Historiani näiden aineiden käytössä on se, että käytin Foligain ia noin vuoden aamuin illoin ja tuloksia ei näkynyt lainkaan hiusta ennemminkin lähti ja tuli aivan selvä kalju alue. Sen jälkeen laittelin Foligainia vain iltaisin ja joskus jäi päiviä välistäkin.
Päätin vielä kokeilla Rogainea vaikka siinä sama minoksidiili onkin. Käsittääkseni hiuksia pitäisi aluksi lähtä enemmän ja sitten alkaa kasvaa lisää. Minulla on alkanut kasvaa iuksia lisää vaikka en ole edes ensimmäistä pulloa loppuun käyttänyt ja tätä olen laittanut aamuin illoin. Selvää kaljua aluetta ei enää kunnolla näy ja pitää yrittää laittaa hiuksia sivuun että saisi sen aineen sinne kaljun alueelle.
Mitä mieltä tästä? Aiheuttiko tuo Foligain sitä hiustenlähtöä ja homma tuntui vain pahenevan kun laskin käyttöä kerran päivään. Silti olisi luullut että tuossa ajassa olisi jo alkanut uudiskasvua tulemaan mitä Foligainia käytin. Foligainia tilasin Bioveaa ja se olikin reilusti halvempaa kuin Rogaine. Onkohan niin, että Foligainissa ei edes ole niitä aineita mitä pitäisi, imeytyykö se huonommin vai mistä on kyse? Hintaero ainakin silloin oli aika hurja.
Mitenkä laitatte ainetta harventuneille alueille? itsellä kun on noita harventuneita alueita ja kohtuu pitkä tukka niin on vaikea sinne ainetta saada. Lisäksi ohjeessa on 1 5 suihkautusta mikä ei tunnu riittävän. En muutenkaan tajua tuota ensin yksi suihkaus ja sitten viisi?
Rogaine tuloksia jo alle kuukaudessa?
7
4620
Vastaukset
- kylläsetoimii
Mä oon nyt ensikertalaisena käyttänyt Rogainea vajaat kaksi viikkoa. Jo ensimmmäisen viikon jälkeen mielestäni tuo teki hiuksille jotain ihmeellistä. Kaikki hiukset vahvistuivat ja tukka on huomattavasti tuuheampi kuin ennen aloittamista. Samaan aikaan vedän biotiinia paljon.
Kärsin päälaelta ehkä hienon hienoisesta ohentummisesta, johon tuo mielestäni vaikutti heti. En ole itseasiassa varma olenko edes juuri kaljuuntumassa, ja aloitinkin käyttämään tuota ehkä lähinnä ennakoivasti.
Täytyy tilailla netistä halvemmalla kuin tuo apteekista ostettava. Kirklandin minoksidiililiuos pitäisi olla ainakin netistä lukemani mukaan yhtä hyvää..?- Tino727272
Kirklandin foam versio kuukasihinta 12.5£ (tippaversio paljon halvempi mutta sit en ala enää käyttää)
https://www.biovea.com/uk/product_detail.aspx?PID=3558&deptid=0&cid=0&OS=204&NAME=MINOXIDIL-FOAM-FOR-MEN-SIX-6-MONTH-SUPPLY-KIRKLAND-SIGNATURE
Rogainen foam versio kuukausihinta 19.75£.
https://www.biovea.com/uk/product_detail.aspx?NAME=ROGAINE-FOAM-REGAINE-MEN-5-MINOXIDIL-4-Month-Supply&PID=2153
Jos tosiaan toimii yhtä tehokkaasti niin Kirklandia seuraavaksi tilaukseen.
- Liuosmies
Mikä vika tipassa on? Voisi kuvitella, että sitä on helpompi töpöttää pipetillä hiuspohjaam ainakin jos on yhtään pidemmät hiukset. Eikö vaahto jää hiuksiin enemmänkin.
- Tippasotkee
hiukset ihan liisteriksi ja tahmeana tarttuu pitkiin hiuksiin ja nyhtää ne vähätkin jouhet juurineen pois kun sitä mönjää koittaa hieroa päänahkaan.
- Tino727272
Itsellä on nyt Rogaine suihke joka on ehkä paras. Ostin tuota vaahtoa nyt 4 purkkia, en ole vielä kokeillut. Tipasta en pidä koska se just leviää äkkiä minne sattuun, jospa tuo foam olisi helpommin hallittavissa.
- pönsöss
Tino727272 kirjoitti:
Itsellä on nyt Rogaine suihke joka on ehkä paras. Ostin tuota vaahtoa nyt 4 purkkia, en ole vielä kokeillut. Tipasta en pidä koska se just leviää äkkiä minne sattuun, jospa tuo foam olisi helpommin hallittavissa.
Leviää minne sattuu?? Ihan helppoa sillä pipetillä annostella ja sormella läträtä. Minulla ei sotkeudu hiuksiin sattuneesta syystä, koska päälaella ei ole hiuksia.:) Ostan seuraavaksi Nettiapteekista Suomesta, kun se purkkikin muuttui niin paljon..
https://www.yliopistonverkkoapteekki.fi/epages/KYA.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/KYA/Products/114421/SubProducts/114421 - kirklandd
Varmaan vähän riippuu millainen hiustyyli itse kelläkin on. Itse pidän pystymallista hiuslookkia, jolloin litkua on helppo pistellä päänahkaan sinne hiustyviin. Näin ei myöskään rasvoittumista tapahdu kun hiukset ovat pystyssä. Mielestäni tuo neste vielä valuu itsessään tehokkaasti ympäri päänahkaa, joten en yleensä edes sormilla hieroa sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512274Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251098Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82992Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54893- 68883
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126863Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22773Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759