Huono käynnistys

Yamaha 50hv -93 vaihdettu vanhemman mallin kaasuttimet ilman sitä automaattiryyppyä. Ryypyn läpät sulkeutuu normaalisti kun nostaa katkaisijaa kahvasta, mutta saa sahata käyntiin. Kun lähtee käyntiin niin pitää antaa ryyppyä koko ajan että pysyy käynnissä ennen kuin lämpenee. Kaasuttimet purettu atomeiksi ja pesty kaksi kertaa ultraäänipesurissa, säädetty kohdalleen mutta ei muutu miksikään. Aivan kuin ei saisi kuitenkaan bensaa vaikka antaa ryyppyä, läpät kyllä menee aivan kiinni se on tarkistettu. On ollut useampi 2t Yamaha eikä tällaista ole vielä tullut vastaan, kaasuttimet itsessään ovat toiminnaltaan aika yksinkertaiset ja en oikein usko että olisi vielä likaa jossain, viime pesun jälkeen ne näyttivätkin aivan kuin uusilta. Joku siellä nyt estää bensan menon sylintereihin mutta mikä. Kone käy tasaisesti ja toimii kaikilla kierroksilla hyvin, ainoastaan tuo kylmänä käynnistys häiritsee.
18379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Aika oudolta kuullostaa. Onko tyhjäkäynnin seosruuvit kohdallaan ja ohjekirjan mukaiset tulpat?

Äänestä

Tulpat on oikeat ne muistaa ulkoa, seokset on tyhjäkäynnille ja kohdallaan. Jos seokset on niin laihalla että ei lähde käyntiin niin ei kyllä pysy käynnissäkään, nyt kuitenkin käy yskimättä kuten pitää. Bensa ei nyt löydä sylintereihin mutta miksi?

Äänestä
  • Vaikean pistit.. Jos vikaa olisi PA-pumpussa, läppärungossa, sytytysennakossa niin se yleensä näkyisi muutenkin kuin pelkässä kylmäkäynnistyksessä.

    Äänestä

Koneeseen tehty viime talvena täysi koneremontti, uudet takomännät vesipumppu öljypumppu bensapumppu kaikki laakerit ja tiivisteet. Kaasuttimet tosiaan pesty kahteen kertaan ultraäänipesurissa, täytyy kokeilla seuraavaksi niin että ottaa ilmanputsarin pois ja tukkii kaasuttimien ilmanaukot startatessa. Jos lähtee paremmin käyntiin niin selvittää jo vähän, toinen on antaa kaasua suoraan vivustosta eikä kahvasta niin että ennakkoa ei tule mukaan. Kohta täytyy hommata toiset kaasuttimet tai purkaa koko kone...

Äänestä
  • Itseasiassa nyt tuli mieleen, että mulla on ollut sittenkin lähes identtinen ongelma erään 40hv 698cc 3-syl Yammun kanssa. Vaihdoin ultraäänipestyt 50hv kaasuttimet ja kaikki oli puhdasta ja kunnossa. Sähköryyppy ei ollut kytkettynä, mutta pienellä sahauksella nämä ovat siltikin yleensä lähteneet käyntiin.

    No anyway, ei lähtenyt käyntiin vaikka kuinka starttasi. Ei edes käynnistyskaasulla. Välillä hörähti sekunniksi, mutta siinä kaikki. Vika laukesi lopulta kun kaasuttimet oli irroitettuna ja starttasin, että näkisin läppien toiminnan, ja sehän hörähti käymään ilman kaasuttimia.

    Kaasuttimien läpät olivat täysin kiinni, niin kuin tyhjäkäynnillä kuuluukin. Mutta, yksi kierros tyhjäkäyntiruuvista läppiä auki (ei edes huomannut silmällä) ja koko vika poistus. Sen jälkeen starttas ja käynnistys normaalisti. Ja sähköryypyn kytkemisen jälkeen aina ensimmäisellä 3s pyörityksellä käyntiin.

    Äänestä

Upota koko paska ja osta uusi.

Äänestä
  • Ja taas yksi aivopieru liikkeellä.

    Äänestä

  • trolli loppuu ku sitä ei huomioi =)

    Äänestä

Paaliin,

Äänestä

Huvittaa nuo trollaajat jotka ovat luultavasti sängyn kastelijoita, pikku ressukoita jotka eivät saa muulla tavalla huomiota. Äiti sitoo kengän-nauhat ja kuorii perunat vielä 40v asti, pikku hali äidin naperot :D

Äänestä
  • Joko olet löytänyt vian miksei kone käynnisty kylmänä?

    Äänestä

En ole löytänyt vikaa vielä, enkä ole nyt jaksanut sitä etsiäkään kun en tiedä enää mistä etsiä.

Äänestä
  • Koititko säätää tyhjäkäyntiruuvista läppiä hieman enemmän auki? Tai onko konetta mitään mahdollisuuksia saada käymään ilman ryyppyläppien apua?

    Äänestä

Ei vaikuta läppien säätäminen, säädöt on kohdallaan koska käy niin tasaisesti kun vaan voi. Kyllä se lähtee käyntiin ilman ryyppyäkin jos jaksaa sahata minuuttitolkulla. Perusasiat on kyllä hallussa, on ollut monta Yamahaa ja olen pessyt useita kaasuttimia ja säätänyt kohdilleen itselle ja kavereille. Kaikki ennakot ja ajoitukset on tarkistettu Yamahan ohjeiden mukaan ei vaan nyt saa jostain syystä bensaa kylmäkäynnistyksessä. Löysin keskusteluja joissa monilla sama juttu 50 ja 60hv Yamahoissa ja pari joissa sama ongelma myös pienemmissä koneissa. Yksi kaveri kirjoitti että ei lähde kylmänä käyntiin muuten kuin antamalla bensaa suroraan tulpan reijästä, ja kaikki voitava tehty koneelle. Yksi kertoi että oma kone lähtee ainoastaan niin käyntiin että koppa pois ja käsineen kaasua vivustosta ja samalla ryyppyä, siis kaasua siltä puolelta että ohittaa ennakot. Näin kone on kokoajan tyhjäkäyntiennakoilla, näin kuulema lähtee heti mutta normaalisti jos käynnistää niin joutuu sahaamaan. Omassa tämä ei auttanut mitään, en tiedä sitten onko läppien toiminnoissa jotain häikkää en kuitenkaan usko koska ei oireile mitenkään kun saa käyntiin voi vaikka vetää uistinta. Jos joku vian joskus keksii niin maksan palkkion!

Äänestä

Kampikammion paineet?
Stefat ihan loppu, ei jaksa imeä startin kierroksilla kunnolla tavaraa sisään?

Äänestä
  • (Koneeseen+tehty+viime+talvena+täysi+koneremontti,+uudet+takomännät+vesipumppu+öljypumppu+bensapumppu+kaikki+laakerit+ja+tiivisteet.)Lainaus+tuosta+ylempää.Nyt+on+tilanne+sellainen+etä+olen+sopinut+kaupat+toisesta+vähän+uudemmasta+samanlaisesta+koneesta+joka+toimii+100%+varmasti,+vanha+menee+vaihdossa+ja+myyjä+on+alan+ammattilainen+joka++on+rakennellut+ja+korjaillut+koneita+ikänsä+pajalla+on+tällä+hetkellä+kymmeniä+moottoreita.+Hän+lupasi+tutkia+missä+vika+ja+ilmoittelee+sitten+kun+selviää.+Voi+olla+että+kerkeän+ennen+juhannusta+vaihtokaupoille+ja+kun+vanhan+vika+selviää+kerron+siitä+sitten.++Eli+neuvoja+en+tarvitse+enää.

    Äänestä

Kone vaihdettu ja vanhassa vika selvinnyt, kaveri vaihtoi läpät tai siis sen läppärungon ja lähtee kuulema ensimmäisellä pyörähdyksellä käyntiin. No ei koske enää mua, veneen perässä 10v tuoreempi kone joka toimii. Kai niissä vanhoissa läpissä oli sitten jo väljää, ihmetyttää vaan kun toimi muuten hyvin kun sai käyntiin...?

Äänestä
  • Oiskohan ne läpät joskus vaihdettu jäykempiin, eikä jaksanut startilla riittävästi heilutella, että olisi saanut seosta pyttyihin. Hyvä kuitenkin, että.vika löytyi vanhastakin koneesta ja ihan järkeenkäypä vikakohde.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jupasierra kirjoitti:

Yamaha 50hv -93 vaihdettu vanhemman mallin kaasuttimet ilman sitä automaattiryyppyä. Ryypyn läpät sulkeutuu normaalisti kun nostaa katkaisijaa kahvasta, mutta saa sahata käyntiin. Kun lähtee käyntiin niin pitää antaa ryyppyä koko ajan että pysyy käynnissä ennen kuin lämpenee. Kaasuttimet purettu atomeiksi ja pesty kaksi kertaa ultraäänipesurissa, säädetty kohdalleen mutta ei muutu miksikään. Aivan kuin ei saisi kuitenkaan bensaa vaikka antaa ryyppyä, läpät kyllä menee aivan kiinni se on tarkistettu. On ollut useampi 2t Yamaha eikä tällaista ole vielä tullut vastaan, kaasuttimet itsessään ovat toiminnaltaan aika yksinkertaiset ja en oikein usko että olisi vielä likaa jossain, viime pesun jälkeen ne näyttivätkin aivan kuin uusilta. Joku siellä nyt estää bensan menon sylintereihin mutta mikä. Kone käy tasaisesti ja toimii kaikilla kierroksilla hyvin, ainoastaan tuo kylmänä käynnistys häiritsee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu