Mitkä ovat vuokralaisen oikeudet kun vuokraisäntä päättänyt myydä asunnon?
Meillä ramppaa alle viikon varotusajalla ihmisä näytöissä, ja aina pitää koti laittaa kuntoon, tämän lisäksi vielä asunnon omistajat ramppaa katsomassa asuntoa jne. Näyttöjen aikana tavaroita siirelty ja somisteltu uusiksi. Mitkä ovat vuokralaisten oikeudet tälläsissa tapauksissa?! Kuinka usein tarvitsee oikeesti päästää vieraita ihmisiä koko ajan kotiin, saati sitten omistajaa. Maksan tästä aika kovaa vuokraa ja mitään alennusta ei ole herunut.
Vuokralisen oikeudet kun asutno myynnissä
2
190
Vastaukset
- tabou
Kyllä laki sanoo, että Sinulla on velvollisuus päästää asuntoon _sovitusti_ vuokranantaja . Korvauksia hiukan turha hakea, sopia voitte VA:n kanssa kahden kesken asiasta.
Asuntoa ei voi myydä ilman näyttöjä, joten miten haluaisit asian tapahtuvan? Muutatko itse vapaaehtoisesti pois hetinyt, jotta asunto on näytöille vapaa?
Sinua ei liene irtisanottu ollenkaan, eli senkun jatkat asumista, myös uuden omistajan omistuksessa, jos nykyinen ei irtisano. Uuden omistajan tulee sitten irtisanoa sopimus 3/6kk irtisanomisajalla. - Asioillaonpuolensa
Lakihan sanoo että:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/19950481#L2P22
"Jos huoneisto on tarkoitus myydä tai se on uudelleen vuokrattavissa, vuokranantajalla on oikeus näyttää huoneistoa vuokranantajalle ja vuokralaiselle sopivana aikana." (Ei mitään rajoitteita miten usein ja millä varoitusajalla?)
"Vuokranantajan tulee huolehtia siitä, ettei vuokranantajan edellä tässä luvussa tarkoitetuista toimenpiteistä aiheudu vuokralaiselle suurempaa haittaa tai häiriötä kuin toimenpiteen suorittamiseksi on välttämätöntä." (Haittaa ja häiriötä saa siis aiheutua, siten kuin se on välttämätöntä.)
En löytänyt mitään siitä että vuokralaisella olisi tällaisessa tilanteessa oikeus korvaukseen.
Molemmilla on oikeutensa ja asunnon vuokraamisen tulee olla yhteistyötä.
Olisiko ollut parempi, että vuokranantaja olisi irtisanonut vuokrasopimuksen ja näyttänyt asuntioa vasta kun se on vapaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033772Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii582362Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912276- 462170
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321511Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131277Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561237
- 651107
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1211083