tätä palstaa kun lukee niin tule ahdistava olo onko lapinlahtelaiset tosissaan noin ahdistuneita ei noitten muiten paikakka kunnan palstoilla ole tämmöistä sama aihe vuosia mielessä joillakin hui
kuin on näin
huihaitekele
16437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Hyvin havaitsit, oikeuslaitos toimii muualla!
Once more time! Oikeusministeri Johannes Koskisen mietteitä!
#Kaleva uutisoi!
Olisi mielenkiintoista verrata muiden hovioikeuksien päätöksiä Itä-Suomen hovioikeuden päätöksiin. Selvyyttä toisi myös käräjäoikeuksien ratkaisujen vertaaminen. Onko niin, että Itä-Suomen hovioikeuden alueen käräjäoikeuksien tuomiot eroavat muiden käräjäoikeuden tuomioista?#
Aivan loistavasti sanoottu tai siis kirjoitettu!
Kolme vuotta olen tätä asiaa nostanut luettavaksenne! Asia on vakava! Millaista kohtelua minä ja perheeni olemme saaneetkaan osaksemme Itä-Suomen oikeus- ja poliisilaitoksen taholta!?!
Minun esittämäni todistusmateriaalit tuhotaan made by Juha Makkonen tai niitä väheksytään. Minun ottamani valkokuvat eivät todista mitään! Murhaajan ottamat valokuvat hyväksytään todistusmateriaalina siitä, että minä olisin pyöritellyt kivä serkkuni liiterin takana? Minua ei kuitenkaan näy kuvissa missään kohtaa?! Serkullani on erittäin kattava valvontakamera järjestelmä....miksi hän ei käyttänyt niitä kuvia todisteena? Tämä rikoskokonaisuus HAISEE! Itä-Suomen oikeuslaitos on mätä!
Vanhempi konstaapeli Ville Mykkänen teki miehen työn! Rehellinen ja arvonsa- ja vastuunsa runteva hieno suomalainen mies....OIKEA POLIISI! Hänen työympäristönsä on on kohtuullisen vaikea!
On se säälittävää kun sama levy jää soimaan vuosikausiksi ja mielikuvitus loihtii jos jonkinlaisia asiakytköksiä.
samaa mieltä .sääliksi käy tuota saman asian jankkaaja mummoa...heräisit todellisuuteen pikkuhiljaa sinäkii ja aukaise silmäs
Minun mielikuvitukseni ei loihdi yhtään mitään uutta. Kaikki on luettavissa kuulustelupöytäkirjoista. Pariskunta oli varannut heti syksyksi kaukomatkan se olisi kestänyt yli talven! Miksi syyttäjä ei nähnyt yhteyttä henkirikoksenajankohdan ja matka välillä! Tuomari kyllä antoi selvän vinkin! Syyttäjältä jäi paljon hoksaamatta!
Ei "sama levy" ole jäänyt pyörimään vuosikausiksi .....murha ei vanhene koskaan! Kun löytyisi fiksu syyttäjä, niinkuin Ruotsissaa on nyt jo useasti tapahtunut, niin asia selviäisi juuri niikuin olen sen useasti kertonut! Ruotsissa on näpsäköitä syyttäjiä! Lisäksi naisia! Eräs oli alkanut tukimaan henkirikosta joka tapaghtui 12 vuotta sitten! Hän sai asian selvitettyä, tarkka kun oli ja hoksottimet käytössä! "Vanhaa levyä" kannatta siis pyörittää!
Keto-Huovinen pani Aarnion käpälälutaan. Mieheni murhajutussa jäin kaipilemaan asiallista syyttäjää!
Juurikin+nuo+matkat,+ruotsit,+oulut,+aarniot,+annelit,+johannekset+jne,+jne,+eivät+liity++tapaukseen+mitenkään.
Tämä+tapaus+selvisi+oitis,+eikä+tarvittu+12+vuotta.+Kiitos+asiansa+osaavan+tutkinnan+ja+oikeuslaitoksen.+Ei+ihme,+että+poliisi+on+arvostetuin+ammatti+ja+96%+luottaa+poliisiin+paljon+tai+erittäin+paljon.
Sääli on sairautta varsinkin, kun sitä harrastetaan käräjäoikeudessa. Joku vastasi minulle, että oikeuslaitos puolusti mieheni henkiriksooikeuden käynnissä heikompaa! Serkkuni tuli aseen kanssa iltakahvin aikaan tontillemme, koputti huvilan nurkkaan ja sai meidät ulos tapettavakseen! Oliko hän mielestäsi se heikompi osapuoli ? Mitä tämä kirjoittaja yritti sanoa? Sitä olen nyt miettinyt. Jos kirjoittaja, kuka lieneekään, tarkoitti, että murhaaja oli päästään sekaisin ja siksi laki suojeli heikompaa! Miksi häntä ei sitten laitettu mielentilatutkimukseen? Miten kirjoittaja voi väittää murhamiestä heikommaksi osapuoleksi, jos hän ei katso hänen olleen järjiltää?
#Juurikin nuo matkat, ruotsit, oulut, aarniot, annelit, johannekset jne, jne, eivät liity tapaukseen mitenkään.
Tämä tapaus selvisi oitis, eikä tarvittu 12 vuotta. Kiitos asiansa osaavan tutkinnan ja oikeuslaitoksen. #
Johannes jota mainitse alentavaan sävyyn oli Suomen oikeusministerinä vuosina 2003-2007! Hän sanoi valittuja sanoja Savon mallista! Savon malli on se, että sivuutetaan tosiasiat, kyseessä oli ja on sentään henkirikos ja henkirikoksen yritys?! Savon malli on se, että muutetaan tutkijaa, kun alkuperäinen tutkija, joka aloitti henkirikoksen ja henkirikoksen yrityksen murhan ja murhanyrityksen tutkimuksena EI SUOSTUNUT tekemään Savon mallista tutkimusta?
Savon malli on ala-arvoista, ihmisoikeuksia ja ihmisyyttä loukkaava malli! Ette uskalla ettekä halua kuulla esim. Oulun poliisin ja Porin poliisin laadukakista tukinnoista, joissa tekijä aluksi valehteli(kuten Lapinlahdenkin murhaaja) teki! Oulu eikä Pori jatkoivat kuulusteluja kunnes totuus tuli ilmi! Savon malli on täysin erilainen kuten oikeusministeri Johannes Koskinen on teitä arvostellen lausunut!
Suhtaudutte yliolkaisesti muiden kollegoidenne saavutuksiin, ja ymmärrä "yskä".....tilanne on nolo erittäinkin kun vertaa teidän tutkimuksianne muihin! Mainitsin Ruotsin tapauksen syytä, että siellä syyttäjä oli aloittanut uuden tutkimuksen saatuaan uutta tietoa, ja olikin kysymyksessä murha ....eli murha ei vanhen koskaan ei edes Savon mallissa!
Ruotsissa meni 12 vuotta...Savon mallin mukaan asia on kestänyt nyt kohta neljä vuotta! Löytyisipä joku näpsäkkä syyttäjä, joka lukisi poliisikuulustelupöytäkirjat ja aloitatisi kuten Ruotsissa uuden tukinnan! Murhaaja ja muut mahdolliset osalliset on saatava vastuuseen teostaan!
Savon malli on raukkamainen malli!
Sinulla se sama levy pyörii....."lopettakaa puhuminen...eihän se nyt mitään jos mies on tapettu...siitä on nyt jo kohta neljä vuotta aikaa..." TAJUAAKO JANKUTTAJA, ETTÄ MURHA EI VANHENE KOSKAAN! Löytyispä sellainen laadukas , ammattiaann arvossapitävä syyttäjä, kuin oli rikollisen poliisi Aarnion tapauksessa!
Arvostan ihmistä joka suhtautuu työhönsä vakavasti!
Kihlakunnansyyttäjä Pihla Keto-Huovinen voi nyt hieman henkäistä. Käräjäoikeus antoi tuomion Jari Aarnion oikeudenkäynnissä 29. joulukuuta.
– Työ on ollut valtava, hän myöntää. TÄMÄ EI OLLUT SAVON MALLI! KUNHAN HUTASTAAN TARKOITUSHAKUISESTI JA PANNAAN PURKKIIN, ETTÄ PÄÄSTÄÄ NAURESKELEMAAN SAADUSTA "voitosta"!
Tyypillsitä++Iisalmen+poliisin+retoriikkaa...98+%+luottaa+poliisiin,+niinkuin+minä+en+YLEENSÄ+poliisin+luottaisi!++Tässä+tapuksessa+siellä+oli+YKSI+joka+teki+poliisin+työn...HÄN+OLI+JA+ON+VANHEMPI+KONSTAAPELI+VILLE+MYKKÄNEN!+Hänen+työympäristönsä+on+suhteellisen+vaikea!
Pitäisikö+minun+luotta+rikosylikonstaapeli+Juha+Makkoseen+joka+tuhosi+todistusmateriaalin+jne.+kuten+100+kertaa++olen+kertonut!+Pitäisikö+minun+luotta+Jari+Rytköseen,+joka+yritti+panna+suuhuni+sanoja,...."eikös+se+ollutkin+niin+,tekijä+kierittelei+itseään+uloseinää+vastan+kiersi+nurkan+ympäri+jne."....kun+sanoin,+että+mitenkä+sinä+noin+puhut+Jari...minä+näin+kun+mies+nousi+aseen+kanssa+rappuset+ylös+tuli+perässäni+taakovelle++ja+ampui...Jari+sanoi,+"no+ei+se+mitään+muuta"....pitäisikö+luottaa...luottaisitko+itse+vastaavassa+tilanteessa!?+Jari+Rytkönen+puhui+silloin+totta+sanoessaan,+"ei+se+mitään+muuta".....tosiasiat+eivät+muuttaneet+ennalta+tehtyä+päätöstä,+joka+oli+murhaajan+ja+vaimonsa+tahdon+mukaan+tehty!+Tätä+on+se+teidän+itsenne+mainostama+Savon+malli!+Oikeusministeri+Johannes+Koskinen+on+muuta+mieltä!
once+more+time!...
#Kaleva+uutisoi!
Olisi+mielenkiintoista+verrata+muiden+hovioikeuksien+päätöksiä+Itä-Suomen+hovioikeuden+päätöksiin.+Selvyyttä+toisi+myös+käräjäoikeuksien+ratkaisujen+vertaaminen.+Onko+niin,+että+Itä-Suomen+hovioikeuden+alueen+käräjäoikeuksien+tuomiot+eroavat+muiden+käräjäoikeuden+tuomioista?#
VERRATKAA!
Serkkuni+sai+tuomion+12.7.2007+pahoinpitelystä.+Hän+sai+sakkoja+280+eur+,+ei+jotunut+maksamaa+minulle+muuta+kuin+matkakut!?+Minulla+oli+lääkärintodistus.
+Vuonna+2013+oikeus+langetti+minut+maksamaan+murhaajan+vaimolle+800+eur+koska+hän+vain+ilmoitti+kiusaantuneensa+meidän+olemassaolostamme+siinä+määrin+ettei+uskaltanut+uloskaan+tulla+!
Samainen+vaimo+jäi+riistakamerakuviin+2011.+Tätä+olimme+yrittäneet+poliisin+avulla+selvittää+siitä+asti,+mutta+heitä+ei+syytetty+mistään+koskaan!Vaikka+kuvissa+vaimo+nakkelee+klapeja+koriinsa+...kuva+on+täysin+selvä+ja+liiketunnistin+kertoo+mitä+touhuillaan!
Samainen+porukka+syyttää+miestäni+riistakameroista,+jotka+olisivat+asennetut+heitä+kuvaamaan!+Näin+ei+Reijo+tehnyt.+Hän+tiesi+mitä+teki+ja+sanoi+minulle,+että+ne+eivät+saa+kuvata+naapurin+tonttia....ei+tietenkään!+Käräjäoikeus+hylkäsi+syytten!+Syyttäjä+Tiina+Karppien+veti+asian+hoviin.+Nyt+hän+syytti+minua+mieheni+asentamista+ristakameroista,+sanoen+että+minun+tulee+tietää+mitä+tontilla+tapahtuu!+Niin+tiesinkin,+kaikki+oli+ok,+ei+miehi+laittanut+kameroitta+naapuria+kuvaamaan!!!!Meitä+EI+KIINNOSTNUT+HEIDÄN+PUUHASTELUNSA,+MUULLOIN+KUIN+JOS+NE+TAPAHTUIVAT+MEIDÄN+KLAPIPINOLLA!Se+taas+ei+kiinnsotanut+poliisia!
Minä+sain+sakkojan+1000+eur+mieheni+asentamista+riistakameroista+ja+hovioikeuden+kulut+päälle!+Murhaaj+oli+itse+kääntänt+kameroiden+kuvakulmaa,+mutta+meidän+Reijo+kuvia+ne+eivät+olleet!+Kukana+ei+ole+vielä+voinut+nostaa+EDES+syytettä+riistakameroista,++koska+näyttö+on+löysä!+Näin+kertoo+asiantuntija!+Tässä+taapuksessa+sekin+voitiin+tehdä+ammattitaitoaan+uhkuva+nuori+nainen+paineli+poninhäntä+suorana++totuuden+perässä+ja+se+pakeni+yhä+kauemmas!
Vaimon+osuutta+murhaan+ja+murhanyritykseen+ei++ammattitaitoa+uhkuva+poninhäntä++Tiina+Karppinen+TIETENKÄÄN+vastaavalla+tavalla+epäillyt!?+Tällä+alueella+toimitaan+kuuluisna+Savon+mallin+mukaan!
Käräjäoikeudessa+murhaajan+itse+ottamat+valokuvat+kelpasivat+syyttäjälle+todisteeksi,+että+minä+olisin+pyöritellyt+kiviä+heidän+liiterinä+taakse+0,20+cm+ja+rikkonut+kanaverkkoaitaa!!+Jouduin+maksamaan+käräjäoikeuden+kulut+ja+tietenkin+sakkoja!
Uskoaksni+tämä+oli+sovittu,+että+maksatetaan+leskellä+kahdet+kulut+ja+sakkoja,+kun+se+on+niin+ilkeä!!!!....kuka+voi+estää+olemme+Savon+mallin+mukaisella+maaperällä,+jossa+oikeus+ja+kohtuus+ovat+toisistaan+yhtä+kaukana+kuin+itä+on+lännestä.+
Itä-Suomen+oikeuslaitos+on+mätä!
ps.+vielä+pienen+kuriosittinä+,että+minun+vastaavat+itse+ottamat+VALOKUVAT+eivät+kelvanneet+oikeudessa,+sanottiin+vain,+että+olet+itse+poltanut+halkosi+...olin+halkopinojen+edessa+pituuteni+on+170+cn+pino+on+korkeampi+minua+...viisi+metriä+leveä....kuvassa+päiväys+30.8.2011....riistakamera+nappasi+merkinnän+19.8.2011+kun+pressu+oli+rutkahtanut+maahan+asti...05.10.2011+klo+17.12+murhaajan+vaimo+kävelee+päättäväisin+askelin+tontilleni+kääntyy+klapipinoon+pain+ja+alkaa+nakella+koriinsa+klapeja...nämä+kuvat+tuhosi+rikosylikomissari+Juha+Makkonen!
Kuinka+minä+olisn+voinut+polttaa+800-100+eur+arvosta+1,5+metrisä+halkoja,+kun+lähdimem+pois+lomilat+30.8.2011!++Oksettaa!
kirjoitus virhe riistakamera napapsi kuvat halkopinoasta 19.9.2011 eikä 19.8.2011!
Eikä siinäkään kylliksi! Vakipuolen "erittäin kattavaa valvontakamerajärjestelmää" (Juha Makkosen sanat) ei ole koskaan tutkittu. Murhan ja murhayrityksen jälkeen se olisi pitänyt tutkia ja tarkkaan. (kun leski sitten meni hakemaan miehensä autoa,tuli sinne muuan POLIISI, joka oli kysynyt, että tuntuiko mökkiläisistä siltä, että heitä oli pidetty silmällä. Leski oli sanonut ,että totta vissiin! Poliisi oli tuumannut, ettei tunteiden perusteella voi järjestelmiä tutkia! Sillä puolellahan se murhaaja asuu ja sieltä liikkeelle aseneen lähti! KUMMALLINEN MIELIPIDE!) Olisi ollut PERÄTI kummallista, ellei sillä olisi ollut mitään kuvia! Vai olisiko peräti niin ,että tutkittiin, mutta kuvakulmat olivatkin liian laajoja!
Jos vakipuolella ei pidetty silmällä mökkiläisten puolen puuhia, niin kuinka on mahdollista ,että rouva vakinaapuri tuli kieltämään halkojenhakkaajaa tekemästä makkaranuotiota,kun "tällä puolen ei tulta saatehdä"! Samoin kukankastelijapojat saivat hatkat. "Joku ukko tuli sanomaan, ettei tänne saa tulla",he kertoivat! He olivat lesken PALKKAAMIA! Välissä on monta metriä vakipuolen ulkorakennusten seinää ja mökkiläisten puolella monta metriä yli 3metristä pensasaitaa,näkyvyys on hyvin heikko! "Sattumalta "ei yksinkertaisesti voi nähdä! Vakinaapureiden puolelta mökkiläisten puolelle on suora näkyvyys vain vakipuolen rantasaunan verannalta ja talon takapihalta tielle ja mökkiläisten tielle. Juuri näille paikoille on leski yrittänyt saada näköestettä istuttamalla puita ja pensaita. Ne häviävät tai katkotaan juuri näiltä kohden! Näkyvyyden pitää siis olla kunnossa niiltä kohden,entäs muualta........?
Lesken läppärin haetuttamise syyksi oli Juha Makkonen sanonut,että kun siellä on nyt tapahtunut henkirikos! Riistakameroista ei ollut minkäänlaista yhteyttä muunlaisiin kameroihin, eikä heillä vielä sillon ollut valvontakameroita! Vakipuolen liikkumisia mökkiläisten tontilla ei tutkita, ei edes murhaajan tuloreittiä!
Tälläista harrastaa Iisalmen poliisi!
Otetaanpas tutkimukseen NE riistakamerakuvat! Tämä on yhä edelleen uusi asia jonka nojalla Iisalmen poliisi (tai yleisensyyttäjä)aloittakoon murhaan ja murhayritykseen johteneet tutkimukset. Murhaaja on jo aikaisemmin syyllistynyt pahoinoitelyyn. Otettakoon hänen luonteensa huomioon! kun hän pahonpitelystä tuomion sai(jos sitä nyt voi tuomioksi sanoa),sanoi silloinen tuomari, että ne pahoipitelyt pahenevat. Oikeassa hän oli! Henkirikoksen TODELLINEN SYY syy olisi otettava selville. Ts. miksi rouvan toimia saunaklapipinolla ei tutkita?
kumpi on isompi häpeä varkaus vai murha?
17.9.2020 oli uutinen mtv 3 teksti tv puolella sivulla 104 mutta, ei aivan samasta asiasta.
sillä lailla