kirjoittaa tällaista: Mikäli menee oikein huonosti, niin ajatte laivan Utön edustalle avaatte keulavisiirin.?
Nyt arvauksia peliin!
Nyt arvauksia peliin!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Lukiolaislikkoja ?
Ou nou, oliko liian helppo?
- låt den gärna vara kvar, för vi har ett nytt "low". Jag trodde aldrig att en människa kan sänka sig så lågt.
Det har varit skönt med det att reglerna följs ens till någon utsträckning och en saklig diskussion har blivit möjlig. Sedan kom det ovanstående..... Saklig diskussion är tydligen en helt överlägsen gren för några skribenter? De kunde ens försöka, men nej, det blir bara värre.
Vad tror ni alla andra "lukiolaislikkoja " gör idag, de som inte skriver hatinlägg om svenskspråkiga ?
De har säkert väldigt trevligt med sina vänner ute i det underbara varma vårvädret kan man tänka sig.
Den gamla lurvryggen hann tydligen redan hata allt svenskt på pausen i hockey, då Finland ännu med ett tur mål hade 1:1 mot hockeykungarna.
Efter 3 finska utvisningar som samtliga berodde på bristande intelligens, blev det tyst i väntan på att Sovjet kör över fennona i morgon.
Nå, var nöjda. 4:de plats är dubbelt upp det fenno förtjänar.
Vad blir de av de här lukiolaislikkoja som aldrig blir studenter ?
Utan tvångsvenska våra spelarna kunde träna lika mycket som svenskarna. Då man ger 6 timmar/veka tillgodo för svenskarna förlorar vi med b-laget.
Pakkoruotsin takia menetimme MM-kullan!
Det är bara att se sanningen i vitögat; svenskarna skrann ottor runt fennona och gjorde narr av de finska statisterna.
Hbl har också en syn på saken som summerar det hela: Julius Honka fullbordade den finländska idiotin i mittperioden då han tog en utvisning för att ha knuffat undan en svensk klubba då en svensk spelare skulle plocka upp den. Det skedde förstås också i offensiv zon.
Say no more!
Tänk att alla ishockeyspelare pluggar pakkoruotsi 6 timmar per vecka.
Här får man alltid läsa de senaste nyheterna.
Bättre än vanliga tidningar.