voisko liskoille laittaa hiekkaa jonka rae koko on 0,2-1,0?eihän se oo kyl liskon pään kokosta mut tuskin se pystyis sellasta syämää?
voisko
9
298
Vastaukset
- torvi
siis tuliliskoille
- tanja
enpä suosittele ottamaan riskiä...tulari on aika ärhäkkä ruokailija ja voi hätäpäissään nielaista sen kokoisen kiven...ymmärrettävästi huonoin seurauksin.
- torvi
siis se on hiekkaa ja ne ei oo kauheen isoi ne lohkareet..maksimissaan 1mm..
- vähäsen...
Mulla on ainakin hiekkapuhallushiekkaa kynsisammakoilla, eikä ole ollut ongelmia. En tiedä, oliko tosta tiedosta apua :)
- torvi
mut onks sun sammakot syöny sitä hiekkaa?hiekkapuhallus hiekkaa tarkotinkin.
- taas...
torvi kirjoitti:
mut onks sun sammakot syöny sitä hiekkaa?hiekkapuhallus hiekkaa tarkotinkin.
Ei kyllä mun tietääkseni ole syöneet :) Hiekkaa niiden akvaariossa on ollu kuukausia ja hyvin voivat...
- Zuuls
Aivan liian pientä salamanterille ja aivan takuuvarma keino saada hankittua eläimelle suolitukos (prosentit nousevat huimasti).
Salamanteri on ensinäkin hirveän ahne, joten ruoka-aikaan on jo kaverinkin raajat yms. vaarassa ja siksi ruokaakin on hyvä levitellä hiukan laajemmalle alueelle, jos on useampia salamantereita samassa altaassa. Ja salamanteri tykkää tonkia kiviä ja etsiä seasta matoja. Ei se pysty pienen ja hienon hiekan kanssa tätä tekemään ja jos hiekalla on mato syö salamanteri samalla sitten myös itse hiekkaa.
Edes lisko ei saa syödä alusmateriaaliaan. Siis en tarkoita nyt tuliliskoa vaan liskoa. :) Vaikka liskolla olisi kokoa esim. 40cm niin voi saada suolitukoksen ja kuolla. Eli voimme miettiä kuinka paljon pienempi tästä on itse salamanteri. :)
Eli perusteltuna edellä miksi en todellakaan suosittele hiekanpuhallushiekkaa salamantereille tai mitään muutakaan hiekkaa/pienikokoista kiveä. - torvi
mut mul on siis niin et liskot syö piltti purkin kannelta ihan sovussa..eihän silloinkaan mene mitään kivii suuhun...
- Zuuls
Olla 100% varma, että salamanterit eivät pysty ohi kävellessään "heittämään" kannelle muutamaa murusta hiekkaa tai, että toukat pysyvät aivan 100% varmasti kupissa?
Olen itsekkin aikoinaan käyttänyt tätä "ruokakippoa" hetken niin kyllä meillä ainakin lensi ruokaa muualle ja kuppikaan ei saa olla yhtään korkea edes ja tietenkään ei saa olla terävä tai sellainen, että voisi satuttaa siihen itsensä. Eli minä hautasin idean kuolleena (tosin nykyään salamantereitakin on enemmän).
Totesin, että koska eläimet etsivät pohjalta ruokaa niin saavat samalla myös aktiviteettia ja saan paremmin ruoankin annettua. Usein, kun kuppiin koitti laittaa niin ohi siitä meni kuitenkin osa veden mukana.
Tuossa nyt oli vain mielipidettä, mutta siis minä en ottaisi noin suurta riskiä vain oman mieltymykseni vuoksi vaan laskisin eläimet etusijalle. Ei vain voi olla 100% varma, että niitä hiekanmuruja ei mene elimistöön.
Onhan valinvaroja silti yllinkyllin. On sinistä kiveä, punaista kiveä, tavallista jokisoraa jne. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1785005Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194397Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522511
- 271929
- 221757
- 341743
- 681741