Orastava selkärankareuma?

Miehenalku9

Hei. Olen alle kolmenkymmenen iässä oleva miesopiskelija.

Heräsin puolitoista viikkoa sitten aamulla outoon tuntemukseen vatsassa sekä eturauhasen alueella. Tuntui kuin olisin saanut virtsatulehduksen ja syönyt edellisenä iltana huonoa ruokaa. Näin ei kuitenkaan ollut, vaan asianlaita paljastui noustessani ylös sängystä.
Selkääni sattui tavalla, jota en ollut koskaan ennen kokenut, ja tämä kipu heijastui etunivusen/vatsanpeitteen sekä eturauhasen alueelle luultavasti jonkinlaisen hermolinkin kautta. En pystynyt ajattelemaan lähes mitään, oli vain puhdas kivun kokemus! Menin vessaan ja näin että kivistävä alueen (myöhempien tutkimuksieni mukaan alue paljastui SI-nivelen alueeksi, alue joka oli kipeä) yläpuolella olevat lihakset olivat kireät ja "muhkuraiset". Myös toinen silmäni punersi, mutta ajattelin sen johtuvan koivun siitepölyallergiasta (joka on ollut tänä keväänä tosin lähes olematon ja oireeton.). Otin Ibumaxin ja alunperin migreeniini määrätyn Panacod pillerin ja lähdin kohti apteekkia, sillä tiesin tarvitsevani jonkinlaista voidetta olotilaani.
Matka apteekkiin oli lähes 2 kilometriä. Kuljin sen jalan ja jouduin välillä pysähtymään suorastaan kuvottavan kivun vuoksi. Tunsin myös, että kaikki voimani olivat poissa jaloista, ne tärisivät kuin haavanlehdet.
Pääsin apteekkiin mutta nyt huomasin, että valkoinen, tärisevä ja tuskanhikinen olemukseni aiheutti paheksuvia katseita asiakkaissa. Jopa farmaseutti tuntui välttelevän palvelemistani!
Siirryin lopulta tiskille sillä pelkäsin pyörtyväni kivusta keskelle apteekkia ja pyysin apua tilaani, jolloin sain kaksi erilaista lievitysvoidetta, Jomo icegeelin ja Voltaren forten. Laitoin jomogeeliä kipeään kohtaan selässäni läheisessä vessassa ja lähdin kohti kotia. Kipulääkkeet tuntuivat tässä kohtaa onneksi vaikuttavan ja oloni oli nyt hieman helpompi, mutta tosiaan vain hiukan. Kotona pääsin uneen ja herättyäni 2 tunnin kuluttua vaiva oli kadonnut.

Kivut palasivat (onneksi puolet lieventyneinä) joka toinen päivä seuraavan viikon ajan. Joskus tämä tapahtui yöunien, joskus 20 minuutin päiväunien jälkeen, mutta kuitenkin aina levon jälkeen. Kerran ryhdyin tekemään saman tien selkäverryttelyliikkeitä, lisäksi otin Ibumaxin kun kipu oli aktivoitunut. Tämä tuntui auttavan ja tunnin sisään oireet katosivat. Kipu oli aina kuitenkin niin kova, että se vei esimerkiksi ruokahaluni ja teki ajatustyöskentelystä vaikeaa.

Nyt vaiva ei ole palannut viimeiseen kolmeen päivään, mutta SI-nivelen aluetta kihelmöi silloin tällöin ja tunnen sen olevan aavistuksen rasittunut. Selvittelin, mistä koko kokemukseni voisi johtua, ja löysin selkärankareuman aihepiirin. Silmän tulehtuminen, heijastuskivut, tulehdus SI-nivelen alueella, kipu levon myötä, ensioireet nuoressa iässä.. Kaikki oireet tuntuivat viittaavan tähän ja olen päättänyt tilata ajan sekä lääkärille että fysioterapeutille - suvussani nimittäin sairastetaan reumaa enkä aio jättää asiaa tähän.

Mitä mieltä olette kokemuksestani? Ylireagoinko omassa diagnoosissani?

3

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • derevje

      Kylläpä olet saanut kestää pelottavan sairaskohtauksen. Ei ole ylireagointia tilata aika lääkärille ja sen jälkeen kun asia on tutkittu, fysioterapeutti, jos lääkärikin katsoo sen hyödylliseksi.
      Sinulla on ollut äkillinen sairaskohtaus, ja lievempiä sen jälkeen, niitten syitä voi "analysoida", mutta ei kannata alkaa murehtimaan tai spekuloimaan liikaa, vaikka huolissasi ymmärrettävästi oletkin. Olisi kannattanut mennä lääkärille jo aikaisemmin apua ja tietoa saamaan (jälkiviisautta…sorry) Reumahan selviää kai verikokeella ?
      Kai menet suoraan sisätautilääkärille ?
      Paranemisiin ! Tulepa kirjoittelemaan, mitä diagnoosia sait.
      Hyvää vointia kunnes lääkärille pääset !

    • kentietä
      • Miehenalku9

        Tilasin toukokuussa ajan, sain elokuulle. Tämä on opiskelijan arkipäivää hyvät ihmiset.

        Törmäsin odotellessa termiin nimeltä Cauda Equina, jonka oireet ovat hermostollisia, perustuvat välilevyn pullistumaan joka puristaa Cauda Equina-hermolinkkiä. Oireet sijoittuvat nimenomaan alaselän ja alaraajan satula-alueelle (anus, alavatsa, nivuset, eturauhanen). Oireina myös alaraajojen heikkous ja voimattomuus.

        Hoitamattomana vaiva voi johtaa pahimmillaan halvaukseen ja anuksen sekä virtsarakon kontrollikyvyn menettämiseen. Vaiva hoidetaan poistamalla turvonnut välilevy ja asentamalla tilalle uusi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      208
      2824
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      167
      2501
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      67
      990
    5. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      123
      982
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      942
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      317
      909
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      899
    9. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      507
      858
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      768
    Aihe