaa, että henkilöstöpäällikkö Peter Lindroos istuu tuolilla, jolta käsin pitäisi huolehtia henkilöstön hyvinvoinnista. Miksi Lindroosia ei koskaan haastatella lehdissä? Tämänkin jupakan aikana on ollut ihan hys-hys.
- Tintti101
Asiaa!!
- QvidjanKummitus
Ei Lindroos entisenä työvoimatoimiston johtajana ehdi hoidella muiden kuin oman muijansa työllistymistä jossakin kaupungin ja EU:n tukemissa "nuorten kuntoutus-, aktivoimis- ja työllistymisprojekteissa".
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252426- 1142066
- 1141673
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421533Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91477Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901065Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161201016Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87965Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35957Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15949