Tai siis kuntonyrkkeily.... Hupihommaa? Mitäs ootte mieltä?
Akkojen nyrkkeily
Miiiirja
16174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Se varmaan riippuu harjoittelijasta ja siitä mihin nyrkkeilyssä pyritään, onko hupihommaa vai ei, miehillä tai naisilla.
Jos nyt oletettaisiin että on "hupihommaa", niin mitä se sitten on kun se ei ole "hupihommaa"? Onko se "totista hommaa", ja jos on niin kuinka totista ja millä mittarilla? Onko se salikertojen määrä, lyöntinopeus, hauiksen paksuus vai joku muu tekijä?
miksi sille pitää nauraa? onko paha olla kun pitää nauraa toiselle ihmiselle? miksi et olisi ystävällinen?
Naisille suositellaan lääkäreiden toimesta kuntonyrkkeilyä
lääkkeeksi nh-vaivoihin, käsivarsikipuihin ja selkäkipuihin, varsinkin jos tekee istumatyötä.
Etenkään alussa ei saa eikä tarvitse lyödä lujaa, tärkeämpää on lyödä oikein, alan ammattilaiset ohjaavat oikeaan lyöntiin oikeilla lihasryhmillä.
Harjoittelun edetessä voidaan ottaa mukaan myös potkunyrkkeilyn alkeet, jotta koko vartalon lihasryhmät saisivat harjoitusta.
Vaimoni, joka ei ole koskaan ollut aktiivinen minkäänlaisessa urheilussa, lähti kuntoboksaamiseen.
Tykkäs kovasti, paino tippui ja yleiskunto nousi. Vaihtelevuus ja porukka olivat ne asiat, jotka motivoivat jatkamaan harrastuksen parissa pari vuotta.
Harrastus on toistaiseksi ohi, kun harjoittelupaikka purettiin.
Ole tyytyväinen, että vaimosi treenaa ja kuntoilee, eikä makaa sohvalla ja liho.
Hommaa vaimollesi nyrkkeilysäkki ja säkin voit alkaa myöskin treemaanaan nyrkkeilyä.
Nyrkkeilystä on muutakin hyötyä ihan itsepuolustus tilanteissa.
hakkasko akkas päreiks sen harjoittelupaikan?
kuntoilu on usein hupia........luulisin
Mirja lyö ja lujaa ja kynnet punaisina
harjoittelupaikkaa ei ole vielä purettu se on Isokadun ja Albertin kulmassa sinne vaan
se myös rääkyy ja lujaa
Akat kotiin hellan ääreen!!!!!!!!!!!!!!!!
Akat ei kyllä tuu pilaamaan miesten hommia!!!
Nyrkkeily on miesten hommaa niinku kaikki muukin!!!!
Oulussa ei Akat ala hyppimään silmille!!!
Joku roti ja kunnioitus pitää Oulun miesten miehia kohtaan olla!!!
Hähä :) Jopas alkoi naistenhakkaajaa pelottamaan, saa vielä akalta turpiinsa :D
pössö, vastasi ite itelleen tollo
Minun vaimoni Akka ei kyllä turpaan lyö. Kiltisti on siellä hellan ääressä ja pöperö pöydässä kun miehet tulee ruukilta miesten hommista. Ei siinä, kyllähän minä siihen Akkaan oon vähän rakastunna silti, vaikka ruma onkin Oululaiseksi akaksi. Silloin ennen vanhaan ne tuppas kaikki olemaan vähän rumia. Hyvvä ruokkaa tekkee.
Ruusu kaikille akoille!(ps. nyrkkeilyä ette silti mene pilaamaan akkatouhuillanne)
unohit kertoa että akkas kerran potkaisi sinua persiilles niin lujaa notta akaltas lähti lonkka pois sijoiltaan
olit ollu parin viikon "kalastusreissulla"...
Minän en ymmärrä tuollaisia trolliviestejä kukaan oo kettään potkinu. Kalastusreissulla oon kyllä ollu ouljoen varressa kesällä vuonna 86 käytiin Repen kanssa tenolla. Ei saatu yhtään kalaa ja Repe ajoi mönkijällä vahingossa norjan rajakylttin nurin ja joutui putkaan vaikka rehti Suomalainen mies on. Ei oo oulusta, mutta muuten on hyvä mies.
Miten tämä kaikki liittyy nyrkkeilyyn(joka on akoilta kiellettyä) mitenkään? Trollaamaan tänne tullut olet ja minun Akka ei potki vaan pehmeillä käsillä ruokaa tekkee ja on hilijaa niinku akkojen kuuluukin! Jaffaakin toi kun olin ensimmäistä kertaa elämässä kuumeessa. Silti menin töihin niinku miehet eikä niinku vellihousut nuorisohipit jotka on sairastuvalla heti jos pikkaisen bentseeniä pääsee vuotaman!
Tuuppa tänne sanomaan tuo päin naamaa niin tulee turpiin minun vaimolta. Se harrastaa nyrkkeilyä eikä mitään akkojen lajeja!!
Liikunta muodossa tai toisessa on aina suositeltavaa. Jokainen valitsee sen omien mielihalujensa mukaan.
Jos sua pelottaa nyrkkeilevät ja muita puolustuslajeja harrastavat naiset, niin sun asenteissa ja käytöksessä on jotain mikä saattaa sut vaarallisiin tilanteisiin. Mutta sehän on sun omaa tyhmyyttä.
Jos olet käytökseltäs mul--u niin sää olet ansainnut turpiis.
nirri pois vaa kerralla eikä mittää turpaan kypsyttelyä