maahanmuuttoa ihannoivan Tuomiojan kommenttia:
https://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/221567-ap-manchesterin-iskun-teki-salman-abedi
https://tuomioja.org/kirjoitukset/2010/05/maahanmuutto-rikastuttaa-suomea-kolumni-uutispaiva-demarissa-31-5-2010/
https://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/219925-tuomioja-ylisti-ruotsin-maahanmuuttoa-carl-bildt-torjui-karmean-huono-luku
https://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/221567-ap-manchesterin-iskun-teki-salman-abedi
https://tuomioja.org/kirjoitukset/2010/05/maahanmuutto-rikastuttaa-suomea-kolumni-uutispaiva-demarissa-31-5-2010/
https://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/219925-tuomioja-ylisti-ruotsin-maahanmuuttoa-carl-bildt-torjui-karmean-huono-luku
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuomioja elää edelleenkin muinaista hippiliikettään, ja dinosauruksena kuuluisi jo historian tunkiolle.
Erkillä on aina ollut vakava maahanmuuttokiima.
Erkki on selkeästi EK:n juoksupoika, eikä ole koskaan ymmärtänyt toimivansa työnantajapiirien hyväksi. Tosin Erkin toiminta voi olla tietoistakin myyräntyötä.
Työnantajapiriien etu on lisätä kokonaistyöttömyyttä maahanmuutolla, jolloin kilpailu vähistä työpaikoista kiristyy, ja palkkatasoa voidaan painaa alas omistajapiirien voittojen kasvattamiseksi.
Erkki tanssii täysin Milton Friedmanin oppien mukaisesti.
Hän lanseerasi teoriat tarvittavasta työttömyydestä palkkatason pitämiseksi kurissa, ja Erkki ajaa täsmälleen samaa asiaa.
Erkki saa eläkkeelle poistuttuaan EK:n kunniamerkin ja kokoomuksen kunniajäsenyyden.
Paavo Lipponen oli samanlainen kokoomuksen myyrä, vaikka ei voinut Erkkiä sietääkään.
Paavo "kunnostautui" junttaamalla Suomen euro-orjuuteen ja taloudelliseen alamäkeen.
Viite:
https://www.youtube.com/watch?v=7FYpbCPJNy4
On demarien kanssa ollut lystiäkin.
Esimerkiksi silloin, kun jo suuruudenhullu Lipponen kuvitteli, että hänet valitaan EU-presidentiksi...
Lipposen ylivertainen "saavutus" oli työväenliikkeen hylkääminen ja puolueen reivaaminen kokoomuksen apupuolueeksi.
Kokoomus otti Lipposen jättämän tontin.
"Katainen ihmettelee Sdp:n puoluehallituksen huolta siitä, että kokoomus kampanjoi työllä ja työväellä."
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/1074118975/Kokoomus aikoo jatkaa tyovaenpuolueen teemalla
Erkin lisäksi on toinenkin pöhelö:
"Alexander Stubb otti kantaa: ”Monikulttuurisuus on rikkaus”
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/93803-alexander-stubb-otti-kantaa-monikulttuurisuus-rikkaus